شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 116267 | |

آمارهای وزارت امور اقتصادی و دارایی نشان می‌دهد میانگین بازدهی اوراق اسناد خزانه به حدود 15 درصد رسیده که در تناسب با بازارهای موازی به ویژه نرخ سود نظام بانکی است.

آمارهای وزارت امور اقتصادی و دارایی نشان می‌دهد میانگین بازدهی اوراق اسناد خزانه به حدود 15 درصد رسیده که در تناسب با بازارهای موازی به ویژه نرخ سود نظام بانکی است.

به گزارش ایرنا، آمارهای معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره آخرین وضعیت بازدهی اوراق خزانه نشان می‌دهد، دولت در 9ماهه سال 1396 دو سری اسناد خزانه اسلامی منتشر کرده که بخشی از آن در چارچوب بند «هـ» و بخشی دیگر در راستای بند «ز» تبصره 5 قانون بودجه سال 1396 قابل پرداخت به طلبکاران غیردولتی است که از پانزدهم شهریور 1396 منتشر شد.

در اواخر آبان 1396 نیز 900 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا611» در بازار سرمایه معامله شد؛ همچنین در نوزدهم آذر ماه 1396 در راستای اجرای مفاد بند (هـ) تبصره (5) قانون بودجه سال 1396 کل کشور، اوراق اسناد خزانه در نماد اخزا 602 در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس پذیرفته شد.

در خصوص نرخ سود اسناد خزانه اسلامی نرخ موثر بازدهی تا سررسید که توسط فرابورس محاسبه شده است، روند معاملات اسناد خزانه اسلامی از ابتدای سال جاری تاکنون نشان می‌دهد؛ بر این اساس با آغاز معاملات ثانویه اوراق خزانه اسلامی بانکی تحت عنوان «سخاب» در فرابورس ایران، با وجود ثبات سیاست‌های پولی، روند کاهشی نرخ سود اوراق مذکور تداوم داشته است.

این روند تا جایی ادامه یافت که بعد از تصمیم بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود سپرده‌ها و عملیاتی شدن آن، نرخ سود اوراق مذکور نیز با قرار گرفتن در سطوح 14.5 تا 17.2 درصدی با نرخ سود در بازار پولی هماهنگ شد.

با وجود اینکه با ورود معاملات ثانویه اسناد خزانه بانکی به بازار سرمایه و همچنین انتشار اوراق جدید اسناد خزانه اسلامی، شاهد توسعه نسبی بازار بدهی خواهیم بود، اما این بازار همچنان فاصله زیادی با استانداردهای بین‌المللی دارد.

نرخ بازده موثر اوراق اسناد خزانه اسلامی از حدود 19 درصد در ابتدای انتشار این اوراق در نیمه شهریور‌ماه در بازار فرابورس در پایان آذرماه 1396 در سطح بین 14.5 و 17.2 درصدی قرار گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران