شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130122 | |

در نخستین ساعات نخستین روز مهرماه یکشنبه زلزله‌ای به بزرگی 4.7 ریشتر شهرهای ساری، قائم‌شهر، آمل، سیمرغ، محمودآباد و بابلسر، بهشهر و جویبار را لرزاند.

در نخستین ساعات نخستین روز مهرماه یکشنبه  زلزله‌ای به بزرگی 4.7 ریشتر شهرهای ساری، قائم‌شهر، آمل، سیمرغ، محمودآباد و بابلسر، بهشهر و جویبار را لرزاند.

این زمین لرزه در ساعت ۰۲: ۰۴: ۴۴ در فاصله ۶ کیلومتری جنوب شرقی جویبار، ۹ کیلومتری کوهی‌خیل، ۱۰ کیلومتری ساری)مازندران(ثبت شده است. درهمین ارتباط، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه منطقه رومرکز زلزله جویبار در منطقه‌ جلگه‌ای و اراضی زراعی با خاک نرم و مرطوب بوده است، گفت: پس‌لرزه‌های این زلزله به سمت جنوب و رو به قطعه گسل »خزر«گرایش دارد و همین موضوع احتمال مقصر بودن گسل خزر را افزایش می‌دهد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی بیت‌اللهی در تشریح جزئیات این زمین لرزه گفت: مختصات رومرکز این زلزله بنا به گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ۳۶.۶۲۶ عرض و ۵۲.۹۷۳ طول جغرافیایی و عمق کانونی زلزله ۱۵ کیلومتر است.  او ادامه داد: رومرکز زلزله از شهر ساری مرکز استان مازندران۱۰.۵ کیلومتر فاصله و در سمت شمال‌غربی آن قرار می‌گیرد. به گفته بیت‌اللهی، موقعیت رومرکز منطقه‌ای جلگه‌ای و اراضی رزاعی با خاک نرم و مرطوب است که احتمال بزرگنمایی و احساس شدت بیشتر زلزله در مناطق اطراف آن می‌رود. رییس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: طبق گزارش‌های اولیه شدت احساس شده زلزله در شهرهای نزدیک به کانون زمین‌لرزه به قدری بوده که به گفته شاهدان، ساکنان شهرهای نزدیک مرکز زلزله، از جمله ساری، جویبار و کوهی‌خیل از خانه‌های خود بیرون آمده و شب را در فضای آزاد به سر بردند. بیت‌اللهی افزود: زمین‌لرزه در مناطق شمالی استان تهران هم احساس شده است و بر اساس گزارش دبیرخانه کارگروه مخاطرات زلزله استان، این زمین لرزه خسارت چندانی به همراه نداشته است. رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: علاوه بر جویبار و ساری و کوهی خیل)در شمال جویبار و ۹ کیلومتری شمالغرب رومرکز زلزله(به عنوان مراکز شهری نزدیک به رومرکز زلزله، آبادی چهارطاقین در نزدیک‌ترین فاصله به زلزله قرار می‌گیرد.او اظهار کرد: همچنین مراکز جمعیتی مانند گله کلاکارکنده، کارکنده، خوشاب، شهاب لیلم، عشیره سر، گلیرد، زیار محله، یار محله، درکاسر و چند آبادی دیگر نیز در فاصله کمتر از ۵ کیلومتری به رومرکز زلزله قرار می‌گیرند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران