شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118066 | |

رییس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از صدور نخستین کارت‌ ارزی خروج از ایران برای اسحاق جهانگیری خبر داد و طرح مشترک با بانک مرکزی برای تقدیم کارت ریالی به گردشگران خارجی در قبال ارزهای آنان را تشریح کرد.

رییس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از صدور نخستین کارت‌ ارزی خروج از ایران برای اسحاق جهانگیری خبر داد و طرح مشترک با بانک مرکزی برای تقدیم کارت ریالی به گردشگران خارجی در قبال ارزهای آنان را تشریح کرد.

به ‌گزارش ایرنا، علی‌اصغر مونسان افزود: خوشبختانه با همکاری یکی از بانک‌ها کار صدور کارت ارزی صورت پذیرفت و امروز نخستین کارت ارزی خروج از کشور به‌نام آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری صادر شد که در جلسه هیات دولت به او اهدا می‌شود.

وی اضافه کرد: گردشگران خروجی نیز می‌توانند از این کارت استفاده کنند.

او در توضیح مشکل فعال نبودن کارت‌های ارزی بین‌المللی مانند ویزاکارت و مسترکارت در ایران اظهار کرد: متاسفانه کارت‌های (VISA Card) و (Master Card) هر دو امریکایی هستند و با ما همراهی نمی‌کنند و حتی بعد از برجام نیز این همکاری رخ نداد.

مونسان تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا یک فرمول ایجاد کنیم تا وقتی گردشگر خارجی وارد فرودگاه امام می‌شود ما ارز آنها را تحویل بگیریم و به آنها کارت ریالی بدهیم و توریست بتواند هزینه‌ و خریدهای خود را انجام دهد و در بازگشت و در زمان خروج از ایران، مابقی ارز به گردشگر خارجی برگردانده شود.

او ادامه داد: بنابراین با بانک مرکزی این موضوع را جلو می‌بریم و ان‌شاءالله بانک مرکزی نیز این مساله را جدی‌تر بگیرد، زیرا این مساله یکی از گلوگاه‌های ماست.

مونسان عنوان کرد: در خروج ارز نیز چند روز قبل که در حضور معاون اول رییس‌جمهوری بودیم، بر این مساله تاکید داشت، زیرا گردشگران خروجی از ایران، دلار و یورو خارج می‌کنند و این فشار سنگینی به بدنه بانکی و ارزی کشور وارد می‌کند.

مونسان تصریح کرد: «بنابراین تلاش شد تا کارت ارزی بین‌المللی برای خروج از کشور فراهم شود تا مسافران برای خروج از کشور به‌جای دلار و یورو از کارت‌های ارزی بین‌المللی استفاده کنند.

رییس سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: تهیه این کارت‌ها امر بسیار مهمی بود زیرا ذهنیت منفی گردشگر خارجی نیز برای حمل این مقدار ارز و هزینه‌کرد برطرف می‌شود، شاید ما که 30 سال در تحریم بودیم عادت داریم پول نقد با خودمان حمل کنیم ولی آنها عادت ندارند مقدار زیادی ارز در سفرها همراه خود داشته باشند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران