شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121051 | |

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که مسکو جایگزینی ابزارهای بازرسی و تضمین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ارتباط با روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را غیرقابل قبول می‌داند و آن را نمی‌پذیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که مسکو جایگزینی ابزارهای بازرسی و تضمین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ارتباط با روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را غیرقابل قبول می‌داند و آن را نمی‌پذیرد.

«ماریا زاخاروا» در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به پرسشی درخصوص نمایش اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌یی ایران این مطلب را بیان کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه توضیح داد: ما جایگزینی ابزارهای تضمین و شیوه‌های بازرسی ایجاد شده توسط آژانس که کارآمدی آن کاملا اثبات شده است را با انواع مختلف انحرافات وگمانه‌زنی‌هایی که متاسفانه درحال حاضر در رسانه‌ها کم نیستند غیرقابل قبول می‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد: روسیه معتقد است که تمامی مسائل مربوط به راستی‌آزمایی آژانس در ایران باید دقیقا در چارچوب ابزارهای خود آژانس حل و فصل شود. هر مساله‌یی که مستقیما با روند اجرای برجام مرتبط باشد، می‌تواند تنها توسط اعضای کمیسیون مشترک گروه 1+5 و ایران مورد بررسی قرار گیرد.

زاخارووا تصریح کرد: روسیه به اجرای تعهدات خود در ارتباط با برجام ادامه خواهد داد و تا زمانی که دیگر اعضای این توافق به طور تمام و کمال به بندهای توافق و قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل عمل کنند به این سیاست اصولی پایبند خواهد ماند.

به گزارش ایرنا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که به انجام نمایش‌ها شهره است، دوشنبه شب در اقدامی جدید با نمایش تصاویری، ایران را به انجام فعالیت‌های هسته‌یی مخفی متهم کرد.

نتانیاهو در نمایشی مدعی شد که اسنادی در اختیار این رژیم است که نشان می‌دهد ایران پیش از برجام برای رسیدن به تسلیحات هسته‌یی تلاش می‌کرده و پس از این توافق، آن فعالیت‌ها را به صورت مخفیانه ادامه می‌دهد.

نتانیاهو چند تصویر، یک قفسه زونکن و یک قفسه دیگر لوح فشرده را به عنوان اسناد جدید از فعالیت هسته‌یی ایران نشان داد.

وی ادعا کرد که ایران اسناد مربوط به تحقیقات تسلیحات هسته‌یی خود را در مناطقی غیرهسته‌یی مخفی کرده و قصد دارد در زمان مناسب از آنها استفاده کند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، او را به چوپانی دروغ‌گو تشبیه کرد که باز هم می‌خواهد درباره برنامه هسته‌یی ایران سخن کذب و دروغ بگوید.

این اظهارات درحالی مطرح‌ شده است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب به عنوان بالاترین مقام جمهوری اسلامی ایران، استفاده از سلاح هسته‌یی را حرام شرعی اعلام کرده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها تاکید کرده که برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز است و ایران به تعهداتش درخصوص برجام عمل کرده است.

قرار است دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا روز 22 اردیبهشت ماه جاری درباره تعلیق تحریم‌های هسته‌یی ایران تصمیم‌گیری و خروج یا ماندن کشورش در برجام را اعلام کند. او هشدار داده که چنانچه برجام اصلاح نشود از این توافق خارج خواهد شد.

چهارشنبه گذشته دفتر نخست‌وزیر انگلیس با صدور بیانیه‌یی ضمن تاکید بر حفظ توافق هسته‌یی ایران اعلام کرد که سران انگلیس، فرانسه و آلمان توافق کردند برجام همچنان بهترین گزینه است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون در 10گزارش خود پایبندی ایران به توافق هسته‌یی را تایید کرده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران