شماره امروز: ۵۴۷

عبده تبریزی مطرح کرد

| کدخبر: 120733 | |

یک کارشناس مدیریت مالی با بیان اینکه شرایط برای یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم نیست، گفت: به تدریج نرخ دوم ارز خودش را تحمیل می‌کند و دولت مجبور به پذیرش آن خواهد شد.

یک کارشناس مدیریت مالی با بیان اینکه شرایط برای یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم نیست، گفت: به تدریج نرخ دوم ارز خودش را تحمیل می‌کند و دولت مجبور به پذیرش آن خواهد شد.

به گزارش فارس، حسین عبده‌تبریزی در نشست بررسی بحران ارزی کشور با اشاره به استراتژی دولت برای این مساله اظهار کرد: استراتژی از شروع کار با مشکل مواجه بود و هم‌اکنون هم اگر قیمت سکه را بررسی کنید، می‌بینید که بازار قیمت دلار 4200 تومان را نپذیرفته است.

وی با طرح این سوال که استراتژی قیمت‌گذاری نرخ ارز چگونه باید باشد، افزود: باید به گونه‌یی برای ارز رسمی نرخ‌گذاری کرد که فاصله آن با ارز بازار کم باشد و البته تعیین نرخ با فاصله کم و تعیین با فاصله زیاد هر دو نقاط قوت و ضعفی دارند اما با تعیین نرخی با فاصله زیاد از نرخ بازار و ممنوع کردن معاملات در صرافی‌ها نرخ ارز یکسان نمی‌شود.

این کارشناس مدیریت مالی تصریح کرد: در شرایط فعلی امکان یکسان‌‌سازی نرخ ارز نیست و باید نظام دو نرخی را بپذیریم زیرا اگر نپذیریم باز هم نرخ دوم خودش را تحمیل خواهد کرد.

وی با اشاره به کاهش 19میلیارد دلاری خالص حساب سرمایه در سال 96 گفت: تراز خالص حساب سرمایه در سال 96 منفی 19میلیارد دلار بوده است؛ بنابراین اگر رشد 22میلیارد دلاری ذخایر ارزی بانک‌ها را در نظر بگیریم، می‌بینیم که در مجموع حدود 41میلیارد دلار ارز در سال 96 از کشور خارج شده است. دولت نگران این وضعیت است و یکی از دلایل اعمال سیاست‌های فعلی ارزی، جلوگیری از خروج سرمایه است.

این استاد دانشگاه درخصوص دلایل و ریشه‌های بحران ارزی اظهار کرد: شوک ارزی سال‌های 73و 74 ناشی از سوءمدیریت در کنترل بدهی‌های ارزی و نقدینگی بود و بحران سال 78و 79 و کاهش درآمدهای نفتی. دلیل بحران ارزی سال 90 و 91 تحریم‌ها و نقدینگی بود.

عبده‌تبریزی ادامه داد: اما بحران سال 96و 97 از چند مساله تشکیل شده است که یک علت آن بحران نظام بانکی است. نظام بانکی با عدم تناسب در دارایی‌های و بدهی‌ها روبه‌روست و این تفاوت بسیار قابل ملاحظه است به طوری که در صورت‌های مالی برخی بانک‌ها زیان انباشته چند هزارمیلیارد تومانی ثبت شده و این اتفاق جدیدی است که پیش از این نداشتیم.

وی با بیان اینکه خرید ارز از سوی مردم تنها به دلیل رشد قیمت ارز نیست، گفت: یکی از دلایل ورود مردم به بازار ارز، عدم اطمینان از سیستم بانکی است و در واقع بحران بانکی موجب روی آوردن مردم به سایر بازارها ازجمله بازار ارز شده و یک فشار قابل ملاحظه‌یی از این ناحیه به بازار ارز وارد شده است.

یک کارشناس مدیریت مالی با به کار بردن عنوان بحران همزاد افزود: آثار مخرب این بحران از تک تک بحران‌ها موثر‌تر است و به ‌شدت ذخایر بانک مرکزی را از بین می‌برد و این مساله نجات سیستم بانکی را سخت‌تر می‌کند.

وی با بیان اینکه دولت و بانک مرکزی به تدریج نرخ ارز دوم را می‌پذیرند، تصریح کرد: به طور طبیعی سیستم ارز دونرخی برمی‌گردد و همزمان بانک مرکزی باید گام‌های مهمی در حوزه اصلاح نظام بانکی بردارد زیرا بانکی که دو برابر سرمایه زیان ثبت کرده، نمی‌تواند به فعالیت ادامه دهد. اینکه چطور بحران سیستم بانکی را حل کنیم، بحث دیگری است.

عبده‌تبریزی تاکید کرد: بدون حل مسائل بانک‌ها نمی‌توانیم مشکل ارز را حل کنیم زیرا تا نگرانی مردم از سیستم بانکی برطرف نشود، تقاضا برای حفظ دارایی‌ها از بازار ارز خارج نخواهد شد.

وی دلیل اصلی رشد زیان و عدم تناسب در دارایی‌ها و بدهی‌های بانکی را نرخ‌های بالای سود بانکی دانست و افزود: چطور وقتی یک بانک به عنوان مثال 5 درصد سود کرده است 20درصد یا 25درصد سود به سپرده‌گذار می‌دهد؟ اساسا در این شرایط نرخ سود تسهیلات به 30درصد افزایش می‌یابد و با این نرخ‌ها تولید و سرمایه‌گذاری هیچگونه توجیه اقتصادی ندارد.

این کارشناس مدیریت مالی اضافه کرد: اگر مدیریت و کنترل تورم و اقتصاد کلان اینقدر راحت بود، دولت انگلستان نرخ سود بانکی را 20درصد می‌گذاشت و مردم انگلیس هم پا روی پا می‌گذاشتند و کار نمی‌کردند و فقط سود می‌گرفتند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران