شماره امروز: ۵۴۷

خرید دلار سرمایه‌گذاری خوبی نیست

| کدخبر: 130962 | |

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک فارسی گفت: مردم باید توجه کنند که خرید دلار و ارزهای خارجی، سرمایه‌گذاری خوبی نیست.

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک فارسی گفت: مردم باید توجه کنند که خرید دلار و ارزهای خارجی، سرمایه‌گذاری خوبی نیست. وی ابراز امیدواری کرد که کسی وارد این سرمایه‌گذاری ریسکی نشود و در عین حال گفت: بانک مرکزی در حال طراحی برنامه‌هایی است تا مردم بتوانند گزینه‌های بهتری برای سرمایه‌گذاری داشته باشند. به گزارش ایرنا همتی به جذاب کردن بازار بورس و ارایه محصولاتی از سوی بانک مرکزی که بتواند جایگزین بهتری برای سرمایه‌گذاری باشد و مردم بتوانند با ریسک کمتری در آنها سرمایه‌گذاری کنند، اشاره کرده است.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه این مصاحبه به ارزیابی عملکرد‌های آتی امریکا بر بازار ایران پرداخت و گفت: از پنج نوامبر (13 آبان) که امریکا سری دوم تحریم‌های یکجانبه خود علیه صنعت نفت و گاز و بخش بانکی ایران را به مرحله اجرا خواهد گذاشت، 'فاجعه'‌ای رخ نخواهد داد. همتی افزود: دولت امریکا هرکاری که می‌خواست انجام داد، امریکا شبانه روز کار می‌کند تا جلوی فعالیت‌های مالی ایران و همچنین صادرات نفت ایران را بگیرد؛ به نظر من، دیگر بعد از شش نوامبر اتفاق خاصی نمی‌افتد. رییس بانک مرکزی افزود: نتوانستند محدودیت‌هایی برای مبادلات مالی و صادرات نفتی ایران ایجاد کنند و زمینه‌ای نیز برای موفقیت آنها وجود ندارد و تلاش دولت جمهوری اسلامی ایران برای یافتن راه‌هایی برای حل این مشکل به نتیجه رسیده و اتفاق مهمی در نوامبر نخواهد افتاد. رییس بانک مرکزی ایران در پاسخ به این پرسش که ایران برای عدم استفاده از دلار در معاملاتش با روسیه و ترکیه کدام گام‌های مشخص را برداشته یا خواهد برداشت؟ گفت: با بانک مرکزی ترکیه و رییس بانک مرکزی روسیه ملاقات داشتم و توافقات خوبی کردیم برای اینکه بتوانیم دلار را حذف کنیم و بر اساس پول ملی مبادله کنیم.  وی افزود: نزدیک 30 درصد مبادلات بین ایران و روسیه به پول ملی است و امیدواریم که روز به روز افزایش پیدا کند؛ اراده بانک مرکزی روسیه و ایران این است که این روند را توسعه دهیم، با ترکیه هم به توافقات اولیه دست یافتیم که امیدواریم در عمل هم بتوانیم آن را به نتیجه برسانیم.

رییس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به این پرسش که آیا ایران واقعا بطور جدی در حال بررسی استفاده از ارز رمزی به عنوان وسیله محاسبات متقابل است؟ گفت: در مورد ارز رمزی بحث‌های مفصلی در بانک مرکزی، دولت و در مجلس در جریان است، الان هم در کمیسیون اقتصادی دولت موضوع ارز رمزی بطور جدی در حال بحث و بررسی است.  وی تصریح کرد: نتایج آن را در صورتی که به جمع بندی برسد به اطلاع مردم خواهیم رساند؛ قطعا در این زمینه به فکر انجام و اقدام هستیم و جمع بندی‌ها به زودی اعلام خواهد شد. همتی در پاسخ به این پرسش که دلیل سقوط شدید نرخ دلار چیست؟، افزود: دلیل این مساله به نظر من یک مقدار روانی بود، آثار روانی ایجاد کرده بودند که خوش‌بختانه کنترل شد و برنامه‌هایی داریم برای کنترل بیشتر ارزش پول ملی کشورمان؛ ظرف چند روز گذشته بانک مرکزی اقداماتی را در این باره شروع کرد. وی ادامه داد: آمادگی این را داریم که به تدریج کنترل لازم را انجام دهیم، من فکر می‌کنم آن تلاشی که امریکا به اتفاق متحدانش برای ضربه زدن به ارزش پول ملی انجام داد، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. وی در پاسخ به این پرسش که بحث اتصال سیستم بانکی روسیه و ایران در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ گفت: این نیاز به زیرساخت‌هایی دارد، مباحث جدی بین دو کشور انجام شده است.

همتی اظهار داشت: امیدواریم که بتوانیم به نتایج خوبی در این زمینه برسیم، این کاری شدنی است و می‌توانیم آن را عملیاتی کنیم؛ لازمه اجرای آن این است که بانک‌های دو کشور از نظر نرم افزاری بتوانند به توافق برسند.  به گفته وی، یکی از دلایلی که این موضوع به عقب افتاده است، بحث اختلاف نظری بود که بین سیستم دو بانک مرکزی وجود داشته است.

همتی ابراز امیدواری کرد که این اختلاف نظرها به سمت همگرایی بیشتر رفته و موضوع حل شود.

وی در واکنش به این پرسش که میان تهران و مسکو چه مشکلاتی برای راه‌اندازی سیستم پرداخت‌های بانکی وجود دارد؟ گفت: مشکلی وجود ندارد، تنها مشکل، نرم افزاری است که اگر حل بشود، این سیستم راه خواهد افتاد.

رییس کل بانک مرکزی ایران در پاسخ به این پرسش که همگرایی سیستم پرداختی میان دو کشور تا چه اندازه فشار تحریمی امریکا را کاهش خواهد داد، گفت: می‌دانیم که هر چقدر بتوانیم با کشورهای همسایه از جمله روسیه روابط خود را گسترش دهیم و روابط بر مبنای دلار و ارزهای غیر ملی نباشد، حتما می‌توانیم بر این نوع تحریم‌ها غلبه کنیم.  وی افزود: با رییس بانک مرکزی روسیه در این باره به توافق رسیدیم، با کشورهای دیگر هم همین روند را طی خواهیم کرد، امیدواریم بتوانیم با ارزهای ملی خودمان مبادله کنیم، پوتین به تازگی گفته است که امریکا عملا با اعمال تحریم‌ها، خودش در حال حذف دلار از معاملات بین المللی است و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران