شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه خبر داد

| کدخبر: 118451 | |

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ مجلس از رفع ایرادات 10گانه شورای نگهبان به بودجه خبر داد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ مجلس از رفع ایرادات  10گانه شورای نگهبان به بودجه خبر داد.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نشست صبح دیروز کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ برای رفع ایراد شورای نگهبان به بودجه گفت: در این نشست ۱۰مورد از ایراداتی که شورای نگهبان مجددا به مصوبات مجلس در بودجه وارد کرده بود مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت و برای چاپ در اختیار هیات رییسه مجلس قرار گرفت.

وی اضافه کرد: طبق نظر هیات رییسه مجلس، اصلاحات کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه فردا(امروز) نخستین دستور کار صحن علنی مجلس خواهد بود که اگر شورای نگهبان مصوبات جدید را تایید کند، قانون بودجه نهایی خواهد شد و در غیر این صورت ممکن است تا هفته آینده جلسه دیگری برای بررسی اصلاحات مجدد تشکیل شود.

وی افزود: ایرادات شورای نگهبان در موارد قبلی هم وجود داشت که در صحن علنی اصلاح شده بود اما مجددا مورد ایراد قرار گرفت؛ یکی از ایرادات درباره بودجه سازمان منطقه آزاد و ویژه اقتصادی بود که در مصوبه جدید دولت مکلف شد، بودجه تلفیقی سازمان منطقه آزاد و ویژه اقتصادی را به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی تا پایان تیر ماه تصویب و نسخه‌یی از آن را به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

وی اضافه کرد: همچنین در مصوبه دیگری دولت مکلف شد، سهم سهام خود در شرکت‌هایی که سهم سهام دولت در آن کمتر از ۵۰ درصد است را به ردیف خاصی واریز کند. ایراد بعدی مربوط به تبصره ۴ و تسهیلاتی بوده که از صندوق توسعه ملی برداشت می‌شود که بدین منظور برخی قسمت‌های مصوبه گذشته برای تامین نظر شورای نگهبان حذف شد. در بند (و) تبصره ۴ برخی واژه‌ها مثل سیل‌زده، عشایری و کم‌فشار در مصارف تعیین شده که از سوی رهبری اعلام شده، وجود نداشت لذا کمیسیون این بخش را حذف کرد و آنچه در حکم رهبری بود، جایگزین شد.

یوسف‌نژاد ادامه داد: ایراد بعدی شورای نگهبان به تبصره ۱۲ لایحه بودجه بود که این تبصره را مغایر با اصل ۵۲ قانون اساسی عنوان کردند که این مصوبه حذف شد. ایراد دیگر مربوط به تبصره ۱۴ بود. در این تبصره نظر شورای نگهبان این بود که بخش مربوط به دریافتی ناشی از صادرات محصولات نفتی اصلاح شود که این بخش نیز اصلاح شده و نظر شورای نگهبان اعمال شد که در ستون دریافتی‌ها و منابع عبارت«دریافتی‌های حاصل از فروش داخلی فرآورده‌های نفتی و دریافت حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی» حذف شد.

وی با اشاره به ایراد شورای نگهبان به تبصره ۱۷ اضافه کرد: طبق مصوبه جدید دولت مکلف شد، درآمد حاصل از اجرای ماده ۳۷ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم ‌بخشی از مقررات مالی دولت ۲ مندرج در ردیف خاصی از طریق ردیف‌های هزینه‌یی به صورت 100درصد تخصیص یافته، اعمال شود. همچنین تبصره ۲۰ لایحه بودجه مربوط به بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد بود که برای تامین نظر شورای نگهبان حذف شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران