شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 106156 | |

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به انتشار اخباری غیردقیق از اظهارات یوکیا آمانو از سوی رسانه‌های امریکایی و انتشار آن در فضای داخلی کشور گفت: ما از رسانه‌ها انتظار داریم نسبت به انتشار دقیق اظهارات دقت کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به انتشار اخباری غیردقیق از اظهارات یوکیا آمانو از سوی رسانه‌های امریکایی و انتشار آن در فضای داخلی کشور گفت: ما از رسانه‌ها انتظار داریم نسبت به انتشار دقیق اظهارات دقت کنند.  به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی در حاشیه بازدید تعدادی از رسانه‌های داخلی از تاسیسات غنی‌سازی نطنز با اشاره به آنچه یک خبرگزاری امریکایی از صحبت‌های یوکیا آمانو درباره فعالیت‌های هسته‌یی ایران و نظارت بر تاسیسات هسته‌یی مطرح کرده است، گفت: رسانه‌های امریکایی علاقه‌مندند آنچه مدنظر خودشان است را در تحلیل‌ها و برداشت‌هایشان از اظهارات مقامات بین‌المللی در رابطه با برجام به افکار عمومی در دنیا بقبولانند اما ما نباید صرفا انتشار دهنده دیدگاه‌ها و نظرات آنها باشیم.

وی با اشاره به فروش آب سنگین ایران گفت: بازار خوبی برای فروش آب سنگین پیدا کرده‌ایم و تعداد زیادی از کشورهای اروپایی در حال حاضر خواهان خرید آب سنگین از ایران هستند و با برخی از این کشورها در حال رایزنی هستیم که در موعد خود به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

وی در رابطه با راکتور اراک اظهار داشت: روند فعالیت و انجام کارها برای بازطراحی رو به جلوست و کار با چینی‌ها در این رابطه ادامه دارد. ما درخصوص بازطراحی از زمان‌بندی تعیین شده نیز جلوتر هستیم و این جای امیدواری دارد.  سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به ضرورت صنعتی کردن تولید هسته‌یی کشور گفت: با اطمینان می‌توانم بگویم که با ماشین‌های نسل اول و تعداد فعلی و حتی بیشتر از آنکه در گذشته وجود داشته است، نمی‌توانیم به سوخت یک نیروگاه هسته‌یی دست یابیم و باید با طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌ جدید که در آن نسل‌های جدید سانتریفیوژ قرار دارد به جلو حرکت کنیم.  وی ادامه داد: در چارچوب برجام این طراحی انجام شده است و می‌تواند ما را به اهداف خود که تولید سوخت یک نیروگاه هسته‌یی مثل نیروگاه بوشهر است، نزدیک کند.  وی هدف از بازدید خبرنگاران از سایت‌های هسته‌یی کشور را آشنایی آنها با فعالیت‌های جاری در این تاسیسات به ویژه فعالیت‌های غنی‌سازی دانست و گفت: مهم است که با وجود ابهاماتی که بعضا در رابطه با فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی کشورمان به وجود می‌آید، روایت‌های دقیق و درستی از سوی رسانه‌ها منتشر شود.

کمالوندی ادامه داد: از دو سایت هسته‌یی نطنز و مجتمع آب سنگین اراک بازدید داریم و به سوالات خبرنگاران پاسخ داده می‌شود. نکته مهم این است که مردم ایران بدانند فعالیت‌های هسته‌یی به خوبی پیش می‌رود. دوسوم از ماشین‌های سانتریفیوژ در حال کار هستند. در رابطه با بازطراحی، راکتور آب سنگین اراک و کارخانه آن به کارشان ادامه می‌دهند.

وی در توضیح بیشتر درباره انتشار غیر دقیق اظهارات آمانو مبنی بر اینکه آژانس قصد دارد از سایت‌های نظامی و غیرنظامی بازدید کند، گفت: هدف از بازرسی لزوما بازدید از سایت‌های نظامی نیست بلکه منظور سایت‌های هسته‌یی است و این مطالب صرفا تحلیل یک رسانه خاص است. اگر آژانس سوال و ابهام داشته باشد، مطرح می‌کند و ما پاسخ می‌دهیم و در برخی موارد ممکن است، قصد بازرسی و دسترسی به تاسیسات را بخواهد که آن درخواست و سوالات باید بررسی شود. همه اینها مربوط به موضوعاتی است که بخش عمده‌اش ناشی از بدبینی‌هایی است که در گذشته ایجاد و منجر به آن شد تا در رابطه با پارچین دسترسی‌هایی را مدیریت شده بدهد اما آن پرونده دیگر بسته شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران