شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121777 | |

معاون اول رییس‌جمهور، پیش‌نیاز پیشرفت برنامه صلح پایدار در افغانستان را نیازمند گفت‌وگو میان گروه‌ها و اقوام مختلف در این کشور دانست و گفت:

معاون اول رییس‌جمهور، پیش‌نیاز پیشرفت برنامه صلح پایدار در افغانستان را نیازمند گفت‌وگو میان گروه‌ها و اقوام مختلف در این کشور دانست و گفت: استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز و گفت‌وگو شانس استقرار صلح پایدار در افغانستان را بیشتر می‌کند و جمهوری اسلامی ایران از روند استقرار صلح پایدار که دولت افغانستان در پیش گرفته، حمایت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری ظهر دیروز در دیدار طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی افغانستان اظهار داشت: افغانستان کشوری مهم و همسایه‌یی بسیار خوب برای جمهوری اسلامی ایران است و ایران از پیشرفت و توسعه امنیت در افغانستان خوشحال می‌شود.

معاون اول رییس‌جمهور یکی از مهم‌ترین مسائل افغانستان را امنیت در این کشور برشمرد و تصریح کرد: توسعه امنیت و جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی باید در افغانستان یک راهبرد جدی باشد و کشورهای همسایه نیز باید در این زمینه به افغانستان کمک کنند.

وی افزود: ممکن است گروه‌های تروریستی که فرصت فعالیت برای آنها در کشورهای دیگر غیرممکن شده احساس کنند که می‌توانند در افغانستان فعالیت داشته باشند که باید تلاش شود از حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان جلوگیری شود.

جهانگیری برنامه حفظ وحدت در میان همه اقوام و گروه‌های افغانستان که دولت این کشور در پیش گرفته است را اقدامی مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از این برنامه حمایت می‌کند و معتقد هستیم که وحدت در افغانستان می‌تواند بسیاری از مشکلات این کشور را حل کند.

معاون اول رییس‌جمهور از اقدام اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان مبنی بر حضور در مسجد شیعیان این کشور پس از وقوع انفجار، این اقدام را اقدامی مهم توصیف کرد و افزود: به‌طور کلی هر چه وحدت و یکپارچگی در کشورهای اسلامی بیشتر شود شاهد پیشرفت و امنیت بیشتر در این کشورها خواهیم بود.

وی ادامه داد: بار سنگین برقراری امنیت در افغانستان بیش از همه بر دوش نیروهای امنیتی این کشور است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همکاری‌های دوجانبه و بین‌المللی خود را برای توسعه امنیت در افغانستان افزایش دهد.

جهانگیری با اشاره به برخی فشارها که هدف آن ایجاد شکاف میان افغانستان و کشورهای همسایه این کشور است، ‌تصریح کرد: رابطه افغانستان با کشورهای همسایه نباید تحت‌تاثیر فشارها قرار گیرد چراکه مصالح عمومی مردم افغانستان دچار آسیب جدی می‌شود.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: متاسفانه برخی کشورها می‌خواهند که افغانستان را صحنه تسویه‌حساب خود با دیگران قرار دهند و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع حساسیت دارد و معتقد است که افغانستان نباید محل اختلاف کشورهای دیگر باشد.

وی افزود: همه کشورهایی که به پیشرفت و آینده افغانستان علاقه‌مند هستند باید به روند صلح پایدار و برقراری امنیت در این کشور کمک کنند. جهانگیری درخصوص مناسبات دوجانبه تهران-‌کابل نیز بر لزوم تدوین هر چه سریع‌تر سند همکاری‌های جامع دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: پس از تدوین این سند روابط دو کشور در سطح راهبردی دنبال خواهد شد و ممکن است عده‌یی نسبت به این موضوع و ارتقای سطح مناسبات دو کشور مسلمان حسادت کنند که ما باید از روابط فی‌مابین مراقبت کنیم تا دشمنان نتوانند با حسد و کینه به آن آسیب بزنند. معاون اول رییس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات در زمینه‌های مختلف با افغانستان ندارد و از روندهای مثبت در افغانستان و پیشرفت و رفاه مردم این کشور خرسند می‌شود.

وزیر دفاع ملی افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به فرهنگ، زبان و تاریخ مشترک ایران و افغانستان گفت: روابط دو کشور در طول تاریخ همواره دوستانه بوده و ما به روابط صمیمانه با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم و خواهان گسترش آن هستیم.

طارق شاه بهرامی با بیان اینکه افغانستان در طول تاریخ هیچ‌گاه تهدیدی علیه کشورهای دیگر نبوده است از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار دشوار قدردانی کرد.

وزیر دفاع ملی افغانستان با اشاره به مسائل این کشور در مواجهه با گروه‌های تروریستی افزود: ما در سطح منطقه نه تنها با طالبان بلکه با گروه‌های تروریستی دیگر نظیر داعش روبه‌رو هستیم و هر روز در مبارزه با این گروه‌ها قربانی می‌دهیم.

وی با اشاره به مذاکرات سازنده خود با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان خاطرنشان کرد: افغانستان خواهان حمایت‌های هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف سیاسی، ‌نظامی و اقتصادی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران