شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123779 | |

رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه حضور در اجلاس اسلوفروم در نروژ گفت: امیدواریم بتوانیم به نحو احسن از منافع ملی خودمان دفاع کرده و آنچه حق است را بیان کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه حضور در اجلاس اسلوفروم در نروژ گفت: امیدواریم بتوانیم به نحو احسن از منافع ملی خودمان دفاع کرده و آنچه حق است را بیان کنیم. به گزارش ایرنا، علی‌اکبر صالحی روز گذشته با بیان این مطلب افزود: بنا به دعوت دولت نروژ، به این کشور آمده‌ایم که در اجلاس اسلو فروم شرکت کنیم. رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در این اجلاس تعدادی از مسوولان ارگان‌های جهانی و بین‌المللی مانند سازمان ملل و وزیران خارجه و همچنین کارشناسان سیاسی کشورهای مختلف حضور دارند که با آنها صحبت‌هایی خواهیم داشت و تبادل نظر صورت خواهد گرفت. صالحی بیان داشت: در حاشیه اوسلوفروم ملاقات‌هایی را هم با دبیرکل سازمان ملل و نیز با نخست وزیر و وزیر امور خارجه نروژ خواهیم داشت. همچنین با وزیر مشاور در امور خارجی آلمان هم دیدار خواهیم کرد. ملاقات‌های متعدد دیگری هم با توجه به بحث برجام و مسائلی که با بیرون رفتن امریکا از آن پیش آمده، خواهیم داشت. رییس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: قطعا بحث برجام یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد و ما مواضع ایران را به‌طور واضح و شفاف در این اجلاس بیان خواهیم کرد. در نشست اسلو فروم مقامات و شخصیت‌های بیش از یک 100 کشور جهان حضور دارند و درخصوص مهم‌ترین منازعات جهانی و راهکارهای تحقق صلح بین‌المللی تبادل نظر می‌کنند. اسلو فروم به‌عنوان یک نشست هم‌اندیشی بین‌المللی که از سوی وزارت خارجه نروژ برگزار و از سوی مرکز گفت‌وگوی بشردوستانه سوییس حمایت می‌شود از سال 2003 با برگزاری نشست‌های سالانه در ماه ژوئن در اسلو به کانونی برای مذاکره و تبادل‌نظر در خصوص درگیری‌های بین‌المللی از جمله در آفریقا و آسیا تبدیل شده است.

این نشست با گردهم آوری میانجیگران، بازیگران و تصمیم‌گیران ارشد بین‌المللی فضا را برای گفت‌وگوهای غیررسمی و تبادل نظر و تجربه در جهت تبیین چالش‌های فرارو و دستیابی به راه‌حل مناسب برای آنها براساس مدل چتم هاوس فراهم می‌کند. مرکز گفت‌وگوی بشردوستانه از سال 1999 فعالیت خود را آغاز کرده و به عنوان یک نهاد میانجیگری پیشرو در جهان شناخته شده است. نروژ از ابتدای دهه 90 در تعدادی از درگیری‌های بین‌المللی نقش میانجیگری و ایجاد صلح را ایفا کرده است. ایفای این نقش از طریق تسهیل در مذاکرات رسمی، پشتیبانی از کانال‌های مخفی مذاکره و نیز مشارکت و حمایت از اتحادیه‌های بین‌المللی در این روند صورت گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران