شماره امروز: ۵۴۷

رییس کل دادگستری استان تهران تشریح کرد

| کدخبر: 114742 | |

رییس کل دادگستری استان تهران، آخرین وضعیت پرونده قضایی نازنین زاغری را تشریح کرد. غلامحسین اسماعیلی درخصوص آخرین وضعیت پرونده نازنین زاغری گفت: نازنین زاغری در حال حاضر در حال سپری کردن محکومیتی است که دادگاه برایش تعیین کرده و صحبتی برای آزادی نشده است.

 

 رییس کل دادگستری استان تهران، آخرین وضعیت پرونده قضایی نازنین زاغری را تشریح کرد.

غلامحسین اسماعیلی درخصوص آخرین وضعیت پرونده نازنین زاغری گفت: نازنین زاغری در حال حاضر در حال سپری کردن محکومیتی است که دادگاه برایش تعیین کرده و صحبتی برای آزادی نشده است.

رییس دادگستری استان تهران افزود: این فرد غیر از محکومیتی که هم‌اکنون در حال گذراندن آن است، یک پرونده اتهامی دیگر هم دارد که به دادگاه ارسال شده و در فرآیند دادرسی دادگاه است.

وی به پرونده دیگر این فرد اشاره و تصریح کرد: پرونده مذکور اکنون در دادگاه مفتوح است و قضات مشغول بررسی آن هستند. هنوز تعیین وقت نشده است و در این مرحله قرار دارد.  دو روز پیش «جک استراو» وزیر خارجه پیشین انگلیس در مصاحبه با «پرس اسوسیشن» مدعی شد که در جریان سفر اخیرش به ایران برای شرکت در دومین کنفرانس امنیتی تهران، پیرامون آزادی نازنین زاغری (محکوم امنیتی) رایزنی کرده است.  وزیر خارجه پیشین انگلیس مذاکرات در این خصوص را بسیار دوستانه توصیف کرد.  جک استراو در این باره مدعی شد: دلایل محکمی را درباره لزوم آزادی خانم زاغری تکلیف و یک زندانی دیگر برمبنای ملاحظات بشردوستانه طرح موضوع کردیم. وی در ادامه ادعا کرد که مقامات ایرانی به وی گفته‌اند که در حال بررسی این گزینه هستند.  محسنی‌اژه‌ای پیش از این در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه اخیرا یک هیات انگلیسی به ایران سفر کرده بودند که مذاکره در مورد برخی زندانیان متهم به جاسوسی را در دستور کار داشتند، پس از سفر برخی مقامات داخلی ازجمله سخنگوی دولت و وزارت امور خارجه اعلام کردند که تصمیم‌گیری درمورد این زندانیان برعهده قوه قضاییه است، البته ما در راستای اقدامات انسان‌دوستانه تلاش می‌کنیم، با این اوصاف آیا قوه قضاییه تصمیمی برای انتقال برخی از این زندانیان از جمله نازنین زاغری و فروغی و موارد دیگر می‌گیرد؟ گفت: تیم انگلیسی مذاکره‌یی با قوه قضاییه نداشته و دستگاه قضا هیچ تصمیمی نگرفته است. البته از حیث قضایی تصمیم برعهده قوه قضاییه است.  وی افزود: اگر آزادی مشروط یا سایر موارد مشمول این زندانیان شود، انجام می‌شود. طبق ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی شده اگر کسانی بیش از 10سال محکومیت داشته باشند و نصف حبس را گذرانده و دارای شرایط خاص باشند، می‌توانند از آزادی مشروط استفاده کنند.  محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: کسانی که محکومیت‌شان کمتر از این رقم باشد و یک‌سوم حبس را تحمل کرده باشند، می‌توانند از آزادی مشروط استفاده کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران