شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119924 | |

آسوشیتدپرس روز یک‌شنبه از واشنگتن گزارش داد که سرنوشت توافق هسته‌یی، نامشخص بوده و بقای این توافق ممکن است به موفقیت بعید تعاملات دقیقه آخری اروپا با دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا بستگی داشته باشد.

آسوشیتدپرس روز یک‌شنبه از واشنگتن گزارش داد که سرنوشت توافق هسته‌یی، نامشخص بوده و بقای این توافق ممکن است به موفقیت بعید تعاملات دقیقه آخری اروپا با دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا بستگی داشته باشد.

به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان قرار است در ماه جاری به‌طور جداگانه به واشنگتن سفر کنند و با ترامپ در آستانه ضربالاجل اواسط ماه مه (اواخر اردیبهشت ماه) در مورد توافق هسته‌یی، دیدار و گفت‌وگو کنند. ترامپ وعده داده است که تا 12 ماه مه‌ (22 اردیبهشت ماه) از توافق خارج می‌شود، مگر اینکه مذاکره‌کنندگان امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در زمینه اصلاح آنچه وی کاستی‌های جدی توافق می‌داند، به نتیجه‌یی دست یابند.

به گفته مقام‌های امریکایی و مشاوران خارج از دولت ترامپ که از وضعیت مذاکرات مطلع هستند، مذاکره‌کنندگان هفته گذشته برای چهارمین بار دیدار کردند و به پیشرفت‌هایی رسیدند اما نتوانستند در همه زمینه‌ها توافق کنند.

مقام‌های مزبور افزودند که این مساله، سرنوشت توافق هسته‌یی را برعهده ماکرون و مرکل می‌گذارد، به‌طوری که ماکرون قرار است 24 آوریل (4 اردیبهشت ماه) به واشنگتن سفر کند و مرکل 27 آوریل (7 اردیبهشت ماه) سفری کاری به پایتخت امریکا دارد.

مایک پمپئو وزیر خارجه پیشنهادی دولت ترامپ روز پنج‌شنبه به نمایندگان سنای امریکا گفت: می‌دانم که این دو مقام به هنگام سفر به امریکا در روزهای آتی، امیدها و نگرانی‌های خود را مطرح می‌کنند. به گفته مقام‌های یادشده، جلسه شهادت پمپئو در سنا یک روز پس از دیدار مذاکره‌کنندگان در وزارت امور خارجه امریکا برگزار شد. نشست مذاکره‌کنندگان برای بازبینی چهار موضوعی انجام شد که ترامپ می‌گوید باید برای موافقتش با تمدید تعلیق تحریم‌های ایران به آن پرداخته شود. این چهار موضوع عبارتند از آزمایش موشک بالستیک ایران و رفتارهای منطقه‌یی این کشور که در توافق هسته‌یی گنجانده نشده است؛ همچنین بازرسی از سایت‌های هسته‌یی مشکوک و بند غروب برجام که به تدریج به ایران امکان می‌دهد فعالیت هسته‌یی پیشرفته خود را پس از چند سال دوباره از سرگیرد. دو مقام ارشد امریکایی گفتند که طرف‌های مذاکره‌کننده در زمینه مساله موشکی و بازرسی‌ها، در آستانه دستیابی به توافق هستند اما هنوز در مورد بند غروب برجام موافقتی حاصل نشده است.

مقام‌های مزبور یادآور شدند که فعالیت‌های منطقه‌یی ایران در نشستی جداگانه که بدون نتیجه قطعی به پایان رسید، مورد بررسی قرار گرفت.

دو مقام امریکایی و دو مشاور یادشده اعلام کردند که به اختلاف‌ها در مورد مساله موشک‌ها و بازرسی‌ها پایان داده می‌شود، اما سخنی در مورد نوع توافق حاصل شده یا پیش‌بینی در خصوص احتمال پذیرفتنی بودن این مساله از سوی ترامپ، به زبان نیاوردند، حال بماند که این موضوع از سوی جان بولتون مشاور امنیت ملی جدید ترامپ و پمپئو واجد شرایط پذیرفتن است یا نه. بولتون و پمپئو از جنگ‌طلبان ضد ایران هستند و در بیزاری رییس‌جمهوری امریکا از توافق هسته‌یی سهیم هستند.

براساس این گزارش، نظر بولتون و پمپئو در مورد ایران در زمان مباحثه مقام‌های ارشد امریکایی در مورد تصمیم ترامپ برای حمله هوایی به سوریه در روز جمعه، قابل شنیدن بود. مقام‌های امریکایی روز شنبه به خبرنگاران گفتند که حملات هوایی به سوریه علاوه بر مجازات دمشق به خاطر استفاده از سلاح شیمیایی، حاوی پیامی برای ایران در مورد نقشش در این کشور بود.

در همین حال، مقام‌های امریکایی و مشاوران مزبور افزودند که موضوع مورد بحث اصلی در مورد توافق هسته‌یی، بند غروب برجام است. آسوشیتدپرس نوشت: یک مقام امریکایی و یک مشاور گفتند که دستیابی به مصالحه‌یی مدنظر است که به موجب آن تحریم‌های ضد ایرانی دوباره به اجرا در‌آید، در صورتی که تهران برای رساندن زمان لازم برای تولید سلاح هسته‌یی به کمتر از یک سال، به اندازه کافی تلاش کند.

این دو افزودند که مقام‌های اروپایی مایل به اعمال دوباره تحریم‌ها به خاطر فعالیتی مجاز برشمرده نیستند، اما در اصل موافقند که کاهش زمان گریز هسته‌یی ایران به کمتر از یک سال باید دلیلی برای در نظر گرفتن تحریم‌های جدید باشد.

براساس این گزارش، با توجه به اختلاف‌های باقیمانده، مقام‌های امنیت ملی امریکا در حال برنامه‌ریزی در مورد این سناریوها هستند که چطور خروج از توافق هسته‌یی را به عنوان گامی درست برای امنیت ملی ایالات متحده تلقی کنند، چطور تحریم‌های ضد ایرانی امریکا را که به موجب توافق هسته‌یی لغو شده بود، دوباره به اجرا گذارند و چطور با عواقب اقدام تهران و اروپا از تصمیم خروج از توافق برخورد کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران