شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122973 | |

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با فرض ایجاد بدترین شرایط برای رآکتور اراک، متخصصان ایرانی قادر به تکمیل رآکتور بازطراحی شده فعلی و نیز بازسازی رآکتور قدیمی با ساخت کالندریای جدید هستند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با فرض ایجاد بدترین شرایط برای رآکتور اراک، متخصصان ایرانی قادر به تکمیل رآکتور بازطراحی شده فعلی و نیز بازسازی رآکتور قدیمی با ساخت کالندریای جدید هستند.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برخی اخبار و گمانه‌زنی‌ها درباره اختلال در روند بازطراحی رآکتور اراک و تولید رادیوایزوتوپ‌ها در سایت فردو اظهار کرد: اول اینکه به نظر می‌رسد این اخبار و گزارش‌ها از سوی برخی رسانه‌های خارجی تلاش برای ایجاد ابهام و تردید در روند آینده همکاری‌های هسته‌یی ایران با کشورهاست؛ فعالیت‌ها و همکاری‌هایی که کمترین مشکلی برای آنها در آینده متصور نیست. دوم براساس بند 14 قطعنامه 2231، توافقات و قراردادهایی که بعد از برقراری مجدد قطعنامه‌های تحریمی (با فرض نقض تعهدات از جانب ایران و بازگشت به وضعیت قبل از برجام و این قطعنامه) مشمول تحریم‌های سازمان ملل و شورای امنیت نمی‌شوند.

بند 14 قطعنامه 2231 تایید می‌کند که اعمال مفاد قطعنامه‌های پیشین وفق بند 12 این قطعنامه که در آن به لغو قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران پرداخته است، نسبت به قراردادهایی که پیش از زمان اعمال بین هر طرف و ایران یا اشخاص و نهادهای ایرانی امضا شده باشد دارای اثر عطف به ماسبق نخواهد بود، مشروط بر اینکه فعالیت‌های موردنظر این قراردادها و اجرای آنها با برجام، این قطعنامه و قطعنامه‌های پیشین منطبق باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: بر فرض که بدترین شرایط در برجام به وجود می‌آمد یعنی ایران متهم به نقض برجام می‌شد و کشورهای 1+5 موضوع را به شورای امنیت می‌بردند براساس بند 14 قطعنامه 2231 توافق‌های قبلی مثل توافق ایران با چین در رابطه با اراک مشمول تحریم‌ها نمی‌شد. اما این احتمال وجود دارد که امریکا با تحریم‌های یک‌جانبه بخواهد به دیگر کشورها برای همراهی با او فشار بیاورد. در مورد کشوری مثل چین بسیار بعید است که این کشور بدون هیچ قطعنامه‌یی از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد از امریکا تبعیت کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: متخصصان ایرانی قادرند کار در رابطه با اراک را در چارچوب‌ بازطراحی این رآکتور بدون کمک کشورهای دیگر نیز ادامه دهند.  وی گفت که ما این توان را داریم علاوه بر ادامه ساخت رآکتور جدید، رآکتور قدیمی را نیز با ساخت کالندریای جدید بازسازی کنیم و در صورت لزوم هر دو کار را انجام می‌دهیم. هم‌اکنون کار بازطراحی رآکتور اراک توسط متخصصان ایرانی در حال انجام است و کشورهای دیگر صرفا تایید‌کننده طراحی‌های ما هستند. کمالوندی با اشاره به چارچوب همکاری ایران و 1+5 در رابطه با بازطراحی رآکتور اراک توضیح داد: چین و امریکا براساس تصمیم 1+5 وظیفه انتقال تصمیمات و نظرات دیگر کشورها در رابطه با اراک را به ما داشتند و حالا با خروج امریکا، چین فعلا به تنهایی این مسوولیت را دارد اما ممکن است 1+4 در آینده کشوری دیگر را از بین خود جایگزین امریکا کنند. همچنین براساس توافقات کشورهای 1+5 باید جداگانه طراحی‌های ایران برای رآکتور جدید را به لحاظ علمی و فنی تایید کنند که اکنون امریکا از این گروه خارج شده است. علاوه بر این حداقل سه کشور از 6 کشور (1+5) علاوه بر بازبینی طراحی‌ها وظیفه تامین تجهیزات رآکتور را برعهده دارند و با خروج امریکا، دیگر کشورها تغییری در وظیفه‌شان به وجود نخواهد آمد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره برخی اخبار و تحلیل‌ها در رسانه‌ها یا از سوی شخصیت‌های سیاسی درباره مصاحبه بازرسان آژانس با دانشمندان ایرانی گفت: ما تا به حال نه درخواستی در این باره داشته‌ایم و نه چنین اتفاقی افتاده است و اگر هم چنین درخواستی از سوی آژانس مطرح شود بدیهی است که آن را قبول نخواهیم کرد، همان‌طور که تاکنون چنین چیزی را قبل یا بعد از برجام نپذیرفتیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران