شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 103373 | |

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ضمن اعلام آخرین میزان تولید بنزین در کشور، ‌دلایل افزایش مصرف این فرآورده در سال جاری را اعلام کرد. منصور ریاحی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه میانگین تولید بنزین در کشور ۶۵ تا ۶۶ میلیون لیتر است،

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ضمن اعلام آخرین میزان تولید بنزین در کشور، ‌دلایل افزایش مصرف این فرآورده در سال جاری را اعلام کرد.  منصور ریاحی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه میانگین تولید بنزین در کشور ۶۵ تا ۶۶ میلیون لیتر است، در مورد میزان مصرف اظهار کرد: میانگین مصرف بنزین در کشور ۷۹میلیون لیتر است به عبارتی دیگر اختلاف بین تولید و مصرف بنزین ۱۴ میلیون لیتر بوده که برای جبران آن ۱۲میلیون لیتر بنزین وارد کشور و 1.5میلیون لیتر نیز از ذخایر موجود تامین می‌شود.

وی با اشاره به افزایش مصرف بنزین در کشور از ابتدای سال جاری تصریح کرد: میزان مصرف بنزین در کشور از ابتدای سال ۹۶ روند افزایشی داشته است به‌طوری که میزان مصرف بنزین در تیرماه سال جاری نسبت به تیرماه سال گذشته ۹ تا ۱۰میلیون لیتر افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه میانگین کل مصرف بنزین از ابتدای سال تاکنون ۷۹میلیون لیتر است، افزود: میانگین کل مصرف بنزین از ابتدای سال تاکنون 8.5درصد رشد داشته است.

ریاحی در ادامه در مورد دلایل افزایش میزان مصرف بنزین در کشور توضیح داد: مهم‌ترین دلیل افزایش مصرف بنزین در کشور افزایش تولید خودروست. در سال ۹۴، ۹۶۶هزار خودرو تولید شد که این میزان در سال ۹۵ به یک‌میلیون و ۳۴۰هزار خودرو رسید به عبارت دیگر تولید خودرو در کشور در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، ۳۸درصد رشد داشته است. همزمان با افزایش تولید خودرو در کشور، تولید موتورسیکلت نیز در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، ۶۳ درصد رشد داشته است. در سال ۹۴، ۷۴۰هزار موتورسیکلت تولید شد که این میزان در سال ۹۵ به ۴۵۳ هزار موتورسیکلت رسید.  وی از افزایش ۲۱درصدی واردات خودرو به کشور خبر داد و گفت: از سوی دیگر خودروهای با عمر ۲۰ تا ۲۵ سال در کشور جمع‌آوری نمی‌شوند همچنین در سال جاری به دلیل تقویم زمانی مناسب شاهد افزایش تردد و مسافرت بودیم.  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: افزایش 6درصدی رشد اقتصادی کشور و عدم تغییر قیمت بنزین در دو سال اخیر از دیگر دلایل افزایش مصرف بنزین در کشور محسوب می‌شود. البته این موضوعات خللی در فرآیند بنزین‌رسانی به کشور ایجاد نمی‌کند.  ریاحی با تاکید بر اینکه عرضه بنزین سوپر نیز با میزان 3.5میلیون لیتر به روال سابق انجام می‌شود در مورد ظرفیت سی‌ان‌جی در کشور گفت: حدود ۴۰ میلیون مترمکعب سی‌ان‌جی در کشور ظرفیت‌سازی شده است که تنها ۲۱ تا ۲۲میلیون مترمکعب آن مصرف می‌شود به عبارت دیگر در حال حاضر با مازاد ۱۹میلیون متر مکعبی سی‌ان‌جی در کشور مواجه هستیم.  وی در پایان اظهار کرد: در حال حاضر 2هزار و ۳۰۰ جایگاه سوخت سی‌ان‌جی عرضه می‌شود و برای اینکه تقاضا برای مصرف سی‌ان‌جی به جای بنزین افزایش یابد باید زیرساخت‌های آن فراهم شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران