شماره امروز: ۵۴۷

واکنش عراقچی به تحرکات کاسبان اقتصادی و سیاسی تحریم:

| کدخبر: 124101 | |

معاون سیاسی وزیر امور خارجه، کسانی که در داخل مشتاق تحریم هستند را دو دسته می‌داند که به اعتقاد او دسته‌یی کاسب تحریم هستند و عده‌یی دیگر که کاسب سیاسی هستند و کیف می‌کنند تحریم‌های امریکا برگردد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه، کسانی که در داخل مشتاق تحریم هستند را دو دسته می‌داند که به اعتقاد او دسته‌یی کاسب تحریم هستند و عده‌یی دیگر که کاسب سیاسی هستند و کیف می‌کنند تحریم‌های امریکا برگردد.

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی عصر دیروز (شنبه) در نهمین جشنواره تجلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغال‌زای کشور، اظهار کرد: برجام به‌دلیل خروج امریکا از این توافق بین‌المللی در یک شرایط غیرعادی به‌سر می‌برد و ما و دیگر اعضای برجام در تلاش هستیم که اگر بشود برجام به مسیر خود ادامه دهد و اگر نشد به وضعیت قبل برجام و حتی فراتر از آن برمی‌گردیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست، تصریح کرد که سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا به ما قول دادند که یک پکیج عملی برای حفظ برجام و تامین منافع و خواسته‌های ایران از برجام ارائه دهند و ما امیدواریم که تا آخر ماه میلادی جاری این بسته به ما داده شود. در حال حاضر اروپایی‌ها به کمک روسیه و چین در تلاش هستند که این بسته پیشنهادی را تهیه کنند به نحوی که ایران بتواند به فروش نفت خود، دریافت پول نفت، تبادلات بانکی، حمل و نقل، بیمه و... ادامه دهد.

عراقچی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه حیات جمهوری اسلامی ایران وابسته به برجام نیست، گفت ما براساس منافع ملی کشور تصمیم می‌گیریم که در برجام بمانیم یا از آن خارج شویم.

وی با بیان اینکه ما برای هر شرایط و سناریویی از آمادگی لازم برخوردار هستیم و رییس‌جمهور دستورات لازم را به دستگاه‌های اقتصادی و دیگر دستگاه‌های مسوول داده‌اند، افزود: حتی اگر از برجام خارج شویم شرایط ما به مراتب بهتر از گذشته خواهد بود. ما با برجام یا بدون برجام به مسیر پرعزت خود ادامه می‌دهیم و حیات جمهوری اسلامی وابسته به برجام نیست.

عراقچی در ادامه سخنان خود با طرح این سوال که چرا امریکا از برجام خارج شد، به اظهارات ترامپ رییس‌جمهور این کشور در ارتباط با این توافق بین‌المللی اشاره کرد و گفت: ترامپ بارها گفت برجام بدترین توافقی است که امریکا امضا کرده است. از این توافق به‌عنوان توافقی فاجعه‌بار یاد کرد و گفت این توافق شرم‌آورترین توافق در تاریخ امریکاست. اظهاراتی را ترامپ در مورد این توافق مطرح کرد که در داخل روی آن چندان مانور داده نشد در حالی که اگر یک مقام دسته چندم امریکایی می‌گفت برجام به نفع ماست، برخی رسانه‌ها آن را تیتر می‌کردند. به درستی برای مردم این سخنان که در مورد برجام از سوی این مقام امریکایی مطرح شد، باز و تحلیل نشد. ما هرچه جلوتر می‌رویم مشخص می‌شود که برجام چه منافعی برای ایران داشته است. در طول دو سال گذشته اتهامات زیادی از سوی برخی در مورد برجام مطرح شد که اکنون با گذشت زمان مشخص می‌شود که این اتهامات نادرست بوده است. مثلا می‌گفتند برجام با برنامه موشکی ایران قرین شده است. می‌گفتند که اگر ما تست موشکی انجام دهیم، تحریم‌ها برمی‌گردد. در صورتی که این سخنان درست نبود. ما تست‌های موشکی انجام دادیم و امریکا در این زمینه به شورای امنیت مراجعه کرد ولی نتوانست چیزی در ارتباط با نقض برجام از این شورا به خاطر این تست‌ها دریافت کند. یکی از ماهرانه‌ترین کارهایی که انجام شد، جدا کردن این دو موضوع از یکدیگر بود. در طول تحریم‌ها برنامه هسته‌یی و برنامه موشکی ایران در قطعنامه 1921 به هم گره زده شده بود ولی برجام این دو را از هم جدا کرد. برنامه موشکی ما در این دو سال به مسیر خود ادامه داد بدون اینکه کسی بتواند مدعی شود که ایران برجام را نقض کرده است.

 

عراقچی در همین چارچوب ادامه داد: می‌گفتند که با وجود برجام نفت ما به فروش نمی‌رسد ولی دیدیم که در فاصله اندکی پس از برجام فروش نفت ما به حالت قبل از تحریم‌ها بازگشت. می‌گفتند پول نفت به داخل کشور بازگردانده نمی‌شود ولی اکنون روشن شده که پول‌ها برگشته است. می‌گفتند هیچ کس برای سرمایه‌گذاری به ایران نیامده است و در همین چارچوب به صحبت دکتر سیف اشاره می‌کردند. صحبتی که دکتر سیف در سال 95 و حدود 3 ماه بعد از برجام در امریکا و برای مخاطبان امریکایی زده بود. با اینکه دو سال از آن حرف گذشته بود و بسیاری تحولات در این دو سال رخ داده بودند، دوستان به این صحبت استناد می‌کردند و می‌گفتند کسی برای سرمایه‌گذاری به ایران نیامده است. حال کسانی که پیش از این چنین ادعایی را مطرح می‌کردند هر روز فهرستی را منتشر می‌کنند که فلان شرکت خارجی که به ایران آمده بود، در حال خروج از ایران است.

عراقچی با تاکید بر اینکه ما باید به این نکات برای تصمیم‌گیری‌ها در نحوه ادامه مسیر توجه کنیم، در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: اگر ما خودمان به بازگشت تحریم‌ها کمک کنیم، به نوعی در زمین امریکا بازی کرده‌ایم. سیاست امریکا علیه ایران فشار و تهدید است. حرکت دشمن در مسیر فشار اقتصادی است و ما باید با آن مقابله کنیم. برجام ابزاری برای مقابله با این تحریم‌ها بود و اکنون ما اگر حرکتی کنیم که این تحریم‌ها افزایش پیدا کند و برگردد، حتما در مسیر خواسته امریکایی‌ها حرکت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه امریکایی‌ها تلاش دارند تا ابزار فشار و تحریم پیچ و خم‌های بیشتری را در مسیر ایران قرار دهند و با بستن وزنه‌های سنگین به دست و پای ما، ما را گرفتار کنند، خاطرنشان کرد: ما باید مراقب باشیم که در تله آنها نیفتیم. ما نباید با برخی اظهارات و سخنان به بازگشت تحریم‌ها کمک کنیم. متاسفانه برخی تحلیل‌ها و صحبت‌ها در رسانه‌های کشور در جهت آب ریختن به آسیاب دشمن است.

عراقچی با بیان اینکه متاسفانه برخی مواقع ما خودمان در داخل کشور با برخی اظهارنظرها و صحبت‌ها به ایجاد فضایی که دشمن علاقه‌مند است که علیه ما ایجاد شود کمک می‌کنیم، تصریح کرد: من نمی‌فهمم که چرا برخی از بازگشت تحریم‌ها لذت می‌برند. برخی کاسبان تحریمند که آنها سر جای خود هستند برخی نیز کاسب سیاسی هستند و کیف می‌کنند که تحریم‌های امریکا برگردد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران