شماره امروز: ۵۴۷

رییس پلیس فتا ناجا خبر داد

| کدخبر: 120891 | |

رییس پلیس تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) اعلام کرد: جرایم سایبری در کشور از سال 1390 تاکنون 900درصد افزایش یافته است. ب

جرایم سایبری در کشور 900 درصد افزایش یافت

رییس پلیس تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) اعلام کرد: جرایم سایبری در کشور از سال 1390 تاکنون 900درصد افزایش یافته است. به گزارش ایرنا، سردار سیدکمال هادیان‌فر روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: افزایش این میزان جرم در فضای مجازی به این معناست که به ازای هر یک‌هزار و 400 نفر یک جرم در فضای سایبری در حال رخ دادن است. وی در حوزه پیام‌رسان‌های خارجی نیز اظهار کرد: طبق اطلاعات ارزیابی شده 49،5 درصد جرایم فضای مجازی در تلگرام اتفاق می‌افتد.

رییس پلیس فتا ناجا با بیان اینکه بیش از 937 هزار وب‌سایت با دامنه (آی.‌آر) در کشور فعالیت می‌کنند، افزود: امروز 40میلیون کاربر در تلگرام و 20میلیون کاربر در اینستاگرام فعالیت می‌کنند که باید بگویم که این دو پیام‌رسان خارجی هیچ نوع سروری در داخل کشور ندارند. سردار هادیان‌فر توضیح داد: روزانه بین 6 تا 7 میلیون حمله ساییری در کشور انجام می‌شود که اکثریت آنها دفع می‌شود به‌طوری که در سال گذشته 296 حمله سایبری جدی در کشور داشتیم که مبدا و منشا 50 درصد از این حملات سایبری از سوی امریکا، چین و 30درصد از سوی برخی کشورهای اروپایی مثل هلند و آلمان بوده است. وی با اشاره به اینکه در اجرای این حملات سایبری سازمان یافته از سوی دشمنان؛ بانک‌ها و موسسات پولی و مالی در اولویت و هدف اصلی قرار دارند، گفت: همچنین زیرساخت‌های مخابراتی، حوزه‌های انرژی مثل برق و گاز، صنایع پخش فرآورده‌های نفتی نیز جزو اهداف حملات سایبری اخیر بوده‌اند و اساسا این حملات به دنبال اختلال در نظام پولی و بانکی و زیرساخت‌های کشور صورت می‌گیرد و در حوزه پولی و بانکی بیشتر بانک‌هایی مورد هدف واقع شدند که دارای بیشترین مشتری و گردش مالی بودند و بیشترین حملات از نوع (دیداس - یعنی ایجاد اختلال) بوده است اما با وجود تلاش‌های بسیار زیاد از سوی مجرمان فضای مجازی و سایبری باید بگویم تاکنون هیچ آسیب جدی به زیرساخت‌های کشور نداشتیم و با هم‌افزایی دستگاه‌های مسوول اقدامات مقابله‌یی و پیشگیرانه مطلوبی صورت گرفته است. وی خاطرنشان کرد: از 7.3میلیارد جمعیت دنیا، 4.2 میلیارد نفر در زمان حاضر به اینترنت و فضای مجازی دسترسی دارند که در کشور ما در سال 92 این عدد 3میلیون و 400هزار نفر بود و امروز بر اساس آمار وزارت ارتباطات به 56 میلیون نفر افزایش یافته است. رییس پلیس تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا ناجا) به رشد 10برابری استفاده از اینترنت در کشور اشاره کرد و یادآور شد: هم‌اکنون 56 میلیون سیم‌کارت در اختیار مردم در سراسر کشور قرار دارد که از این میزان نزدیک به 80 درصد از «اینترنت همراه» استفاده می‌کنند، همچنین بیش از 412میلیون کارت بانکی در کشور در اختیار مردم وجود دارد؛ یعنی به‌طور متوسط هر ایرانی 5 تا 6 کارت بانکی دارد. سردار هادیان‌فر همچنین به رشد 3هزار و 200 درصدی (استارت‌آپ‌ها) در کشور اشاره کرد و با طرح این سوال که چقدر متناسب با این شرایط لایه‌های امنیتی پیش‌بینی شده است، افزود: در هزار و 38 شهر و 28هزار روستا اینترنت نسل سوم و چهارم داریم.

 

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران