شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سازمان فضایی امریکا (ناسا) برای نخستین‌بار با اهداف مطالعاتی، از نمونه‌های سنگ و خاکی که در جریان ماموریت‌های آپولو از ماه به زمین آورده شده بود، رونمایی می‌کند.

ناسا |

سازمان فضایی امریکا (ناسا) برای نخستین‌بار با اهداف مطالعاتی، از نمونه‌های سنگ و خاکی که در جریان ماموریت‌های آپولو از ماه به زمین آورده شده بود، رونمایی می‌کند.

از هزاران پوند سنگی که فضانوردان ماموریت‌های آپولوی ناسا به ماه برای زمین به ارمغان آورده‌اند، پشت درهای بسته در مرکز فضایی جانسون در هوستون امریکا نگهداری می‌شود. حال، مسوولان این مرکز خود را آماده می‌کنند تا برخی از این نمونه‌ها را برای مطالعات بیشتر در اختیار دانشمندان قرار دهند.

۹ تیم پژوهشی از امریکا شانس مطالعه و آزمایش بر روی غنایم گرفته شده از ماه را خواهند داشت.

اگرچه ماه آینده پنجاهمین سالگرد نخستین فرود انسان به ماه است، اما رایان زیگلر متصدی این نمونه‌ها می‌گوید که همزمانی این دو رویداد تصادفی است.

کار زیگلر نگهداری از غنائمی است که ۱۲ فضانوردی که در سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ به ماه قدم گذاشتند، ازآن جا برای زمین آوردند. مجموع وزن این نمونه‌های قمری تقریباً معادل ۳۸۱.۹۲ کیلوگرم است.

برخی از این نمونه‌های خاک و سنگ در ماه وکیوم شده بودند و هیچگاه در معرض جو زمین قرار نگرفته‌اند. نمونه‌های دیگر نیز در راه انتقال به زمین یا فریز شده یا در مخزن گاز هلیوم انبار شدند و از آن زمان تاکنون دست نخورده باقی مانده‌اند. بهترین این نمونه‌ها طی سال آینده میلادی در اختیار دانشمندان قرار خواهند گرفت.

متصدیان مرکز فضایی جانسون در تلاشند تا بهترین راه ممکن برای خارج کردن این نمونه‌ها را از تیوب‌ها و دیگر محفظه‌های نگهداری پیدا کنند بدون اینکه چیزی آلوده شده یا آسیب ببیند. انبار غنایم قمری به دست آمده از ماموریت‌های آپولو، بیش از ۱۰۰ هزار نمونه است. برخی از دو هزار و ۲۰۰ نمونه اصلی برای این مطالعات به قطعات کوچک‌تر تبدیل شده‌اند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران