شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119841 | |

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: دلار با هر نرخ دیگری جز 4200 خرید و فروش شود، قاچاق محسوب می‌شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: دلار با هر نرخ دیگری جز 4200 خرید و فروش شود، قاچاق محسوب می‌شود.

هادی قوامی در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به دلار 4200تومان اظهار داشت: در حال حاضر دلار تک نرخی است و برای مدیریت بازار و تک نرخی نگهداشتن آن الزاماتی در نظر گرفته شد که به بخشی از آن در جلسه علنی مجلس اشاره شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اختلاف نرخ دلار در بودجه با نرخ کنونی توضیح داد: در قانون بودجه سال 97، نرخ دلار محاسباتی 3500 تومان است، بنابراین شاهد اختلاف 700 تومانی هستیم که سهم دولت از این افزایش حدود 17هزار و 500 میلیارد تومان می‌شود.

نماینده اسفراین در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه باید برای این رقم تعیین تکلیف شود، بیان داشت: در قانون بودجه برای مابه‌التفاوت درآمد دولت از نرخ ارز ردیف‌هایی در نظر گرفته شد، این مبلغ در زمینه حمایت از تولید هزینه می‌شود تا فشار ناشی از افزایش نرخ ارز به مصرف‌کنندگان نهایی وارد نشود.

وی در این باره که آیا نیاز به اصلاح قانون بودجه با تغییر نرخ دلار وجود دارد یا خیر، گفت: قانون بودجه را نمی‌توان در این زمینه اصلاح کرد، بلکه باید درآمد حاصل از اختلاف نرخ ارز رابرای مصارف خاص در نظر بگیریم و مدیریت آن را نیز بر عهده بانک مرکزی قرار دهیم.

قوامی در ادامه گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به اینکه عده‌یی با دلار 3500 تومان کالا وارد کشور کرده‌اند، تاکید کرد: این افراد کالاهای خود را با احتساب ارز 4200 در بازار به فروش می‌رسانند و همین امر باعث ایجاد فشار بر مصرف‌کننده می‌شود، بنابراین دولت باید بر بازار و فشار ناشی از تغییر نرخ ارز نظارت داشته باشد.

حمایت از تولید ملی با تک‌نرخی شدن ارز

این نماینده مجلس تاکید کرد: همچنین انتظار می‌رود با کسانی که در حوزه ارز اخلال ایجاد می‌کنند، برخورد قاطع شود و تمام مبادی رسمی و غیر رسمی قاچاق کنترل شود.

وی با بیان اینکه اکنون فرصت مناسبی برای حمایت از تولید ملی است، گفت: باید به سمتی برویم که نقدینگی در تولید هزینه شود، اگر نتوانیم نقدینگی را کانالیزه کنیم، توجیه و امنیتی برای سرمایه‌گذاری در ایران ایجاد نخواهد شد. قوامی با اشاره به عملکرد گذشته دولت در مدیریت بازار ارز اظهار داشت: گذشته دولت نشان نمی‌دهد که می‌تواند نرخ ارز را ثابت نگه دارد اما همه باید برای منافع ملی از تلاش دولت در این زمینه حمایت کنیم و از فرصت تک‌نرخی شدن ارز برای آبادانی کشور و حمایت از تولید ملی استفاده کنیم.

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: اگر از فرصت تک‌نرخی بودن ارز استفاده نکنیم به نقطه ضعف تبدیل می‌شود و ممکن است نرخ‌های دیگری ایجاد شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با این حال اگر دلار با هر نرخ دیگری جز 4200 خرید و فروش شود، قاچاق محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران