شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در دیدار مسوولان نظام با رهبر معظم انقلاب:

| کدخبر: 122501 | |

«بسیاری از مشکلات اقتصادی از جمله در مورد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را پشت سر گذاشته‌ایم.» این عباراتی است که رییس‌جمهوری با آنها تلاش کرده تا دستاوردهای دولتش طی 5سال گذشته را تشریح کند.

«بسیاری از مشکلات اقتصادی از جمله در مورد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را پشت سر گذاشته‌ایم.» این عباراتی است که رییس‌جمهوری با آنها تلاش کرده تا دستاوردهای دولتش طی 5سال گذشته را تشریح کند. دستاوردهایی که از منظر روحانی بعد از برجام نه تنها وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی را کاهش داده؛ بلکه توانسته در شاخص‌های اصلی اقتصاد کشورمان مانند تورم، تراز تجاری، اشتغال‌زایی، مقابله با فقر مطلق و... نیز تحولات چشمگیری ایجاد کند. تحولاتی که در صورت هماهنگی و همکاری قوای کشور می‌توانند اقتصاد ایران را در برابر تکانه‌های بیرونی و درونی ایمن کند.

رییس‌جمهور با استناد به همین اعداد و ارقام اقتصادی و با عنایت به آمارهای مستند گفت: در طول ۴۰ سال گذشته مردم آزمایش خود را به‌ خوبی پس داده‌اند و در همه فراز و نشیب‌ها از نظام، انقلاب، کشور و منافع ملی حراست کردند.

به گزارش پاد، روحانی در دیدار مسوولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری با رهبر معظم انقلاب اسلامی (مشروح بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی را در صفحه 2 بخوانید) ماه رمضان را ماه رحمت الهی و ماه مقاومت خواند و با اشاره به مقاومت مردم در برابر فشارهای خارجی در سالیان اخیر اظهار کرد: آنچه امروز سردمداران رژیم امریکا می‌گویند برای مردم ایران تازگی ندارد، چرا که این حرف‌ها کهنه و متعلق به چهل سال پیش است.

رییس دولت دوازدهم افزود: در برابر اقدام امریکا در خروج از برجام به استثنای یک رژیم نامشروع و چند کشور کوچک، همه کشورهای جهان مخالفت کردند که این به معنای پیروزی ایران در صحنه سیاسی و حقوقی است. او با بیان اینکه «در همه تصمیمات رهبر معظم انقلاب راهنما و هادی دولت بوده‌اند»، خاطرنشان کرد: امروز در حال مذاکره با پنج کشور دیگر برجام هستیم و اگر چه آنها در زبان و اعلامیه‌های سیاسی، خود را متعهد به برجام می‌دانند اما باید در مقام عمل ببینیم که چگونه عمل خواهند کرد.

رییس‌جمهور از دیدار خود با رهبران دو کشور چین و روسیه و تماس با سه کشور دیگر اروپایی در هفته‌های آینده خبر داد و افزود: اگر این پنج کشور بتوانند منافع کشورمان به ویژه منافع اقتصادی ما را در برجام تامین کنند، برجام را بدون امریکا ادامه خواهیم داد وگرنه تصمیم لازم را می‌گیریم و کشور با برجام یا بدون برجام به‌ خوبی اداره خواهد شد.

اتحاد ملی برای عبور از مشکلات

روحانی دستاورد بزرگ حاصل از اقدامات اخیر امریکا را هم‌صداتر شدن و متحدتر شدن ملت بزرگ ایران خواند و تصریح کرد: تردیدی نداریم که در شرایطی که ملت متحد ایران پشت سر رهبر معظم انقلاب قرار گرفته، هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملت بزرگ را به زانو در آورد.

رییس‌جمهوری با اشاره به تحریم‌های امریکا علیه کشورمان در سال‌های ۹۰ و ۹۱، شرایط امروز کشور را با آن زمان متفاوت دانست و گفت: امروز شرایط بین‌المللی نیز متفاوت شده و امریکا در انزوا قرار گرفته است و ایران به عنوان کشور قانون و صلح و کشوری که به عهد خود وفا می‌کند، مورد تجلیل افکار عمومی جهانیان است.

روحانی در تشریح اوضاع اقتصادی کشور گفت: در حال حاضر اتکا به نفت کمتر شده است، ضمن اینکه در دو ماه اول سال ۹۷ درآمدهای ارزی غیرنفتی نسبت به دو ماه مشابه سال گذشته 5/28درصد افزایش پیدا کرده که این به معنای آن است که ملت و بنگاه‌های اقتصادی مسیر خود را در راستای اقتصاد مقاومتی به‌ خوبی طی کرده‌اند.

رییس‌جمهوری درآمد ارزی غیرنفتی ایران در دو ماه گذشته را دارای تراز مثبت خواند و اعلام کرد: در همین مقطع تورم تک‌رقمی بوده و بازار سرمایه نسبت به سال ۹۲ حدود سه‌برابر افزایش پیدا کرده است. روحانی با بیان اینکه «امروز نیازی به واردات گازوییل نداریم»، گفت: می‌توانیم تا پایان سال جاری در تولید بنزین خودکفا شویم.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: در مجموع در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۱ فاز را در پارس‌جنوبی به بهره‌برداری رساندیم و تا پایان امسال چهار فاز دیگر در پارس‌جنوبی به بهره‌برداری خواهد رسید.

دستاوردهای اقتصادی

روحانی با اعلام اینکه «در گندم امسال همانند دو سال گذشته خودکفا هستیم و در بسیاری از کالاهای اساسی در حال حرکت به سمت خودکفایی هستیم»، گفت: تحریم‌ها و فشارها تاثیری در برنامه‌ریزی‌های سال ۹۷ و سال‌های بعد نخواهد داشت و مردم مطمئن باشند در هر شرایطی اداره کشور به‌ خوبی پیش خواهد رفت.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه «بسیاری از مشکلات از جمله در مورد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را پشت سر گذاشته‌ایم»، افزود: در زمینه آب اگر چه با کمبود منابع آبی روبه‌رو هستیم اما دولت همه اقدامات لازم را برای استان‌های مختلف به خصوص استان‌هایی که دچار خشکسالی هستند، انجام داده است.

روحانی با اشاره به مساله ارز افزود: شاید از نظر امریکایی‌ها پاشنه آشیل کشورمان موضوع ارز و هرج و مرج در بازار ارز بود اما این احتمال را از ماه‌ها پیش می‌دادیم لذا برنامه‌ریزی لازم را برای هر شرایطی حتی بدون برجام انجام داده‌ایم و در هر شرایطی ارز مورد نیاز مردم تامین خواهد شد.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه «مردم در شرایط امروز کشور مسیر و راه انقلابی، دینی و ملی خود را ادامه خواهند داد»، تاکید کرد: با استقامت و ایستادگی و تقوا، نصرت الهی را خواهیم دید و بدون تردید پیروزی نهایی از آن ملت ایران خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران