شماره امروز: ۵۴۷

معاون رییس‌جمهور خبر داد

| کدخبر: 112721 | |

در شرایطی که در روزهای بعد از ارائه بودجه 97، بازار ارزیابی‌های تحلیلی درباره سهم بخش‌های مختلف در شمایل نهایی حسابی گرم شده، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس‌جمهور بخشی از برنامه‌ریزی‌های اجرایی برای توسعه روستایی را تشریح کرد.

 در شرایطی که در روزهای بعد از ارائه بودجه 97، بازار ارزیابی‌های تحلیلی درباره سهم بخش‌های مختلف در شمایل نهایی حسابی گرم شده، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس‌جمهور بخشی از برنامه‌ریزی‌های اجرایی برای توسعه روستایی را تشریح کرد.

رضوی با اشاره به حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان در راستای توسعه روستایی، گفت: 12 هزار میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی و دولت برای حمایت از توسعه اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری اختصاص داده شده است.

به گزارش ایسنا، سیدابوالفضل رضوی در نشست تخصصی توسعه و سرمایه‌گذاری در روستاهای استان یزد با بیان اینکه انتخاب مسیر اشتباه برای توسعه اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نظام برنامه‌ریزی کشور است، ‌اظهار کرد: توسعه باید از لایه‌های کوچک‌تر جامعه آغاز و به سمت بزرگ هدایت شود.

وی آغاز توسعه از مرکز را مهم‌ترین دلیل عدم توان پخش مناسب در کشور دانست و بیان کرد: پاسخ به این سوال که چرا تاکنون برنامه‌های توسعه اقتصادی به هدف خود نرسیدند، نقش مهمی در تدوین برنامه جدید و کاربردی ایفا می‌کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس‌جمهور افزود: تا زمانی که توسعه کشور از محلات آغاز نشود، مشکل اقتصادی و توسعه کشور رفع نمی‌شود.

این مقام مسوول مردمی کردن اقتصاد کشور را یکی از ضرورت‌های اجرایی در راستای رسیدن به اهداف توسعه اقتصادی و اشتغال پایدار عنوان کرد و گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی بعد از پذیرش قطعنامه به تمام مسوولان و دست‌اندرکاران تاکید کردند که زمینه لازم برای حضور مردم به‌ویژه مستضعفان در فعالیت‌های اقتصادی را فراهم کنند.

رضوی در ادامه عدم برنامه‌ریزی برای حضور مستضعفان و آحاد مردم کشور در فعالیت‌های اقتصادی را مهم‌ترین مشکل نظام اقتصادی ایران در عصر امروز دانست و تصریح کرد: امروز هیچ سیاستی مهم‌تر از سیاست ایجاد اشتغال پایدار و مردمی کردن اقتصاد، ‌در نظام جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

وی با بیان اینکه حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان از دیگر ضرورت‌های توسعه‌یی کشور است، بیان کرد: طرح‌های اقتصادی که با روش سنتی فعالیت می‌کنند، حتما وام‌گیرنده را با شکست در فعالیت اقتصادی مواجه ‌می‌کند.

معاون رییس‌جمهور حمایت از شرکت‌های تعاونی فعال و واقعی را ازجمله برنامه‌های در دستور کار دولت دانست و خاطرنشان کرد: 228 هزار شرکت تعاونی در کشور ثبت شده و متاسفانه آمار کمی از این تعداد فعال هستند. معاون رییس‌جمهور گفت: 12 هزار میلیارد تومان

از سوی صندوق توسعه ملی و دولت برای حمایت از توسعه اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری اختصاص داده شده است.

رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آموزش لازمه توسعه پایدار است، گفت: راه‌اندازی کمیته بازاریابی، کمیته آموزش برای سرمایه‌گذاری و کمیته مشاوره با خدمات رایگان

در دستور کار جدی دولت است.

وی پرداخت تسهیلات 6درصد برای توسعه روستاها را از دیگر برنامه‌های در دستور کار دولت دانست و بیان کرد: تغییر اشتغال‌های روستایی باید در دستور کار جدی دست‌اندرکاران قرار گیرد.

این مقام مسوول با بیان اینکه در آیین‌نامه اجرایی ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری سهم هر بخش مشخص شده است، ‌خاطرنشان کرد: سهم استان یزد از اعتبارات تخصیص یافته به توسعه روستایی کشور 237 میلیارد تومان است که از این میزان حدود 110 میلیارد تومان به بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران