شماره امروز: ۵۴۷

قاضی‌زاده هاشمی شرح داد

| کدخبر: 104648 | |

وزیر پیشنهادی بهداشت در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی علاوه بر تشریح برنامه‌های آتی وزارت بهداشت به موضوعات حاشیه‌یی مثل وثیقه گذاشتن برای آزادی حسین فریدون پرداخت.

  وزیر پیشنهادی بهداشت در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی علاوه بر تشریح برنامه‌های آتی وزارت بهداشت به موضوعات حاشیه‌یی مثل وثیقه گذاشتن برای آزادی حسین فریدون پرداخت.

حسن قاضی‌زاده هاشمی دیروز در این جلسه در پاسخ به سوال سردار جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد، درخصوص سابقه ارتباط وی با حسین فریدون و میزان تامین وثیقه برای آزادی برادر رییس‌جمهور گفت: ایشان را از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که فرماندار نیشابور بود، می‌شناسم. آن زمان من در جهاد سازندگی کار می‌کردم. بعد از آن هم که ایشان در کردستان توسط گروهک کومله دستگیر شد و بیش از یک سال و نیم خبری از وی نبود و بستگان گمان می‌کردند شهید شده است. بعد از آزادی هم یک بار ایشان را دیدم و من مشغول ادامه تحصیل و او سرگرم مناصب سیاسی و اجرایی شد. تا حدود

 15‌-10 سال پیش که فرزندان ما در مدرسه همکلاس شدند و ما تصادفی همدیگر را دوباره ملاقات کردیم و از طرفی پدر خانم ایشان مرحوم حاج آقا غفوری که یکی از زندانیان سیاسی در زمان رژیم ستم‌شاهی بود، چشم‌شان را از دست دادند و من چشم‌شان را پیوند کردم و از این طریق دوباره ارتباط گذشته احیا شد و بعد هم که در دولت یازدهم همکار شدیم.

 وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اما درباره دلایل گذاشتن وثیقه باید بگویم طبیعی است آن آشنایی و ارتباط خانوادگی قدیمی این وظیفه را ایجاب می‌کرد اگر مشکلی در زندگی برای ایشان به وجود آمده و مانند هر فرد دیگری که ممکن است بازداشت شود و برایش قرار وثیقه صادر کنند، بی‌تفاوت نباشیم. البته من آن زمان در سفر قرقیزستان بودم و از آنجا که دادستان اعلام کرده بود هر تعداد سند می‌توان به‌عنوان وثیقه آزادی ایشان فراهم کرد، همسر من که سند محل سکونت ما به نام ایشان است، همراه همسر آقای فریدون به دادسرا رفتند و سند منزل مسکونی را برای آزادی ایشان به وثیقه گذاشتند و من از این بابت از ایشان تشکر می‌کنم.

هاشمی ادامه داد: از آنجا که سندهای خانواده آقای فریدون کفاف وثیقه تعیین شده را نمی‌کرد، سندهای دیگری برای آزادی ایشان از جانب همسر آقای فریدون و دیگر بستگان‌شان فراهم و ایشان آزاد شد؛ در هر حال همه آنچه از طرف همسر بنده کمک شد، همین سند منزل مسکونی است که حدود 4 یا 5میلیارد تومان برای آن قیمت گذاشتند و آنچه غیر آن گفته شده، شایعه است و من گمان می‌کنم این اقدام انسان‌دوستانه نه برای ایشان، بلکه برای هر کس دیگری که در بند است و دادستان اجازه گذاشتن وثیقه می‌دهد، کار خیری است و اگر از کسی کمکی بر می‌آید نباید دریغ کند، ضمن آنکه من معتقدم این اقدام برای آرامش کشور هم حرکت درستی بوده است.  لازم به یادآوری است که حسین فریدون، ‌برادر رییس‌جمهوری حدود 3 هفته پیش با قرار وثیقه 50میلیارد تومانی بازداشت شد. او روز بعد با تامین وثیقه‌یی که بخشی از آن از سوی وزیر بهداشت تامین شد، آزاد گردید.

در همین حال به گزارش خانه ملت، وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح دیروز، 18مرداد با حضور در فراکسیون ولایی مجلس به تشریح برنامه‌های خود برای این وزارتخانه پرداخت.

حسن قاضی‌زاده هاشمی در این جلسه با اشاره به ضرورت توجه به موضوع عدالت آموزشی در مناطق محروم گفت: موضوع عدالت آموزشی در اکثر نقاط کشور به‌ویژه مناطق محروم از ابتدای دولت یازدهم تاکنون مورد توجه بوده است به‌طوری که در مناطقی مانند شهرستان زابل و دیگر مناطق محروم کشور رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی و دوره‌های آموزشی بسیاری در رشته‌های علوم پزشکی ایجاد شده است.

 وی با تاکید بر اینکه عدالت آموزشی و عدالت در دسترسی به خدمات درمانی باید در همه نقاط کشور مورد توجه قرار گیرد، افزود: از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت این موارد در دستور کار وزارت بهداشت قرار داشته و نباید فراموش کرد که تا پیش از اجرای طرح تحول چه شرایطی بر حوزه بهداشت و درمان کشور حاکم بود، البته در سال 92 مقرر شد برای اجرای طرح تحول اعتباراتی از بودجه عمرانی و حوزه تامین اجتماعی اختصاص پیدا کند، اما متاسفانه تخصیص این بودجه‌ها در زمان مقرر و به‌طور کامل عملیاتی نشد.  هاشمی تصریح کرد: رییس‌جمهور قول داده است در 100 روز اول فعالیت دولت دوازدهم مشخص شود که چه میزان اعتبار و منابع می‌تواند به حوزه بهداشت و درمان تخصیص یابد، زیرا بدون وجود منابع پایدار نمی‌توان خدمات درمانی را به موقع و به میزان کافی به مردم ارائه داد.  وی با تشریح اولویت‌های نظام سلامت در دولت آینده گفت: نخستین هدف در کنار اجرای طرح تحول سلامت، ارتقای این طرح در چارچوب برنامه ششم توسعه است که باید عملیاتی شود.  

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص رفع مشکلات سموم در مواد غذایی گفت: اقدام مشترکی بین وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی باید صورت گیرد، البته وسایل اندازه‌گیری سموم باید دقیق و کامل باشد، هر چند که وزارت بهداشت طی 4 سال گذشته اقداماتی را در جهت رفع مشکل این بخش انجام داد و شاید نمایندگان از آن اطلاع نداشته باشند، به عنوان مثال برای رفع سموم در برنج و غلات از طرف این وزارتخانه تدابیر مهمی اتخاذ شده است.

وی با اشاره به اینکه برای مراقبت از سلامت مردم مشکلات جدی وجود دارد، گفت: طبق اولویت‌های این وزارتخانه در دولت قبل همچنان پیشگیری مهم‌ترین موضوع برای مسوولان وزارت بهداشت است و طی 4 سال گذشته، رفع مشکلات در زیرساخت‌ها موردتوجه قرار گرفت، هر چند که بخشی از مشکلات ما مربوط به اقدامات نامناسب مدیران منطقه‌یی است و در شرایطی که یک مدیر مبتدی مشغول به کار است، نمی‌توان از افزایش مشکلات جلوگیری کرد.

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر کمبود نیروی انسانی در بخش تخصصی و خدماتی در وزارت بهداشت افزود: پذیرش نیروی تخصصی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به میزان 40 درصد افزایش یافت، بدون اینکه حتی فضاهای آموزشی افزایش پیدا کند، بنابراین ادامه افزایش پذیرش بدون درنظر گرفتن فضا امکان‌پذیر نیست، از این رو مشکلی برای آموزش دادن و تربیت نیروی انسانی کارآمد در کشور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تامین منابع مالی پایدار برای حوزه بهداشت در این دوره باید مدنظر قرار بگیرد، گفت: با استقرار نظام ارجاع و کنترل هزینه‌ها بخشی از مشکلات حوزه بهداشت و درمان حل خواهد شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران