شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه، سیم‌کارت و لوازم جانبی گفت: با توجه به نوسانات افزایش نرخ ارز مردم برای تهیه گوشی و تبلت بیشتر به فروشگاه‌های دست‌دوم‌فروشی روی آورده‌اند.

فروش گوشی و تبلت کارکرده افزایش یافت

رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه، سیم‌کارت و لوازم جانبی گفت: با توجه به نوسانات افزایش نرخ ارز مردم برای تهیه گوشی و تبلت بیشتر به فروشگاه‌های دست‌دوم‌فروشی روی آورده‌اند. افشار فروتن‌لاریجانی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به افزایش مراجعه برای خرید گوشی تلفن‌همراه و تبلت کارکرده اظهار داشت: با توجه به بالا بودن قیمت کالای نو طی ماه‌های اخیر، میزان مراجعات مردم برای خرید کالای دست‌دوم افزایش یافته است. وی افزود: اکنون با توجه به نوسانات افزایش نرخ ارز مردم برای تهیه گوشی و تبلت بیشتر به فروشگاه‌های دست‌دوم‌فروشی روی آورده‌اند. رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن‌همراه، سیم‌کارت و لوازم جانبی تصریح کرد: در کل به دلیل شیوع کرونا و لزوم استفاده دانش‌آموزان برای حضور مجازی در کلاس‌های درس حجم مراجعه مردم برای خرید گوشی تلفن‌همراه و تبلت افزایش یافته است. وی خاطرنشان کرد: به دلیل لزوم استفاده دانش‌آموزان از گوشی یا تبلت مرجعات برای خرید این لوازم افزایش یافته اما با توجه به گرانی، میزان مراجعه برای خرید لوازم دست‌دوم نسبت به قبل افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. فروتن‌لاریجانی نوسانات نرخ ارز و شیوع کرونا را مهم‌ترین عوامل افزایش خرید گوشی و تبلت کارکرده عنوان کرد.

مشکلات  حقوقی و دعاوی پیام‌رسان‌های بومی شناسایی شد

معاون مرکز ملی فضای مجازی از شناسایی مشکلات حقوقی و دعاوی مربوط به پیام‌رسان‌های بومی با مشارکت قوه قضاییه خبر داد وگفت: دستورالعمل شفاف‌سازی مباحث حقوقی این کسب و کارها به زودی ارایه می‌شود. امیر خوراکیان در گفت‌وگو با مهر، با بیان اینکه بخشی از اهداف مدنظر در حوزه توسعه پیام‌رسان‌های بومی محقق شده است و شواهد نشان می‌دهد که با پیشرفت‌هایی در این حوزه روبه‌رو هستیم، گفت: فاز نخست حمایت از پیام‌رسان‌های بومی به اتمام رسیده و هم‌اکنون شاهد هستیم که پیام‌رسان‌های بومی در کشور، مشکلات فنی را پشت سر گذاشته‌اند. به این ترتیب بخشی از اهداف ما محقق شده است. وی گفت: در طراحی فاز دوم حمایتی از پیام‌رسان‌های بومی، وارد یک برنامه مدون شده‌ایم و مشکلات مربوط به این کسب و کارها را شناسایی و پیگیری می‌کنیم تا اهداف مدنظر در این حوزه به صورت کامل محقق شود. معاون مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: مشکلات حقوقی و دعاوی مرتبط با پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های بومی در کارگروهی که با مشارکت قوه قضاییه تشکیل شده است، در دست شناسایی و پیگیری است و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد. خوراکیان افزود: با وجودی که تاکنون مسوولیت پلتفرم، مسوولیت تولیدکننده محتوا و مسوولیت کاربر تفکیک نشده و دقیق و شفاف نبوده است، در این کارگروه به دنبال دقیق‌سازی موضوعات هستیم. چرا که به صورت یک جانبه نمی‌توان مسوولیت کل یک پلتفرم را متوجه یک نفر کرد. بر این اساس باید هم کاربر و هم صاحبان پلتفرم و محتوا در این زمینه مسوولیت پذیر باشند. وی ادامه داد: از این رو در حال دقیق‌سازی موضوعات هستیم و به زودی دستورالعمل شفافی در این زمینه تدوین و ارایه خواهیم کرد. معاون مرکز ملی فضای مجازی، ظرفیت ایجاد شده در مرکز داده وزارت ارتباطات را از دیگر اقدامات حمایتی برای پیام‌رسان‌های بومی در جهت افزایش زیرساخت‌ها عنوان کرد و در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به ظرفیت این مرکز وجود دارد، گفت: این مرکز به تازگی ایجاد شده و قطعاً ارتقا پیدا می‌کند. با وجود فضای بزرگی که تدارک دیده شده است، این مرکز داده تا ۴ برابر نسبت به فاز اول افزایش ظرفیت خواهد داشت. خوراکیان تاکید کرد: در فاز دوم طرح حمایت از پیام‌رسان‌های بومی، با توجه به ارزیابی‌های انجام شده از عملکرد پیام‌رسان‌ها با استفاده از شاخص‌های کمی و کیفی، به‌طور مشخص حمایت از ۶ پیام‌رسان بومی را برنامه‌ریزی کرده و دنبال می‌کنیم.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران