شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 132741 | |

وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که جامعه جهانی مقابل تحریم امریکا ایستاده است

وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که جامعه جهانی مقابل تحریم امریکا ایستاده است بطوری که همسایگان و کشورهای اروپایی در برابر اقدام یکجانبه واشنگتن خوب مقاومت کرده‌اند.

محمد جواد ظریف در حاشیه نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در استانبول، در مصاحبه با ایرنا گفت: امریکایی‌ها با تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش بینی شده خود نرسیدند.

وی بیان کرد: امروز جامعه جهانی با یک انتخاب مواجه است که مرتبط با برجام و ایران نیست و این انتخاب هم انتخاب حمایت از یک روش قانونی در برابر روشی غیرقانونی و زورگویانه است.

وزیر امور خارجه ایران تصمیم امریکا در تحریم ایران را اقدامی برخلاف قوانین و عرف بین‌الملل عنوان کرد و گفت: متاسفانه این کشور قانون شکن می‌خواهد، کشورهایی را که پایبند قانون هستند، مجازات کند.

وی این روش را دارای تبعات عظیمی بر نظم جهانی عنوان کرد.

ظریف در ادامه با تقدیر از مواضع رجب طیب اردوغان و مولود چاووش اوغلو رییس‌جمهوری و وزیر امور خارجه ترکیه ازایران دربرابر تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه امریکا ادامه داد: برخی شرکت‌های بخش خصوصی ممکن است که در روش کار خود با ایران تغییراتی دهند ولی کشورهایی مثل ترکیه اجازه نمی‌دهند که روابط شان با ایران به خاطر خواسته یک کشور دیگر خدشه‌دار شود.

وی ادامه داد: هر دو کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان از مواضع ایران در خصوص تحریم‌ها حمایت و تاکید کردند که همکاری‌های خود با ایران را ادامه خواهند داد. وزیر خارجه ایران اضافه کرد: در این نشست همچنین مذاکره درباره ترانزیت، انرژی، گردشگری و همکاری‌های دانش بنیان انجام شد و امیدواریم این روابط همچنان ادامه داشته باشد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین نشست امروز را بسیار خوب و مفید خواند وگفت: در این نشست تصمیم گرفته شد که دور بعدی گردهمایی سه وزیرخارجه در ایران برگزار شود و همین طور تصمیم گرفتیم که در مورد حوزه‌های مختلفی که در بیانیه آمده، همکاری کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران