شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123530 | |

«فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در جلسه پارلمان اروپا با برشمردن اقدامات صورت گرفته برای حفظ توافق هسته‌یی با ایران گفت:

«فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در جلسه پارلمان اروپا با برشمردن اقدامات صورت گرفته برای حفظ توافق هسته‌یی با ایران گفت: هم ‌اکنون تمرکز روی شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی است که ارتباط کمتری با بازار امریکا دارند. به گزارش ایرنا، موگرینی گفت: مشغول کار روی اقداماتی عینی با هدف حفظ همکاری با ایران در حوزه‌های کلیدی از جمله زمینه‌های بانکی و فاینانس، تجارت و سرمایه‌گذاری، نفت و حمل و نقل هستیم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین چالش کنونی ما، یافتن راه‌حل‌هایی برای تعاملات بانکی و فاینانس است. این موضوعات هم در سطوح سیاسی و هم در نشست‌های کارشناسی فشرده که عمدتا به صورت روزانه در تهران و بروکسل برگزار می‌شوند، در دست بررسی است.  مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا افزود: تنها راه نتیجه‌بخش بودن این فعالیت‌ها، اقدام جمعی اعضا در سطح اتحادیه اروپا و نیز اقدامات فردی هر کشور به نحو هماهنگ است.

وی اضافه کرد: به همین جهت تصمیم گرفتیم، شبکه‌یی از نمایندگان معرفی شده از سوی هر یک از اعضای اتحادیه اروپا تشکیل دهیم تا کار با هماهنگی و تاثیرگذاری بیشتری ادامه یابد.  موگرینی افزود: ایران هم باید سهم خود را انجام دهد. تهران باید استانداردهای خود در مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را بهبود بخشد و اصلاحات بانکی را توسعه دهد. اینها گام‌های اساسی برای جذب بیشتر بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی است.  وی با انتقاد از خروج امریکا از برجام و ضمن اشاره به نشست سران امریکا و کره‌شمالی گفت: این همان مسیری است که جامعه جهانی و اتحادیه اروپا برای بیش از یک دهه با ایران دنبال کرد و سه سال پیش به امضای برجام منجر شد.  موگرینی هر جایگزین دیگری برای برجام را دارای پیامدهای «فاجعه‌بار» خواند و گفت: عزم ما برای حفظ برجام در راستای منافع امریکا هم هست؛ چرا که این توافق هم برای امنیت اروپا و هم امریکا و خاورمیانه ضروری است.  مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به 11 گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تایید پایبندی ایران به برجام گفت: موضع اروپا تغییر نکرده است و همچنان به اجرای موثر و کامل این توافق پایبند هستیم.  وی ادامه داد: بخش عمده‌یی از جامعه جهانی از برجام اعلام حمایت کرده و علت آن واقع‌گرایانه و صرفا در نتیجه نبود جایگزینی بهتر و جلوگیری از یک مسابقه تسلیحاتی دیگر در خاورمیانه است. این حمایت را من هر روزه در نشست‌ها و دیدارها می‌بینم.  موگرینی گفت: اروپا مسوول است که نحوه حفظ یکی از معدود ستون‌های کارآمد ساختار عدم اشاعه تسلیحات هسته‌یی را با شرکای خود بررسی کند.  مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با بیان اینکه اجرای تعهدات هسته‌یی دیگر طرف‌ها در برجام هم ادامه دارد، افزود: چین به پروژه‌های مربوط به مدرن‌سازی رآکتور اراک ادامه می‌دهد و پروژه تبدیل تاسیسات فردو به یک مرکز فیزیک و فناوری هم با همکاری روسیه در جریان است. در همین هفته جاری، برگزاری کارگاهی تخصصی با موضوع فردو پیش‌بینی شده است.  موگرینی تاکید کرد: اجرای تعهدات اقتصادی برجام هم باید ادامه یابد؛ چرا که برداشتن تحریم‌ها و فرصت‌هایی که این موضوع برای عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران ایجاد می‌کند، دیگر بخش اساسی توافق است.  وی با اشاره به خروج برخی شرکت‌ها از ایران ادامه داد: این موضوع فشار زیادی در عرصه سیاست داخلی ایران به ویژه از سوی آنهایی ایجاد کرده است که همواره با این توافق مخالف بودند. از سوی دیگر اعتبار کل جامعه جهانی و نظام سازمان ملل متحد زیر سوال رفته است.  موگرینی در خصوص زمینه‌چینی ایران برای توسعه توانمندی هسته‌یی گفت: آشکار است که اقدامات اعلام‌ شده ایران نقض توافق نیست؛ اما کمکی هم به اعتمادسازی نمی‌کند.  موگرینی با تاکید بر اینکه در زمان مذاکرات با ایران هر موضوع غیرهسته‌یی کنار گذاشته شده بود، گفت: برجام هیچ‌گاه قرار نبود همه مشکلات ما با ایران را حل کند. ولی این توافق، روزنه‌یی برای رسیدگی به دیگر نگرانی‌های مرتبط با ایران گشوده است. حفظ برجام می‌تواند زمینه بهتری را برای رسیدگی به این موارد ایجاد کند. وی تحولات مرتبط با موضوع یمن را مثال زد و گفت: هم‌ اکنون یک فرآیند گفت‌وگوی منطقه‌یی با مشارکت ایران و اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس بنا گذاشته شده که تا همین حالا هم به گام مهمی در تسهیل بازدید نماینده ویژه سازمان ملل از صنعا منجر شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران