شماره امروز: ۵۴۷

بانک مرکزی ابلاغ کرد

| کدخبر: 121691 | |

بانک مرکزی در بخشنامه‌یی پرداخت هر گونه سود بانکی به حساب‌ دستگاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشور را ممنوع اعلام کرد.

بانک مرکزی در بخشنامه‌یی پرداخت هر گونه سود بانکی به حساب‌ دستگاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشور را ممنوع اعلام کرد.  مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی بخشنامه‌یی جهت اطلاع مدیران عامل بانک‌های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست بانک، موسسات اعتباری غیربانکی و بانک مشترک ایران- ونزوئلا ارسال کرد.

در این بخشنامه آمده است: بدین‌وسیله برخی از تکالیف شبکه بانکی کشور مقرر در قانون بودجه سال 1397 کل کشور به شرح زیر جهت استحضار و صدور دستور مقتضی اعلام می‌شود:

- جزء (1) ذیل بند (ح) تبصره (12)- دستگاه‌های مشمول ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه و ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز به دریافت سود از حساب‌های بانکی(حساب جاری، پشتیبان، سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت، بلندمدت) مفتوح در بانک‌های دولتی و غیردولتی نیستند. در اجرای این حکم بانک‌های دولتی و غیردولتی نیز مجاز به پرداخت سود به حساب دستگاه‌های اجرایی که فاقد قوانین و مقررات برای دریافت سود هستند، نیستند. بانک‌ها، شرکت‌های بیمه دولتی، سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و دستگاه‌های مأذون از مقام معظم رهبری و هر یک از دستگاه‌های اجرایی که در قوانین و مقررات یا اساسنامه مجاز به دریافت سود هستند از شمول این حکم مستثنا هستند.

- بند (و) تبصره (16)- برای تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را که تا پایان سال 1396 سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا پایان شهریور ماه 1397 تسویه نمایند، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مکلفند اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه نمایند.

- بند (الف) تبصره (20)- در اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری ازجمله بانک‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند در سال 1397 نسبت به استقرار یا تکمیل سامانه(سیستم) حسابداری قیمت تمام شده، اقدام نمایند. خواهشمند است، دستور فرمایید ضمن تمهید مقدمات اجرای موارد مطروحه، مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره 96.149153 مورخ 1396.5.16 به تمامی واحدهای ذی‌ربط آن بانک، موسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ شده و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل ‌آید.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران