شماره امروز: ۵۴۷

جهانگیری در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودو ژاپن

| کدخبر: 134948 | |

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس‌جمهوری ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودو ژاپن با اشاره به تحریم‌های امریکا علیه صادرات نفت ایران، تاکید کرد: «مشتریان جدیدی را کشف کرده

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس‌جمهوری ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودو ژاپن با اشاره به تحریم‌های امریکا علیه صادرات نفت ایران، تاکید کرد: «مشتریان جدیدی را کشف کرده و نفتمان را به آنها فروخته ایم.» به گزارش ایرنا، خبرگزاری کیودو ژاپن درباره این مصاحبه که دیروز (چهارشنبه) منتشر شد، نوشت: جهانگیری «هویت مشتریان جدید» نفتی ایران را فاش نکرد اما گفت برای مثال به دنبال رایزنی برای خرید بیشتر نفت ایران توسط چین، روسیه و سایر کشورهای آسیایی هستیم. به نوشته کیودوی ژاپن، معاون اول رییس‌جمهوری ایران در این مصاحبه تهدید کشورهای مختلف توسط امریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران را «بسیار خطرناک» اما در عین حال «غیر ممکن» خواند.

 وی تصریح کرد: «به جهان اطمینان می‌دهم اگر ایران از منبع اصلی درآمد خود محروم شود، سکوت نخواهیم کرد و در زمان خود تدابیر مناسب به‌کار خواهیم گرفت.» جهانگیری تاکید کرد ایران با وجود تحریم‌های امریکا می‌تواند صادرات نفت خود را به سطح قبل از 4 نوامبر یعنی زمان آغاز تحریم‌های امریکا علیه ایران بازگرداند. کیودوی ژاپن نوشت: جهانگیری تاکید کرد با وجود فشار امریکا بر متحدانش برای جلوگیری از خرید نفت ایران، تهران آماده است نگرانی شرکت‌های ژاپنی را که تمایل به ادامه کار با ایران دارند، کاهش دهد. او خاطرنشان کرد ما آماده مذاکره با شرکت‌های ژاپنی علاقه‌مند به ادامه کار در ایران، برای دستیابی به راه‌حل‌های جدید به منظور کاهش نگرانی‌های آنها هستیم.  او گفت: ‘دولت و شرکت‌های ژاپنی همواره راه‌های خود را برای عبور از فشارهای ایالات متحده داشته‌اند و ما امیدواریم آنها دوباره از ابداعات خود استفاده کنند تا به عنوان وارد کننده عمده نفت ایران همچنان باقی بمانند. ژاپن جزو هشت کشوری است که از تاریخ 4 نوامبر برابر با 13 آبان معافیت شش ماهه از ایالات متحده در خصوص واردات نفت ایران کسب کرده است. جهانگیری گفت: اگر چه روابط اقتصادی ایران و ژاپن در حال حاضر تحت فشارهای ایالات متحده قرار دارد، اما دو کشور همیشه روابط خوب و طولانی داشته‌اند و ایران نیز به دنبال سفر رسمی «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به تهران است و در این زمینه هیچ مانعی وجود ندارد. معاون اول رییس‌جمهوری ایران افزود: هر زمان که «آبه» تمایل به سفر به ایران داشته باشد تهران آماده است تا از او پذیرایی و میزبانی کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران