شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش غلظت آلاینده‌های ازن و ذرات معلق در بعدازظهر شنبه ۱۹ مرداد خبر داد. به گزارش ایسنا، اطلاعات شرکت کنترل

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش غلظت آلاینده‌های ازن و ذرات معلق در بعدازظهر شنبه ۱۹ مرداد خبر داد. به گزارش ایسنا، اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان‌ می‌دهد که امروز، با افزایش تابش نور خورشید، کاهش سرعت باد نسبت به روز جاری و در دسترس بودن سایر عوامل لازم برای انجام واکنش‌های فتوشیمیایی، شرایط بهتری برای شکل‌گیری آلاینده ازن فراهم می‌شود و انتظار می‌رود بین ساعت‌های ۱۳ تا ۱۸ روز شنبه بر غلظت آلاینده ازن در مقایسه با دیروز (جمعه ۱۸ مرداد) افزوده شود که کاهش کیفیت هوا را به همراه خواهد داشت.

از این رو،  با برقراری شرایط نامطلوب کیفیت هوا به ویژه برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت همراه خواهد بود.  ازن یک آلاینده ثانویه است. طبق بررسی‌های انجام شده تابستان امسال نسبت به سال گذشته دمای هوا در پایتخت افزایش یافته است که همین موضوع در افزایش غلظت ازن تاثیر می‌گذارد، البته مساله مهم‌تر از دما، تشعشع است. روزهایی که هوا گرم است و تشعشع مستقیم خورشید به زمین می‌رسد، ازن بیشتری تولید می‌شود، اما روزهایی که هوا ابری ولی گرم است، آلاینده ازن در شرایط بهتری قرار دارد. گفتنی است، گاز ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می‌شود و یک اکسیدکننده قوی است. افزایش آلاینده ازن موجود در سطح زمین برای سلامت انسان، جانوران و گیاهان مضر است و از آن به عنوان آلاینده یاد می‌شود. باید تاکید کرد که تنفس ازن می‌تواند مشکلات تنفسی مانند درد قفسه سینه، سرفه، سوزش گلو و گرفتگی ریه را موجب شود. همچنین می‌تواند برونشیت، آمفیزم و آسم را بدتر کند. گاز ازن در سطح زمین همچنین می‌تواند ریه‌ها را برای عفونت مستعدتر کند و قرار گرفتن در معرض آن به‌صورت مکرر و طولانی باعث ایجاد زخم دایم در بافت ریه و در نهایت سرطان ریه شود. در صورتی که غلظت ازن بالاتر از حد مجاز سلامت باشد، کودکان و بزرگسالان فعال و مبتلایان به بیماری‌های ریوی مانند آسم باید از حضور طولانی مدت در فضای باز اجتناب کنند و در صورتی که میزان این گاز در شرایط ناسالم قرار گیرد، کلیه افراد باید حضور خود در فضای باز را محدود یا در صورت نیاز متوقف کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران