شماره امروز: ۵۴۷

در پنل تخصصی در نشست اسلو؛

| کدخبر: 124016 | |

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: چنانچه اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای حامی برجام در زمان لازم مخالفت عملی خود را با سیاست‌های امریکا به اجرا نگذارند با فروریزی برجام منطقه و جهان با آینده خوفناک پیش رو مواجه خواهد شد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: چنانچه اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای حامی برجام در زمان لازم مخالفت عملی خود را با سیاست‌های امریکا به اجرا نگذارند با فروریزی برجام منطقه و جهان با آینده خوفناک پیش رو مواجه خواهد شد. به گزارش ایرنا، علی‌اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران که برای شرکت در نشست اسلو و به دعوت مقامات نروژ به این کشور سفر کرده در پنل تخصصی خاورمیانه در مواجهه با لرزه‌های چند جانبه که با حضور وزیران خارجه نروژ و عمان برگزار شد، حضور یافت. بیان مواضع و اصول سیاست خارجی ایران در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی کشورمان، فتوای رهبر معظم انقلاب مبنی بر ممنوعیت به کارگیری سلاح‌های هسته‌یی، نیاز کشور به انرژی هسته‌یی جهت توسعه و پیشرفت، اعتقاد به چارچوب برد- برد در مذاکرات و پایبندی به تعهدات ازجمله مهم‌ترین مطالب صالحی در این نشست بود. صالحی با تاکید بر نادرست بودن سیاست دولت جدید امریکا و طرح موضوع «غنی‌سازی صفر» کشور، این مطلب را تکرار اشتباهات گذشته دانست و یادآور شد که اساسا شروع مذاکرات برجام با کنار گذاشتن این سیاست و تغییر رویه امریکا آغاز شد.

وی واکنش تند جامعه جهانی به تصمیمات غیرعقلانی و بی‌پایه و اساس امریکا را کاملا مشهود و نمایان توصیف و اظهار کرد: چنانچه اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای حامی برجام در زمان لازم مخالفت عملی خود را با سیاست‌های امریکا به اجرا نگذارند به خاطر فروریزی برجام با آینده‌یی خوفناک و ناامنی‌های بی‌سابقه در منطقه و جهان مواجه خواهد شد. رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین در این نشست بر لزوم گفتمان منطقه‌یی میان بازیگران اصلی تاکید و همان‌گونه که مسوولان جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده‌اند از آمادگی کشور برای درک متقابل و حل بحران‌های منطقه‌یی از طریق گفت‌وگو و تفاهم خبر داد.

در این نشست، دیگر سخنرانان با انتقاد گسترده از سیاست‌های دولت امریکا در قبال برجام خواستار اقدامی متناسب از سوی اتحادیه اروپا و کشورهای باقیمانده در برجام بوده و بر گفت‌وگوهای منطقه‌یی تاکید داشتند.

همچنین از منظر دیگر سخنرانان، چند جانبه گرایی و توافقات چند جانبه در نتیجه توجه به یک آرمان برتر و مشترک حاصل می‌شود و از بین بردن دستاوردهای این حوزه امری تاسف‌بار برای جامعه بشری است.

سخنرانان تاکید داشتند که تبعات تلاش بعضی از کشورها برای قطبی کردن منطقه خاورمیانه و خلیج فارس کاملا مشهود بوده ضمن اینکه رفتار و سیاست‌های فعلی دولت امریکا باعث انسجام هم‌پیمانان او در مقابله با سیاست‌های یک جانبه امریکا شده و اروپا را به سمت یک استقلال سیاسی اقتصادی سوق داده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران