شماره امروز: ۵۴۷

دستور رییس‌جمهور به سازمان امور اداری و استخدامی کشور:

| کدخبر: 129147 | |

ایران| کمتر از یک روز بعد از پایان اجلاس تهران با حضور روسای جمهوری ترکیه و روسیه برای افزایش دامنه همکاری‌های منطقه‌ای و در شرایطی که اقتصاد ایران برای عبور از مشکلات بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند

ایران| کمتر از یک روز بعد از پایان اجلاس تهران با حضور روسای جمهوری ترکیه و روسیه برای افزایش دامنه همکاری‌های منطقه‌ای و در شرایطی که اقتصاد ایران برای عبور از مشکلات بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند ثبات و شفافیت است؛ رییس‌جمهوری راهی همایش شهید رجایی در سالن اجلاس سران شد تا در مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره شهید رجایی شرکت کند. مراسمی که در آن علاوه بر رییس‌جمهوری، جمعی از کابینه دولت و همچنین مدیران و کارمندان دستگاه‌های مختلف نیز در آن حضور داشتند تا علاوه بر معرفی و تقدیر از دستگاه‌های نمونه دولتی، تصویری از مهم‌ترین اولوتی‌های کشور در شرایط حساس فعلی ارایه شود. رییس جمهوری در این همایش بخشی از اختلالات اقتصادی کشور را منسوب به دستگاه‌ها دانست و سازمان امور اداری و استخدامی کشور را مکلف کرد تا سامانه ارزی نیما را ملاک و معیار تنبیه و تشویق دستگاه‌ها قرار دهد .

 روحانی در این همایش با اشاره به رفتارهای غیر متعادل مقام‌های امریکایی که از یک طرف در عیان در آتش تحریم‌های اقتصادی و چالش‌های منطقه‌ای می‌دمند اما در خفا با نرمش درخواست مذاکره می‌دهند؛ گفت: «آنها از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر از طرق مختلف پیغام مذاکره می‌فرستند در این شرایط قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را؟ پیغام و نرمش در پیام‌تان را ببینیم یا عمل ددمنشانه‌تان را ملاک قرار دهیم؟»رییس دولت دوازدهم یک‌بار دیگر با اشاره به این واقعیت که امریکا اگر مایل به مذاکره است ابتدا نسبت به اجرای برجام حسن نیت نشان دهد؛ روی تناقض موجود در اظهارنظرهای مقامات امریکایی تاکید کرد.

رییس دولت دوازدهم با تاکید بر این واقعیت که دولت دوازدهم در صف اول نبرد اقتصادی و تبلیغاتی دشمنان قرار گرفته از احزاب و جریانات سیاسی خواست تا به جای حاشیه‌سازی به دولت برای حل مشکلات یاری رسانند.

رییس‌جمهوری در بخش‌های دیگر صحبت‌هایش با بازخوانی مسیری که ملت ایران طی 40سال گذشته پیموده است؛ رمز عبور از چالش‌های پیش روی کشور را اتحاد و همدلی گروه‌های مختلف مردمی و مسوولان عنوان کرد و از تمام افراد و جریانات خواست که در مسیر منافع ملی کشور و کاستن از بار مشکلات مردم گام بردارند.

رییس‌جمهور، شهیدان رجایی و باهنر را بهترین الگو برای دولتمردان دانست و با بیان اینکه امروز روز گله، رقابت و انتقام نیست و ما در میدان مبارزه هستیم، تصریح کرد: امروز روز آزمایش ملی ما است و جنگ، جنگ اقتصادی و تبلیغاتی است و دولت در صف مقدم این جنگ است و همه باید آستین‌ها را بالا بزنیم و با تمام قدرت در مسیر خدمت به کشور و رفع مشکلات مردم بسیج شویم.

به گزارش پاد، روحانی دیروز در چهاردهمین جشنواره ملی شهید رجایی با اشاره به اینکه ملت ایران در برابر سخت‌ترین شرایط عقب‌نشینی نکرده است، اظهارداشت: روز آزمایش بزرگ ملی است؛ کسی فکر نکند با علیه دولت سخن گفتن محبوب می‌شود و مردم به افراد غیور احترام می‌کنند نه کسانی که هنگام رویارویی پشت دولت را خالی می‌کنند. روحانی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس روزهای شیرین و همچنین روزهای سخت و دشواری را شاهد بودیم، گفت: در خرداد سال ۶۱ پیروزی بزرگ رزمندگان در آزادی خرمشهر و آن شادمانی عمومی رقم خورد، اما بعد از آن شاید به فاصله یک ماه در عملیات رمضان و پس از آن در والفجر مقدماتی و نیز والفجر یک، دچار مشکل شدیم ولی در زمستان سال ۶۲ عملیات موفق و مهم خیبر را رقم زدیم که به فتح جزایر مجنون منتهی شد. او تصریح کرد: وقتی در یک ماه یا حتی یک سال دچار سختی و مشکلات شدیم و راه سختی پیش روی ما قرار گرفت نمی‌توان از اهداف خود عقب‌نشینی کرده و امیدمان متزلزل شود و باید قبول کنیم که زندگی با فراز و نشیب مواجه است. همچنان که در جریان نهضت اسلامی هم روزهای سخت و تاریکی داشتیم اما در نهایت به پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی منتهی گردید.

 رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با وجود مشکلاتی که در آن دوران با آن مواجه بودیم و هر روز عزیزی را از دست می‌دادیم، مردم نه تنها دچار ترس نشده و عقب‌نشینی نکردند، بلکه با روحیه قوی ایستادگی کرده و از آن شرایط عبور کردیم. مگر ملت ایران ملتی است که در برابر فشار یک گروه حاکم جدید در کاخ سفید که خودشان هم نمی‌دانند چه می‌گویند و چه کار می‌کنند و با همه درگیر هستند، دچار هراس می‌شوند؟

روحانی اضافه کرد: گروه جدیدی که در کاخ سفید مستقر شدند نه تنها با نظام جمهوری اسلامی ایران بلکه با دوستان قدیمی و سنتی‌شان و با کشورهایی که با آنها روابط اقتصادی بالا دارند، نیز دچار درگیری هستند. آنها از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر از طرق مختلف پیغام مذاکره می‌فرستند در این شرایط قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را؟ پیغام و نرمش در پیام‌تان را ببینیم یا عمل ددمنشانه‌تان را ملاک قرار دهیم؟

روحانی خطاب به سردمداران کاخ سفید، گفت: اگر راست می‌گویید و دوستدار ملت ایران هستید چرا می‌خواهید به زندگی مردم ایران فشار وارد سازید. اگر تصور می‌کنید با فشار و اقدامات شما مردم به خیابان‌ها آمده و دستان خود را به نشانه تسلیم در مقابل امریکا و کاخ سفید بالا می‌برند در خطا و اشتباه هستید. رییس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت در صف مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد، اظهار داشت: در این شرایط همه احزاب‌، گروه‌ها، قوا و ارگان‌های مختلف بدانند که امروز نه روز گله‌مندی، نه روز رقابت و نه خدای ناکرده روز انتقام است، چرا که همه در میدان مبارزه قرار داریم.

روحانی خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس اگر به فرض بین سپاه و ارتش در مساله‌ای اختلاف نظر و سلیقه‌ای بود، اما زمانی که عملیات شروع می‌شد، ولو اینکه آن را سپاه انجام می‌داد، در این شرایط ارتش نمی‌گفت که چون در قرارگاه با آن عملیات مخالفت کرده پس همکاری نمی‌کند، بلکه با تمام توان و قوا از عملیات انجام شده پشتیبانی می‌کرد.

رییس‌جمهور تأکید کرد: زمانی که جنگ شروع شد، اختلاف‌نظر و اختلاف سلیقه معنا ندارد و باید همه در کنار هم و پشتیبان یکدیگر باشند.

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه پس از حضور و سخنرانی در مجلس شورای اسلامی، نامه‌ای دریافت کرده که در آن توصیه شده که‌ای کاش در آن جلسه چنین و چنان سخن می‌گفتی، اظهار داشت: در پاسخ به این نامه اعلام کردم که همه حرف‌های شما درست است، اما اینها برای شرایط صلح است و اگر چنین شرایطی بود و دشمن به میدان نیامده و امریکا شمشیر را از غلاف بیرون نیاورده بود، قطعاً به گونه دیگری سخن می‌گفتم، اما امروز روز جنگ با دشمن است و همه باید با انسجام و یکدلی در کنار یکدیگر باشیم. امروز مجلس، دولت و قوه قضاییه با هم هستند. رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت بیانات رهبر معظم انقلاب در روز پنج‌شنبه گذشته، اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب در بیانات خود، تصریح کردند در روز سخت کسی حق ندارد پشت دولت را خالی کند لذا امروز مردانگی، مروت، اخلاق و اصول انقلاب و منافع ملی، اقتضاء می‌کند که در کنار یکدیگر و یاور یکدیگر باشیم. روحانی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند از یک طرف با امریکا بجنگد و از طرفی حواسش به راست و چپ باشد، گفت: امروز روبه‌روی دولت، رژیم صهیونیستی قرار دارد و بایستی راست و چپ در این میدان جنگ حامی دولت باشند.

 

    نگاه ملی به جای جناحی

رییس‌جمهور با اشاره به وجود انتخابات در سال آینده و اینکه شرایط انتخابات را به خوبی درک می‌کند، اظهار داشت: امروز باید همه‌چیز را کنار بگذاریم و شرایط کنونی روز آزمایش ملی است. در این شرایط اگر جناحی تصور کند که چنانچه علیه دولت حرفی بزند، محبوب می‌شود، در خطا و اشتباه است و بدانید که مغضوب خواهید شد و مردم به شما پشت خواهند کرد. چرا که مردم به انسان‌های غیور احترام می‌گذارند و در زمان جنگ غیرت اقتضاء می‌کند که در مقابل دشمن در کنار و پشتیبان یکدیگر باشیم.روحانی با بیان اینکه امروز دشمنی به جز امریکا، رژیم صهیونیستی و اذنابش نداریم، گفت: امروز باید راست و چپ همه با هم باشیم.رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه بار سنگینی بر دوش دولتیان، قرار دارد، اظهار داشت: امروز باید آستین‌ها را برای خدمت به کشور و مردم بالا بزنیم به گونه‌ای که مردم احساس کنند اگر به اداره‌ای مراجعه می‌کنند، کارشان نسبت به گذشته زودتر انجام می‌شود و از احترام بیشتری برخوردار هستند و در این راستا بایستی مسابقه خدمت به این استان‌ها ایجاد کرد و چنانچه استانی خدمت بهتری به مردم ارایه می‌کند، مسوولان آن مورد تشویق قرار بگیرند.روحانی با بیان اینکه باید زمان خدمت‌رسانی به مردم کوتاه و دقیق شود، گفت: نباید مهر و امضایی که در دست مسوولی قرار دارد به ابزاری برای قدرت‌نمایی و فخرفروشی تبدیل شود و نباید بر سر مردم برای کاری که انجام می‌دهید، منتی بگذارید، چرا که مردم ولی‌نعمت و آقای ما هستند و باید احساس کنند که ما خادم و خدمتگزار آنها هستیم. رییس‌جمهور گفت: می‌دانیم که کارمندان دولت در فشار معیشتی و اقتصادی هستند، ‌چرا که از حقوق ثابتی برخوردار می‌‌باشند و مسوولان وظیفه دارند به فکر کارمندان بوده و از آنها حمایت کنند و در این راستا هفته گذشته از ابتدا تا شب پنج‌شنبه بخش بزرگی از موضوعات جلسات چگونگی تهیه بسته‌های حمایتی بود.

    تلاش برای تحقق دولت الکترونیک

روحانی در ادامه تقویت دولت الکترونیک را مورد تأکید قرار داد و گفت: دولت الکترونیک شفافیت ایجاد می‌کند، امروز در بازار ارز التهاب وجود دارد که بخشی از آن به خاطر فشار امریکا و خارجی است اما به عنوان رییس دولت اعلام می‌کنم که بخشی از این التهاب منشأ داخلی دارد. یعنی صادرکننده دولتی و خصولتی، ارزی را که باید در اختیار سامانه نیما قرار دهد با تأخیر ۴۸ ساعته انجام می‌دهد و این کار خیانت به کشور است.رییس‌جمهور تصریح کرد: دیروز به یکی از مسوولان تأکید کردم که اگر کسی این کار را انجام داد در قدم اول او را عزل کند و در قدم دوم به دادگاه معرفی کند که چرا این کار را کرده و به خاطر افزایش سهم خود به مردم ایران صدمه وارد کرده است.روحانی خاطرنشان کرد: مجموع صادرات غیرنفتی کشورمان، حدود ۴۰ میلیارد دلار است که امروز پس از گذشت ۶ ماه از سال باید ۲۰ میلیارد دلار آن به بانک مرکزی و سامانه ارزی وارد می‌شد اما چه کسی مسوول است؟ آیا می‌خواهیم این را هم گردن امریکا و رژیم صهیونیستی بیندازیم؟‌ اگر چه آنها همواره به دنبال ضربه زدن به نظام اسلامی ما هستند، اما خودمان چه کار کرده‌ایم؟ رییس‌جمهور گفت: از سازمان امور اداری و استخدامی می‌خواهم که پس از این زمان تحویل ارز مربوط به صادرات به سامانه نیما را یکی از معیارهای اصلی در ارزیابی کیفیت و عملکرد دستگاه‌ها قرار دهد و هر دستگاهی که یک ساعت زودتر ارز خود را تحویل داد، تشویق شده و از طرف دیگر اگر دستگاهی یک ساعت تأخیر داشت هم تنبیه شود. روحانی اضافه کرد: البته اگر امروز دولت الکترونیک بطور کامل مستقر شده بود دیگر همه این مشکلات حل شده بودند و نیازی نبود که بنده با ناراحتی اینجا چنین سخنانی بیان کنم و نیازی نبود عزل و نصبی برمبنای این تخلفات انجام شود.رییس‌جمهور با بیان اینکه مشکل آنجاست که در استقرار کامل دولت الکترونیک عقب هستیم، اظهار داشت: از آقای جهرمی و وزارت ارتباطات و تمام دستگاه‌های مربوطه دیگر موکداً می‌خواهم که روند استقرار و اجرای دولت الکترونیک را تسریع بخشند.

    شفاف‌سازی بخش‌های اقتصادی

روحانی گفت: اگر می‌خواهیم روال اداری شفاف و بدون معطلی اضافه باشد، راهی جز آن نیست که دولت الکترونیک را مستقر کنیم.رییس‌جمهور در ادامه با ذکر مثال‌هایی از جمله در زمینه مصرف دارو و استفاده از خدمات پزشکی و بهداشتی که به وسیله سیستم‌های الکترونیک کاملاً قابل ساماندهی و مدیریت هستند، تصریح کرد: ببینید امروز در هر اداره‌ای که کار داریم، باید تعداد زیادی کپی از مدارک ارایه دهیم؛ پس چرا کارت ملی هوشمند به مردم داده‌ایم؟ اگر دولت الکترونیک بطور کامل مستقر شود، دیگر نیازی به صرف این همه کاغذ برای تهیه کپی نیست.روحانی در بخش بعدی سخنان خود با تأکید بر اینکه باید حضور زنان و جوانان را در عرصه مدیریت تقویت کنیم، خاطرنشان کرد: اگر قرار نیست از زنان در پست‌های مدیریتی استفاده شود، پس چرا رنج تحصیل و حضور در دانشگاه را به آنان می‌دهیم؟ باید فتیله مرد‌سالاری را پایین بکشیم. زنان قدرت فهم، ‌فراگیری علم، توان مدیریتی و ذوق هنری و توانایی‌های خوبی دارند که در برخی عرصه‌ها حتی از مردان نیز بالاتر است پس باید همه تلاش کنیم به جوان‌ها و زنان بیشتر میدان دهیم.رییس‌جمهور با اشاره به اینکه آمار ارایه شده از سوی رییس سازمان امور اداری و استخدامی مبنی بر اینکه با اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده در پایان دولت دوازدهم سن مدیریت در کشور بطور متوسط ۸ سال کاهش خواهد یافت، آن را خبری بسیار خوب توصیف کرد و گفت: اینکه برنامه‌ریزی شده تا ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی در اختیار خانم‌ها باشد، کاملاً صحیح و درست است که اتفاقاً فاصله چندانی نیز با تحقق کامل آن نداریم.روحانی افزود: بنابر آماری که معاون امور زنان رییس‌جمهور در ابتدای جلسه به بنده دادند، ۱۷۴ زن در یک‌سال گذشته، به عنوان مدیران پایه و میانی در استان‌ها، ۲۸ زن نیز به عنوان معاون وزیر یا پست هم‌تراز در ۱۵ دستگاه اجرایی، ۱۷ مدیر عالی، ۱۸۰ مدیر میانی و ۴۲۹ مدیر پایه از میان زنان در پست‌های مدیریتی منصوب شدند که بسیار امیدوارکننده است.رییس‌جمهور اظهار داشت: این آمار قابل توجه کسانی است که می‌گویند دولت وعده میدان دادن به زنان را داد ولی به آن عمل نکرد؛ البته ادعا نمی‌کنیم که این مقدار کافی است، اما برای عملکرد یک‌سال آمار قابل قبولی است و باید با تداوم این سیاست میدان را برای زنان و جوانان در مدیریت کشور باز کنیم.روحانی تصریح کرد: از سازمان امور اداری و استخدامی می‌خواهم با توجه به شرایط امروز کشور، معیارهای جدیدی مثل مصرف آب، برق و گاز و یا چابکسازی و ارایه خدمات بیشتر با تعداد کارکنان کمتر را به عنوان معیار انتخاب مدیران و سازمان‌های برتر در جشنواره شهید رجایی سال آینده بگنجانند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران