شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفت: امریکایی‌ها پیش از ١٣ آبان هر چه در توان داشتند، انجام دادند اما با برنامه‌ریزی‌ها، تلاش داریم هزینه‌های تحریم را کاهش داده و اجازه ندهیم جریان تجاری کشور متوقف شود؛

معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفت: امریکایی‌ها پیش از ١٣ آبان هر چه در توان داشتند، انجام دادند اما با برنامه‌ریزی‌ها، تلاش داریم هزینه‌های تحریم را کاهش داده و اجازه ندهیم جریان تجاری کشور متوقف شود؛ ضمن آنکه اروپایی‌ها به چند دلیل نمی‌خواهند تجارت با ایران را رها کنند. به گزارش ایرنا، «حسین یعقوبی میاب» در نشست تخصصی «بانک‌ها و پویایی روابط تجاری بین‌المللی» تاکید کرد: تحریم‌های اخیر مانند تحریم‌های سازمان ملل گسترده نیست و به همین دلیل ابزارهای بهتری برای مقابله با آنها در اختیار داریم. وی گفت: جریان ورودی ارز به کشور بسیار خوب بوده و مهم این است که این جریان را به درستی مدیریت کنیم.  یعقوبی در تشریح تحولات صورت گرفته پس از برجام گفت: در چند ماه اول پس از برجام شاهد تحولات جدی در حوزه بانکی بودیم از جمله اینکه بانک‌های ایرانی بار دیگر به سوییفت دسترسی پیدا کردند و نقل و انتقال وجوهی که بلوکه شده بود، آغاز شد.  معاون بین‌الملل بانک مرکزی تاکید کرد: دولت امریکا سعی کرده است با خروج از برجام، اقتصاد ایران را دچار اختلال کند اما حضور اروپایی‌ها و تعهداتی که دادند، فشار را کمتر کرد؛ تا زمانی که اروپایی‌ها حضور دارند معافیت‌های خوب همچنان وجود خواهد داشت. یعقوبی افزود: تصور می‌کنم اروپایی‌ها به دو دلیل به زودی کنار نخواهند رفت؛ نخست به واسطه جنگ تجاری آنها با امریکا و دوم اینکه به دنبال تقویت جایگاه اروپا در فضای اقتصاد بین‌الملل هستند.

معاون بین‌الملل بانک مرکزی، رفتار دولت امریکا را برای ایران عجیب ندانست و گفت: واشنگتن با شرکای راهبردی خود در اروپا، کره‌‌جنوبی و ژاپن نیز برخوردهایی در بحث تعرفه‌ها داشته است. یعقوبی افزود: «با این حال برای مقابله با تحریم‌های جدید ما به ‌جای سوییفت می‌توانیم ابزارهای دیگری را با بانک‌های دیگر به‌کار‌گیریم. سناریوهای دیگری نیز داریم که استفاده از پیمان‌های پولی مشترک از جمله آنهاست. فرایندهای را طراحی کرده‌ایم و تا جایی که به تعهدات بین‌الملل متعهد هستیم، خیلی نگرانی نداریم.» گفتنی است وعده اروپایی‌ها برای گشایش کانال ارزی با ایران در مراحل پایانی اجرا قرار دارد و آنگونه که عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی خبر داده قرار است نوعی پیمان پولی دوجانبه میان ایران و اروپا باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران