شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133154 | |

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تلاش اروپایی‌ها برای اجرایی شدن سازوکار مالی (اس‌پی‌وی)، ابراز امیدواری کرد که این اتفاق در زمان کوتاه‌تری به مرحله اجرا برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تلاش اروپایی‌ها برای اجرایی شدن سازوکار مالی (اس‌پی‌وی)، ابراز امیدواری کرد که این اتفاق در زمان کوتاه‌تری به مرحله اجرا برسد. بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا سازوکار مالی اروپا (اس‌پی‌وی) مشمول مرور زمان شده و در حال حاضر این فرآیند در چه مرحله‌ای است، اظهار داشت: این فرایند مشمول مرور زمان نشده و به خوبی پیش می‌رود. وی با بیان اینکه ما با اتحادیه اروپا و 1+4 در تماس دایم هستیم، افزود: این نوع مکانیسم‌های جدید به ویژه در حوزه پولی و مالی، مکانیسم پیچیده‌ای بوده و تا حدی زمانبرهستند و وقتی قرار است ساز و کار جدیدی به کار گرفته شود، باید با دقت لازم کار شود. سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: به خصوص اینکه ایران شرایط مشخصی را از گذشته مطرح کرده و باید این شرایط آماده می‌شد. قاسمی با اشاره به اینکه اگر کمی صبر کنید کلیات اس پی وی مشخص و اعلام می‌شود، ابراز امیدواری کرد این مکانیسم در زمان کوتاه‌تری به مرحله اجرا برسد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره ساز و کار اتحادیه اروپا اظهار داشت: این سازوکار به نقاط خوبی هم رسیده و به زودی این سازوکار اعلام خواهد شد، چنین مکانیزمی به خصوص وقتی قرار است تعداد زیادی از کشور‌ها مانند اعضای اتحادیه اروپا روی آن تفاهم کنند و تضمین‌های مورد نیاز ایران را هم مدنظر قرار دهند پیچیدگی‌هایی دارد و طبیعی است که چنین موردی زمان‌بر است. وی در پاسخ به این سوال که انتخابات میان دوره‌ای کنگره امریکا چقدر برای ایران اهمیت دارد، اظهار داشت: این موضوع حداقل در داخل امریکا موضوع مهمی است و در مرحله نخست به خود امریکایی‌ها مربوط است. سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: صداهایی که از درون امریکا شده شنیده می‌شود نشان‌دهنده این است که بخش‌هایی از جامعه امریکا به خصوص نخبگان، فرهیختگان و گروه‌های مختلف اجتماعی نارضایتی زیادی به خصوص در حوزه سیاست خارجی از ترامپ دارند. قاسمی اضافه کرد: اینکه نهایتا این انتخابات چه نتیجه‌ای داشته باشد باید صبر کرد، فکر می‌کنم خیلی زود می‌توانیم از نتایج حاصله اطلاع یابیم. قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اعطای معافیت به هشت خریدار نفت ایران هم گفت: اطلاعات ما نشان می‌داد که کشورهای بسیاری در تماس با وزارت خزانه‌داری امریکا به دنبال راهکارهایی بودند که بخشی از همکاری‌های خود با ایران را ادامه دهند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران