شماره امروز: ۵۴۷

نوبخت مطرح کرد

| کدخبر: 119840 | |

معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه از تلاش‌های برخی برای خروج 100هزار میلیارد تومان از کشور خبر داد.

معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه از تلاش‌های برخی برای خروج 100هزار میلیارد تومان از کشور خبر داد.

محمدباقر نوبخت گفت: ارزی برای خروج از کشور نداریم، چرا باید دلار زیاد بدهیم تا از کشور خارج شود، در این فضای ملتهب تلاش کردند تا ذخایر ارزی که بیش از 100 هزار میلیارد تومان است را از کشور خارج کنند، کار عقلایی و جمعی انجام شد تا دستاوردهای انقلاب اسلامی حفظ شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با توجه به افزایش قیمت ارز در بازار تاکید کرد که مهم‌ترین وظیفه دولت در اقتصاد سیاسی، ایجاد تعادل است و بازار ارز در چهار سال اخیر چندان شاهد افزایش نبوده و در این مدت تقریبا حالت تعادل خود را حفظ کرده بود.

نوبخت در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد گفت: نابسامانی بهای ارز برای ما جای سوال داشت و از نیمه دوم سال 96 بازار ارز تعادلش را به مرور از دست داد و بازار کار هم از آشفتگی زیادی برخوردار بود.

نوبخت ادامه داد: به این نتیجه رسیدیم تقاضاهایی برای خروج ارز وجود دارد، بنابراین تصمیم گرفته شد سیاست‌های جدیدی در دو بخش مدیریت ارز و مدیریت تقاضا انجام شود.

وی اظهار کرد: بخشی از نیاز ارزی کشور از محل فروش نفت تامین می‌شود که امسال 253هزار میلیارد تومان از این بخش عاید کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه زمانی قیمت هر بشکه نفت به 108دلار رسید در حالی که امروز 52 دلار است، اظهار کرد: بخش دیگری از درآمد ارزی کشور از محل صادرات غیرنفتی تامین می‌شود و از صادرات مالیاتی گرفته نمی‌شود که امسال نیز بیش از هزار میلیارد تومان برای حمایت از این بخش درنظر گرفته شد. به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه، در بخش تقاضای کالا و خدمات، با خروج سرمایه روبه‌رو هستیم و حدود هفت میلیارد دلار با قیمت

3700 تومان ارز مبادله‌یی برای واردات داده شد که باید واردات نسبت به گذشته ارزان‌تر باشد اکنون قیمت ارز 4200 تومان تعیین شده است.

نوبخت اضافه کرد: خیلی‌ها در روزهای پایانی سال کالا را نمی‌فروختند چون می‌گفتند قیمت ارز مشخص نیست امروز باید ثبت کالا انجام و ارز با قیمت جدید دریافت کنند.

وی افزود: حدود سه هزار میلیارد تومان برای کالاهای اساسی و دارویی با ارز 3800 تومان درنظر گرفته شد که 400 تومان آن را دولت پرداخت می‌کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کل کشور همچنین در گفت‌وگویی دیگر تصریح کرد: عده‌یی با منابع ارز، در کشورهای همسایه خانه و ویلا خریده‌اند. او در این مصاحبه همچنین روند انتخاب مبنای دلار

4200 تومان را توضیح داد.

نوبخت در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، درخصوص انتخاب ارز 4200 تومان توضیح داد و گفت: نرخ 3500 تومان که در لایحه و مصوب مجلس آمد مبنای محاسباتی است، یعنی وقتی حدود 50میلیارد دلار نفت می‌فروشیم و ارز را با این رقم کسب می‌کنیم، چون بودجه ما ریالی است باید به عددی تبدیل کنیم تا نرخ برابری ایجاد شود، سال گذشته این رقم حدود 3200 تا 3300 تومان بود.

وی با اشاره به مصوبه مجلس در قانون بودجه سال 97 اظهار داشت: مجلس در مبحث ارز قانون بودجه تصویب کرده است که اگر دولت به هر دلیلی برای تنظیم بازار نرخ ارز را به جای 3500 تومان هر عدد دیگری درنظر گرفت، درآمد جدیدی کسب و این منبع درآمدی جدید در ردیف‌های مصرفی مشخصی هزینه شود، بنابراین مازاد درآمد ارز به خزانه واریز و باید متناسب با سرفصل هزینه‌ها استفاده شود.

مبنای انتخاب دلار 4200 تومان چه بود؟

سخنگوی دولت به روند انتخاب نرخ 4200 تومان ارز اشاره کرد و گفت: نکته دیگری که وجود دارد این است که چرا 4200 تومان برای نرخ دلار انتخاب شد، در جلسه ستاد اقتصادی، پیشنهادات مختلفی ارائه شد و همه افراد مبنای نظری‌شان را گفته‌اند، عده‌یی با مفروضات و مبانی نظری پیشنهاد می‌کردند قیمت دلار را در حد 3900 تا 3950 تومان بگذاریم کافی است، عده‌یی مبانی محاسباتی‌شان این بود که اگر مثلا 4500 یا 4600 بگذاریم رقم مطمئن‌تری است و عده‌یی همین عدد 4200 را می‌گفتند.

نوبخت ادامه داد: درنهایت همه استدلال‌ها و محاسبات مطرح شد و آنچه قابل اجرا و مبانی آن همه را قانع کرد، این بود که با 4200 تومان می‌توانیم اقدام را انجام دهیم، ضمن اینکه مدت‌ها بود که می‌خواستیم سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را انجام دهیم، در حال حاضر تقریبا این کار صورت گرفته است و همه نیازهای واقعی کشور با رقم 4200 پاسخ داده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مشکل کمبود منابع ارز را نداریم، بیان داشت: در حال حاضر مشکل این نیست که منابع ارزی ما تقلیل پیدا کرده است، بلکه صادرات نفتی 50 دلار است، منابع صادراتی غیرنفتی 46 میلیارد دلار وجود دارد، 90 میلیارد دلار منابع ارزی داریم.

این عضو دولت تاکید کرد: چیزی که باعث شد این منابع نتوانست پاسخ دهد، سلسله تقاضای‌های جدید غیرواقعی بوده چه آنهایی که فکر می‌کردند هر چه ریال دارند را به دلار تبدیل کنند و سفته‌بازی صورت گیرد، چه عده‌یی که فکر کنند این منابع را به صورت خروج سرمایه استفاده کنند.

عده‌ای با منابع ارز، در کشورهای همسایه خانه و ویلا خریده‌اند

نوبخت با انتقاد از این دو دیدگاه گفت: ما حق نداریم منابع مردم را که از نفت و صادرات حاصل می‌شود به آسانی دراختیار عده‌یی قرار دهیم تا در کشورهای همسایه خانه و ویلا بخرند، ما حق نداریم منابع را در شرایطی که فشار جهانی بر جمهوری اسلامی است و تهدید می‌کنند که ما را از نظر اقتصادی تحریم خواهیم کرد از دست بدهیم بلکه باید مدیریت بر عرضه و تقاضا داشته باشیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کل کشور درخصوص جایگزینی یورو در مبادلات، اظهار داشت: شکی در این نیست که می‌خواهیم دلار را از محاسبات‌مان کنار بگذاریم و در حوزه یورو کار کنیم چراکه یورو مانند دلار در وضعیت تحریمی قرار ندارد.

وی با اشاره به افزایش قیمت یورو در روزهای اخیر و مدیریت نرخ این ارز از سوی دولت بیان داشت: افزایش نرخ یورو متناسب با افزایش چشمگیر غیرواقعی دلار بود، اما وقتی دلار 4200 باشد سایر ارزها براساس 4200 تومان تنظیم می‌شود.

این عضو کابینه دولت درباره نامه رییس بانک مرکزی به مقام معظم رهبری برای جایگزینی ارز گفت: از آنجا که این نامه را شخص دکتر سیف نوشته‌اند از آن بی‌اطلاع هستم.

توضیح درباره عدم یک‌صدایی دولت درخصوص ارز

نوبخت به انتقاد رییس مجلس درخصوص شنیده شدن یک صدا از دولت در زمینه ارز، اشاره کرد و توضیح داد: وقتی دولت می‌گویم یعنی مجموعه رسمی دولت، در دولت سی و چند نفر معاون رییس‌جمهور و وزیر داریم هر یک می‌توانند نظراتی داشته باشند اما وقتی به جمع‌بندی و تصمیم‌گیری می‌رسد همه از آن تبعیت می‌کنند.

وی ادامه داد: الان همین وضع وجود دارد ممکن است درباره ارز عده‌یی پیشنهادی داشته‌اند اما یک استدلال قوی‌تر پذیرفته می‌شود افرادی که استدلال دیگر داشتند نظرشان پذیرفته نشده است، اما وقتی نظر رسمی دولت از سوی رییس‌جمهور، معاون رییس‌جمهور و سخنگوی دولت گفته می‌شود دیگر نباید دوگانگی باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: بنابراین بیان رسمی همین بود، دولت بیان خود را در زمینه ارز تغییر نداده است، همواره گفته‌ام دولت با افزایش غیرطبیعی و غیرمتعارف نرخ ارز مخالف است، درست بود پولی به دست دولت می‌آید اما به دلیل نارضایتی مردم روند افزایشی دلار به نفع دولت نبود، دولت تحت هیچ شرایطی اعتقاد ندارد که دلار افزایش پیدا کند ما پول کمتری داشته باشد اما ثبات اقتصادی و رفاه مردم را داشته باشیم راضی هستیم.

نوبخت با بیان اینکه در شاخص‌های اقتصادی دیگر وضعیت مناسبی داریم، اظهار داشت: نرخ بیکاری به نسبت سال گذشته تقلیل پیدا کرده است، بازار سرمایه و بورس متعادل بوده، تنها در بازار پول آن هم در بخش ارز روند غیرقابلی وجود داشت، براساس گزارش بررسی اقتصاد ایران با 40 شاخ در 7 بخش اسفندماه سال گذشته صندوق بین‌المللی، همه شاخص‌های اقتصادی کشور رو به رشد است.

وی تاکید کرد: روند افزایشی قیمت دلار به خاطر مسائل سیاسی، روانی، مطالب مختلف و جایی هم عده‌یی هول زدند که بعد زیر دست و پا له شدند، این معقول نیست هر کسی چند تومانی داشته باشد تبدیل به ارز کند اگر این شکل باشد تمام ذخایر بانک مرکزی یا حتی ذخایر بانک مرکزی امریکا را بیاوریم کم می‌آوریم.

نوبخت بیان داشت: فعلا در این شرایط ما برای همه نیازهای معقول مردم ارز داریم صادرات به ما اجازه می‌دهد این کار را انجام دهیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کل کشور درخصوص افزایش حقوق کارکنان که اخیرا از سوی وزارتخانه‌های کشور و جهاد کشاورزی مطرح شده بود، توضیح داد: همه مباحث مربوط به حقوق دستمزدها و فوق‌العاده‌ها را در قانون مدیریت خدمات کشوری دیده‌ایم و قرار است اصلاح و یکپارچه شود، لایحه اصلاحی آن اکنون در نوبت بررسی مجلس است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران