شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134469 | |

رییس مرکز بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: 100 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه در بودجه سال 97 به منظور پرداخت بدهی دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها اختصاص یافته است.

رییس مرکز بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: 100 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه در بودجه سال 97 به منظور پرداخت بدهی دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها اختصاص یافته است. به گزارش ایرنا مهدی بنانی روز چهارشنبه در همایش تبیین استفاده از ظرفیت‌های اسناد خزانه اسلامی و اسناد اوراق تسویه خزانه در خوزستان بیان کرد: نیمی از این مبلغ برای تسویه بدهی بخش خصوصی و نیم دیگر آن برای تسویه بدهی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی است. وی افزود: دستگاه‌های اجرایی با استفاده از این فرصت می‌توانند بدهی‌های خود را پرداخت، و در صورتی که به کارکنان خود نیز بدهکار هستند می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند. بنانی ادامه داد: برای هر استان مبلغ مشخصی تعیین نشده، و هر استان با توجه به سرعت عمل و پیگیری که دارد می‌تواند اوراق تسویه بیشتری را جذب کند. وی گفت: اوراق تسویه به منظور تسویه بدهی دولت به طلبکاران خود منتشر می‌شود که تهیه این اوراق از سال 96 شکل گرفته است. بنانی، افزود: دستگاه‌های اجرایی می‌توانند این اوراق را برای تسویه بدهی افرادی استفاده کنند که علاوه بر اینکه از دولت (دستگاه اجرایی) طلب دارند بدهکار بانک نیز هستند و با پرداخت بدهی بانکی این افراد بدهی خود را تسویه می‌کنند. رییس مرکز بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: آموزش و پرورش و دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشترین بدهی را به کارکنان خود دارند که با فرصتی که ایجاد شده می‌توانند بخشی از بدهی خود را پرداخت کنند.

وی با اشاره به اینکه اوراق تسویه خزانه بدهی دولت را تسویه می‌کند، افزود: از سال 94 دولت مبلغ بدهی و طلب خود را در کشور در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف تعیین تکلیف کرده و مقرر شد این بدهی‌ها با ساز و کاری در قالب اوراق تسویه خزانه برطرف شوند، این روش در تمام دنیا استفاده می‌شود و طرح جدیدی نیست. بنانی ادامه داد: از سال 94 دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند که اطلاعات مالی و دارایی خود را سالی پنج بار در سامانه سماد (مدیریت بدهی‌ها و مطالبات دولت) ثبت کنند و در صورتی که دستگاهی اطلاعات خود را در این سامانه ثبت نکند برای وزارت امور اقتصادی و دارایی وجود خارجی ندارد. رییس مرکز بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در ادامه با اشاره به اوراق تسویه نوع یک بیان کرد: این اوراق نیز برای تسویه بدهی دولت چاپ می‌شود که بر اساس سازو کاری که برای استفاده از این اوراق مشخص شده دولت بدهی خود را پرداخت می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران