شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127255 | |

کمیسر بودجه و منابع انسانی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با اشاره به اقدامات خصمانه دولت امریکا علیه ایران،

کمیسر بودجه و منابع انسانی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با اشاره به اقدامات خصمانه دولت امریکا علیه ایران، اعلام کرد بانک‌های آلمانی به دنبال یافتن راهی برای ادامه حضور در ایران و دور زدن فشارهای واشنگتن هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، ‹گانتر اوتینگر› گفت: بانک‌های آلمانی که فعالیت زیادی در امریکا ندارند، بر ادامه حضور خود در ایران تاکید دارند. از آن جمله می‌توان به بانک ‹فولکس بانک› اشاره کرد که فعالیت چندانی در بازارهای مالی امریکا ندارد و زیانی بابت مبادلات با بانک‌های ایرانی متوجه آن نخواهد شد.

این مقام اتحادیه اروپا همچنین از تلاش کمیسیون اروپا برای ترغیب «بانک سرمایه‌گذاری اروپا» (EIB) به گسترش فعالیت‌های خود در ایران خبر داد.

اظهارات این مقام اروپایی در حالی است که روز سه شنبه نیز ناتالی توچی مشاور مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود آن دسته از شرکت‌های اروپایی که به دلیل تحریم‌های امریکای مبادلات تجاری خود با ایران را متوقف کنند با مجازات و تحریم‌های اتحادیه اروپا رو به رو خواهند شد.

گرچه برخی از بانک‌های بزرگ آلمانی با تهدید تحریم‌های امریکا برای ادامه همکاری با ایران مواجهند، اما بانک‌های کوچک این کشور می‌توانند از فرصت به دست آمده نهایت استفاده را ببرند. گرچه برخی از شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی اعلام کرده‌اند که از بازار ایران خارج می‌شوند اما تعداد زیادی از شرکت‌های اروپایی قصد دارند با وجود تهدید مجازات‌های امریکا همچنان به تعامل و همکاری با ایران ادامه دهند.

‹پاتریشیا ملفی› مدیر مرکز بین المللی صلاحیت (KCI) که ساختمان مرکزی آن در آلمان است، در این باره می‌گوید: ‹با وجود خروج امریکا از توافق با ایران، ما همچنان به ارایه خدمات خود به مشتری هایمان ادامه می‌دهیم. ما همواره در سال‌های گذشته از شرکت‌های فعال در بازارهای ایران و سودان حمایت و از آنها حمایت مالی کرده ایم.›

همزمان با امضای توافق هسته‌ای میان ایران و غرب در سال 2015، میزان صادرات آلمان به ایران 22 درصد رشد یافت و ارزش آن هم اکنون به دومیلیارد و 600 میلیون یورو (معادل سه میلیارد دلار) می‌رسد.

هم اکنون شرکت‌های خارجی که با ایران همکاری تجاری- اقتصادی دارند، تراکنش‌های مالی خود را با یورو انجام می‌دهند و مرکز KCI (مرکز بین المللی صلاحیت) با شرکت‌هایی که در ترکیب هیئت مدیره شان شهروند امریکایی یا افراد دارای گرین کارت اقامت امریکا دارند، کار نمی‌کند.

افزون بر آن در تولید محصولاتی که به ایران فروخته می‌شوند، بیش از 10 درصد قطعات ساخت امریکا به کار نرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران