شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130800 | |

وزیر نفت، گفت: سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به این جمع بندی رسیدند که 20 درصد پول فروش نفت در بورس باید به صورت ریالی و 80 درصد به صورت ارزی پرداخت شود.

وزیر نفت، گفت: سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به این جمع بندی رسیدند که 20 درصد پول فروش نفت در بورس باید به صورت ریالی و 80 درصد به صورت ارزی پرداخت شود. بیژن نامدار زنگنه در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه اوپک در نشست الجزایر به این نتیجه رسید که کمبودی در بازار وجود نداشته که به افزایش تولید نفت نیاز داشته باشد، گفت: این روزها قیمت نفت 7 الی 8 دلار افزایش یافته در حالی که در زمان سخنرانی ترامپ در سازمان ملل قیمت نفت به 80 دلار نرسیده بود اما امروز به 85 دلار را رد کرده است.

شخص ترامپ مسوول وضعیت افزایش قیمت نفت  است

وزیر نفت افزود: ترامپ در سازمان ملل عنوان کرد که اوپک مسوول افزایش قیمت نفت است و قیمت‌ها را بالا برده و باید تولید نفت را افزایش دهد در حالی که اوپک مسوول افزایش قیمت نفت نیست و خود شخص ترامپ مسوول این وضعیت است چرا که رییس‌جمهور امریکا می‌خواهد حدود 4 هزار بشکه نفت، فرآورده و محصولات پتروشیمی ایران را از بازار خارج کند در حالی که دنیا نمی‌تواند این موضوع را تحمل کند و قیمت‌ها افزایش می‌یابد. وی با بیان اینکه در شرایط کنونی تولید نفت ایران کاهش نیافته است، ادامه داد: در شرایط کنونی تنها بحث آثار روانی مطرح است در حالی که ترامپ می‌خواهد قیمت نفت افزایش نیابد و توقع داشته اوپک تولید خود را افزایش دهد در حالی که این سازمان دیگر توانی برای تولید ندارد.

زنگنه با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی اوپک با حداکثر ظرفیت خود نفت تولید می‌کند، اظهار داشت: اوپک ظرفیت مازادی ندارد و اگر گاهی اوقات تولیدی به بازار عرضه می‌شود از ذخایر نفتی است بنابراین بازار در نفت در میان مدت دچار کمبود می‌شود به دلیل اینکه ذخایر نفتی برای ترمیم بازار نیست بلکه برای استفاده در شرایط اضطراری است. وی با بیان اینکه بهترین کار برای اینکه قیمت نفت بالا نرفته و بازار از حالت تنش خارج شود این است که تحریم‌ها توسط امریکا تعلیق و ایالت متحده تحریم ایران را دنبال نکند، افزود: در شرایط فعلی بازار کمبودی ندارد اما احساس روانی و تنش‌های سیاسی که امریکایی‌ها به بازار القاء می‌کنند قیمت نفت را افزایش می‌دهد و ضرر و زیان آن را چین، ژاپن و اروپایی‌ها می‌بینند چرا که تولید آنها کاهش می‌یابد در حالی که نیازمند واردات عمده نفت هستند.

اوپک و ایران هیچ مسوولیتی درخصوص افزایش قیمت نفت  ندارند

وزیر نفت با تاکید بر اینکه اوپک و ایران هیچ مسوولیتی در خصوص افزایش قیمت نفت ندارند، ادامه داد: ایران می‌خواهد با قدرت به تولید خود ادامه دهد اما امریکا تلاش می‌کند که اجازه ندهد ایران نفت خود را تولید و در بازار توزیع کند. وی با اشاره به برخی شایعات مبنی بر اینکه وزارت نفت مخالف ایجاد بورس نفت بوده و سران سه قوه موضوع دیگری را تصویب کرده‌اند، بیان کرد: نظر وزارت نفت این بود که نفت به صورت ریالی در بورس عرضه شود اما سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به این جمع بندی رسیدند که 20 درصد پول نفت به صورت ریالی و 80 درصد به صورت ارزی پرداخت شود.

زنگنه با بیان اینکه فروش کالا و معامله در بورس باید تسویه حساب شود، افزود: ممکن است معامله از طریق بورس انجام نشود و تنها خریداران از طریق آن شناسایی شوند لذا هفته آینده اعلام می‌شود که چگونه تسویه حساب ارزی فروش نفت انجام شود.

20 درصد ریالی بر مبنای ارز سامانه «سنا» دریافت  می‌شود

وی ادامه داد: 20 درصد ریالی فروش نفت در بورس مشکلی نداشته و عنوان شده که بر مبنای ارز سامانه سنا 20 درصد ریالی دریافت شود اما درباره مبلغ ارزی باید تصمیم‌گیری شود که چگونه این مبلغ دریافت و فعالیت با مشتریان پیش رود. وزیر نفت با بیان اینکه نرخ بازار سوم به رسمیت شناخته نمی‌شود، تاکید کرد: اگر زیر نرخ ریالی فروخته می‌شد رانت بزرگی ایجاد می‌شد البته ساز وکار بورس اینگونه است که پیش از تحویل اجناس پول را دریافت کرده و بابک زنجانی ایجاد نمی‌شود.

پیش از تحویل محموله باید تکلیف پرداخت تضمین شده  روشن شود

وی افزود: مشکل بابک زنجانی این بود که نفت را دریافت کرده و هیچ پولی پرداخت نکرده و قصد پرداخت نیز نداشت اما صندوق بورس پول را دریافت و به حساب وزارت نفت واریز می‌کند. زنگنه با بیان اینکه در شرایط کنونی مشکل فروش نفت در بورس دریافت مبلغ 80 درصد ارزی با توجه به مشکل در ایجاد LC است، ادامه داد: پیش از تحویل محموله باید تکلیف پرداخت تضمین شده روشن شود لذا باید تفاهمی صورت گیرد که فروش نفت در بورس و غیر بورس چگونه انجام شود تا پول ارزی به کشور بازگردد. وزیر نفت تصریح کرد: زمانی که نفت خریداری می‌شود 40 روز به خریدار فرصت داده می‌شود که کشتی را برای حمل آن مهیا کرده و نفت را برداشت کند و در این فاصله باید خریدار پول نفت را تسویه حساب کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران