شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ام.آی.تی نیوز| پژوهشگران دانشگاه «ام.آی.تی» با همکاری دکتر «داریوش مهتا» دانشمند ایرانی، نوعی مدل مبتنی بر یادگیری ماشینی ارایه داده‌اند که می‌توانند

ام.آی.تی نیوز| پژوهشگران دانشگاه «ام.آی.تی» با همکاری دکتر «داریوش مهتا» دانشمند ایرانی، نوعی مدل مبتنی بر یادگیری ماشینی ارایه داده‌اند که می‌توانند به تصمیم‌گیری خودکار در حوزه پزشکی کمک کند. دانشمندان علوم رایانه دانشگاه «ام.آی.تی» با همکاری دکتر «داریوش مهتا» ، از اعضای مرکز جراحی حنجره «بیمارستان عمومی ماساچوست»   امیدوارند که بتوانند امکان استفاده از هوش مصنوعی را برای بهبود تصمیم‌گیری در حوزه پزشکی ارتقا دهند. آنها قصد دارند کاری که معمولا به صورت دستی انجام می‌شود و به خاطر گسترش مجموعه‌ داده‌ها دشوار است، به صورت خودکار انجام دهند. حوزه «تحلیل پیشگویانه»  برای کمک به تشخیص‌های بالینی و درمان بیماران بسیار امیدوارکننده هستند. مدل‌های یادگیری ماشینی، این قابلیت را دارند که برای یافتن الگوهای مربوط به داده‌های هر بیمار آموزش داده شوند و به تشخیص گندخونی و شیمی‌درمانی ایمن کمک کنند و برای پیش‌بینی خطر ابتلا به بیماری‌های وخیمی مانند سرطان پستان به کار روند. مجموعه‌ داده‌ها، معمولا اطلاعات افراد سالم و بیمار را در بر دارد اما داده‌های کمی در مورد هر فرد را شامل می‌شود. متخصصان باید ویژگی‌هایی را در این مجموعه داده‌ها پیدا کنند که برای پیش‌بینی بیماری‌ها مهم هستند. «مهندسی ویژگی» ، فرآیندی دشوار و پرهزینه است اما در صورت افزایش استفاده از حسگرهای پوشیدنی، می‌تواند چالش‌های بیشتری را به همراه داشته باشد. پژوهشگران با کمک حسگرهای پوشیدنی می‌توانند اطلاعات مربوط به الگوهای خواب، راه رفتن و صدای بیمار را به سادگی بررسی کنند. پژوهشگران‌ام.آی.تی در بررسی جدید خود توانستند تنها پس از یک هفته بررسی اطلاعات بیماران، چند میلیارد نمونه داده برای هر بیمار ارایه دهند.

این پژوهش، مدلی را نشان می‌دهد که می‌تواند پیش‌بینی ویژگی‌های مربوط به اختلالات صوتی را به صورت خودکار انجام دهد. این ویژگی‌ها، در یک مجموعه داده شامل حدود 100 بیمار جای گرفته‌اند که داده‌های مربوط به اختلالات صوتی هر یک از آنها را به همراه چند میلیارد نمونه در بر دارد. به عبارت دیگر، این مجموعه، تعداد کمی از افراد را با تعداد گسترده‌ای از داده‌های مربوط به هر یک در بر دارد. این مجموعه داده، سیگنال‌هایی را شامل می‌شود که از یک حسگر نصب شده روی گردن افراد به‌دست آمده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران