شماره امروز: ۵۴۷

درخواست ظریف از کشورهای دی8:

| کدخبر: 132988 | |

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خواستار مقابله کشورهای عضو گروه دی.8 با اقدامات غیرمسوولانه و غیرقانونی از جمله تحریم‌های مجرمانه علیه ایران شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خواستار مقابله کشورهای عضو گروه دی.8 با اقدامات غیرمسوولانه و غیرقانونی از جمله تحریم‌های مجرمانه علیه ایران شد. محمدجواد ظریف روز شنبه طی سخنرانی در هجدهمین نشست وزرای امور خارجه سازمان دی.8 در آنتالیا گفت: در شرایط کنونی بیش از هر زمانی برای ما ضرورت دارد تا چندجانبه گرایی اقتصادی و بازرگانی را از جمله در چارچوب‌هایی نظیر گروه دی8، ارتقا داده و تقویت کنیم.  وی با اشاره به پیش بینی رشد اقتصادی پایین و رکود برای اقتصاد جهانی از سوی صندوق بین المللی پول بیان کرد: تردیدی نیست که یکجانبه گرایی و موانع تجاری و تحریم‌های روزافزون علت اصلی شکل‌گیری چنین چشم‌انداز منفی است. ظریف تاکید کرد: اقدامات تجاری یکجانبه، تحرکات تلافی جویانه و تحریم‌های اقتصادی می‌تواند اقتصاد جهانی را دچار اختلال کرده و همکاری‌های گسترده چندجانبه را در زمانی که به‌شدت نیاز به آن احساس می‌شود، تحت الشعاع قرار دهد.  وی اضافه کرد: گروه دی.8 در طول مدت زمان دو دهه فعالیت به تدریج به بستری ارزشمند برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی موثر بین اعضای آن تبدیل شده و از ظرفیت لازم برای تقویت جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، تنوع بخشی به اقتصاد اعضا، ایجاد فرصت‌های جدید در عرصه روابط تجاری، ارتقای مشارکت‌ها در فرایند تصمیم‌گیری در سطح بین المللی و بهبود استاندارد زندگی شهروندان کشورهای عضو برخوردار بوده است. وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد: در گروه دی.8 قرابت‌های بسیار زیاد فرهنگی در کنار تاریخ مشترک نیز به تلاش‌های ما در ایجاد انگیزه‌ای مشترک برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مردمان کشورهای خود کمک کرده است و بر اساس ظرفیت‌های این سازمان و همچنین اشتراکات خویش، گروه دی8 به مثابه بستری برای ارایه فرصت‌های بسیار به منظور همکاری و تحقق آرمان‌های مشترک خود به شمار می‌رود. ظریف خواستار اتخاذ راهبردهای مطلوب برای همکاری بین اعضای هشت کشور این سازمان شد و افزود: نقطه قوت ما در رشد مداوم و توسعه مستمر یک بازار داخلی بزرگ است که همزمان از کارویژه‌های «هاب تولیدی» و «پایه مصرف» برخوردار است. وی ادامه داد: ما باید قابلیت خود مبنی بر عامل ثبات زا بودن در اقتصاد جهانی پرتلاطم را نشان دهیم و همچنین باید به تقویت هم افزایی و تکمیل کنندگی یکدیگر بپردازیم تا از این رهگذر بتوانیم مخاطرات و موانع اقتصادی خارجی و همچنین دیگر چالش‌های شناخته شده یا ناشناخته را که احتمالا در آینده با آن مواجه می‌شویم، تحمل کنیم. وزیر امور خارجه ایران همچنین در این سخنرانی از تهیه «نقشه راه 10 ساله همکاری اقتصادی گروه دی8

(2020-2030)» و اولویت بندی فعالیت‌ها ذیل این نقشه راه در حوزه‌های تجارت، کشاورزی، امنیت غذایی و نظایر آن استقبال کرد و گفت: این نقشه راه، چشم‌انداز و ابزار لازم برای هدایت فعالیت‌های خود در سال‌های پیش رو را در اختیار ما قرار می‌دهد. وی، تجارت را موتور توسعه اقتصادی دانست و بیان کرد: ارزش مجموع حجم تجارت بین کشورهای گروه دی.8 بالغ بر 100میلیارد دلار بوده و متوسط نرخ رشد سالیانه نیز 6 درصد است ولی با این حال، هدف تجارت داخلی بین اعضای این گروه، 500 میلیارد دلار تعیین شده که دستیابی به این هدف نیازمند تسهیلات مناسب است. وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر عملیاتی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی در بین کشورهای دی.8 به منظورارتقای تجارت درون منطقه‌ای بین اعضای گروه گفت: ما باید در جست‌وجوی دیگر سازوکارهای تسهیل کننده نظیر همکاری مالی و بانکی و مکانیسم‌های پرداخت نیز باشیم. وی با قدردانی از ابتکار عمل برای تاسیس و راه‌اندازی «دفتر تهاتر دی.8» اظهار کرد: با توجه به میزبانی ما از اتحادیه تهاتر آسیا از سال 1974، ما آمادگی کامل خود را برای به اشتراک گذاری تجارب با اعضای گروه دی8 به منظور دستیابی به این هدف مهم اعلام می‌کنیم. ظریف همچنین تاکید کرد: باور داریم که بخش خصوصی در تمامی حوزه‌های همکاری نظیر تجارت، سرمایه‌گذاری، صنعت، کشاورزی، تعاملات اجتماعی و گردشگری باید مشارکت داشته باشد و بر این اساس، ما باید بخش خصوصی را با هدف مشارکت مطلوب در فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان دی.8 تشویق کنیم. وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: بخش خصوصی می‌تواند نقشی کانونی در پیشبرد نوآوری، تولید ثروت، درآمدزایی و اشتغال آفرینی و همچنین بسیج منابع داخلی ایفا کند و این موارد فعالیت‌هایی به شمار می‌آیند که می‌تواند منتج به محو فقر و نظایر آن شود. وی بیان کرد: ما نسبت به نقش کلیدی انرژی در رشد و توسعه اقتصادی واقف هستیم و خود را متعهد به گسترش همکاری‌ها در این حوزه می‌دانیم و جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار داشته و آماده است در قالب همکاری بلندمدت، در امنیت انرژی جهانی مشارکت کرده و ظرفیت کریدورهای بین المللی ترانزیت از طریق پروژه‌های مشترک در زیرساخت‌های دریایی، ریلی و جاده‌ای را افزایش دهد. ظریف، سرمایه انسانی را عاملی کلیدی در توسعه اقتصادی عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی دانشگاه بین المللی گروه دی.8 در شهر همدان ایران با هدف ظرفیت سازی در میان کشورهای عضو می‌تواند بطور گسترده‌ای در توسعه منابع انسانی نقش آفرین باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران