شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118377 | |

شرکت‌های روسی که با مطالعه 11 میدان نفت و گاز ایران، رکورددار امضای تفاهمنامه نفتی با ایران به‌شمار می‌روند، به زودی قرارداد نهایی توسعه سه میدان نفتی دیگر را امضا می‌کنند.

 شرکت‌های روسی که با مطالعه 11 میدان نفت و گاز ایران، رکورددار امضای تفاهمنامه نفتی با ایران به‌شمار می‌روند، به زودی قرارداد نهایی توسعه سه میدان نفتی دیگر را امضا می‌کنند.

به گزارش ایرنا، پس از مدت‌ها فراز و نشیب قرار است قراردادهای جدید توسعه میدان‌های نفتی با شرکت‌های بین‌المللی به امضا برسد که این‌بار، قرعه به نام شرکت‌های روسی افتاده است.

با وجود اینکه 36 تفاهمنامه مطالعات میدان‌های نفتی ایران پس از توافق هسته‌یی برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) با شرکت‌های بین‌المللی به امضا رسیده اما به علت برخی ملاحظات داخلی و بین‌المللی، امضای قرارداد نهایی آنها به تاخیر افتاده است.

نخستین قرارداد جدید نفتی ایران مربوط به توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی بود که دوازدهم تیرماه امسال بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین‌المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی امضا شد.

قرارداد توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی بستر را برای امضای سایر قراردادها فراهم کرد و در این میان، مذاکره با شرکت‌های روسی با سرعت بیشتری پیش رفت.

7 شرکت روسی مطالعه 11 میدان نفت و گاز ایران را دراختیار گرفته‌اند که در میان سایر کشورهای فعال در ایران، پیشتاز محسوب می‌شوند.

اکنون نیز 2 شرکت روسی مذاکرات مربوط به توسعه 3 میدان نفتی را به پایان رسانده و آماده امضای قرارداد نهایی شده‌اند. هنوز جزئیات این قراردادها اعلام نشده که البته علت آن، مشخص است؛ نگرانی از کارشکنی مخالفان دولت و فشارهای دولت امریکا سبب شده است دوطرف تاکنون از اعلام جزئیات خودداری کنند.  در این پیوند معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت همزمان با سفر اخیر هیات ایرانی به مسکو از نهایی شدن مذاکرات با 2 شرکت روس برای حضور در صنعت نفت ایران خبر داد و گفت: این مذاکرات مربوط به سه میدان است. امیرحسین زمانی‌نیا اضافه کرد: باتوجه به اینکه روابط همکاری ایران و روسیه در بخش انرژی سابقه چندانی ندارد، مذاکرات برای همکاری و به نتیجه رساندن آن قدری طولانی شده است.

زمانی‌نیا یادآوری کرد مطالعه 11 میدان نفت و گاز ایران به هفت شرکت بزرگ روسیه سپرده شده است و مذاکره مربوط به سه میدان با 2 شرکت روس مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

وی تصریح کرد: این مذاکره ممکن است ظرف هفته‌های آینده به امضای قرارداد منجر شود. معاون وزیر نفت، همکاری انرژی ایران و روسیه را موتور محرکه دیگر همکاری‌ها میان 2 کشور عنوان کرد و افزود: در نخستین کمیته مشترک وزارتی انرژی ایران و روسیه مقرر شد شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه با تشکیل کمیته کاری پروژه گازرسانی به پاکستان و هند از طریق خلیج‌فارس و دریای عمان را بررسی عملیاتی کنند.  خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز به‌تازگی به نقل از وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: شرکت‌های نفتی روسی تا بیست و یکم مارس (اول فروردین) قرارداد توسعه میادین نفتی ایران را با طرف ایرانی امضا می‌کنند.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران