شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124181 | |

وزیر نفت، گفت: بیانیه اخیر اوپک همان مصوبه اکتبر سال ۲۰۱۶ است، اما با توجه به اینکه حدود ۱۵۰درصد به این مصوبه عمل شده کشورها باید تلاش کنند

وزیر نفت، گفت: بیانیه اخیر اوپک همان مصوبه اکتبر سال ۲۰۱۶ است، اما با توجه به اینکه حدود ۱۵۰درصد به این مصوبه عمل شده کشورها باید تلاش کنند که میزان پایبندی خود به کاهش سقف تولید را به 100درصد برسانند. بیژن نامدار زنگنه در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به نشست اخیر اعضای اوپک، گفت: آنچه در نشست اوپک تصمیم گرفته شد و در وبگاه این سازمان وجود دارد این بوده که قطعنامه‌یی که در اکتبر 2016 اوپک داشته مبنی بر سهمیه‌بندی بین اعضا و کاهش سقف تولید حدود یک میلیون و 200 بشکه در روز بار دیگر مصوب شود و در این نشست تاکید شد چون در اجرا به این کاهش تولید بیش از میزان 100درصد یعنی حدود 150درصد عمل شده کشورها باید تلاش کنند که میزان پایبندی خود به کاهش سقف تولید را به 100درصد برسانند.

وزیر نفت با بیان اینکه در ماه می‌ تولید نفت حدود 780 هزار بشکه نسبت به مصوبه فریز نفتی کمتر بوده است، افزود: براساس مصوبه اخیر تاکید شد که هر کشوری که تولیداتش از میزان توافقات فریز نفتی کمتر بوده تولیدات خود را افزایش دهد و اگر به بیانیه اخیر اوپک توجه شود هیچ آمار و ارقامی در این بیانیه ذکر نشده است که برخی عنوان می‌کنند که حدود 800 هزار بشکه به تولیدات اوپک افزوده می‌شود. زنگنه ادامه داد: برخی کشورها می‌خواهند علائم مثبتی به بازار یا امریکا دهند که این موضوع ربطی به مصوبه اوپک ندارد و آنچه ملاک عمل بوده قطعنامه‌یی بوده که 14 عضو اوپک امضا کردند.

وی با بیان اینکه پیشنهاد ایران در اجلاسیه اخیر اوپک مورد تصویب قرار گرفت یادآور شد: پیشنهاد ایران این بود که نفتی که در بازار کمتر تولید شده اصلاح شود و سپس در جلسات بعدی اگر به افزایش تولید نیازی بود این اقدام صورت می‌گیرد. وزیر نفت با تاکید بر اینکه مصوبه اخیر اوپک بسیار شفاف و روشن است، افزود: ایران پیگیر اجرای این مصوبه خواهد بود و اگر کشوری برداشت دیگری از این مصوبه داشته باشد رسما به اوپک اعلام می‌شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، با بیان اینکه روسیه در این اجلاسیه عنوان کرد که نمی‌تواند به فریز نفتی ادامه دهد و باید تولیدات خود را افزایش دهد، ادامه داد: توجیه روسیه برای افزایش تولید این بود که تحت فشار شرکت‌های داخلی است چراکه قیمت فرآورده‌ها در این کشور افزایش یافته و مردم از شرایط ناراضی هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران