شماره امروز: ۵۴۷

محدودیت در مرزهای شنگن تشدید می‌شود

| | |

دونالد ترامپ از روند تولید داروی ضدکرونا در آلمان باخبر شده است و قصد دارد به هر قیمتی آن را به دست آورد.

گروه جهان|

 دونالد ترامپ از روند تولید داروی ضدکرونا در آلمان باخبر شده است و قصد دارد به هر قیمتی آن را به دست آورد. شگفت‌انگیز آن است که رییس‌جمهور امریکا اصرار دارد که کشورش حق استفاده انحصاری از داروی احتمالی را داشته باشد. سازمان جهانی بهداشت تصریح کرده که اروپا هم اینک به مرکز پاندمی کرونا در سراسر جهان مبدل شده است.

تارنمای آلمانی «ولت‌ام زونتاگ» به نقل از منابع دولتی آلمان نوشته، یک بنیاد آلمانی در تولید واکسن و داروی مقابله با ویروس کرونا پیشرفت‌هایی داشته و به نتایج خوبی رسیده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که دونالد ترامپ علاقه زیادی دارد که این دارو را از آن خود کند.

بنا بر این گزارش، رییس‌جمهوری امریکا تلاش دارد با عرضه مبالغی هنگفت به کارکنان بنیاد CureVac آنها را به امریکا بکشاند یا دست‌کم داروی در دست تولید را از آن کشور خود کند. او تاکید دارد که دارو باید منحصرا در اختیار امریکا و فقط امریکا باشد. یک سخنگوی وزارت بهداشت آلمان در این باره گفته: «ما با بنیاد داروسازی CureVac در تماس نزدیک هستیم و علاقه زیادی داریم که اگر دارویی بر ضد ویروس کرونا تولید می‌شود، در آلمان و سرتاسر اروپا نیز قابل استفاده باشد.» بنا به گزارش مزبور، دولت آلمان نیز به نوبه خود تلاش می‌کند به داروی مزبور دسترسی پیدا کند. هنوز روشن نیست که کارکنان بنیاد یادشده چه تصمیمی می‌گیرند. بنیاد CureVac چند هفته پیش تحقیق و مطالعه درباره تولید واکسن اپیدمی کووید۱۹ را شروع کرده و تمام توش و توان خود را در این راستا به کار انداخته است. این بنیاد علمی امید فراوان دارد که تا فرا رسیدن تابستان اولین نمونه دارو را برای تست و آزمایش تولید کند.

   تشدید محدودیت‌ها در جهان

بنابر گزارش‌ها تا شامگاه شنبه شمار مبتلایان قطعی به ویروس کووید ۱۹ در جهان به بیش از ۱۵۶هزار تن رسید و تعداد قربانیان این بیماری ویروسی نیز از مرز پنج‌هزار و هشتصد نفر گذشته است. ترکیه برای مصون ماندن از کرونا، تا پنج هفته دیگر مسافری از ۹ کشور اروپایی نمی‌پذیرد. دانمارک و جمهوری چک نیز درهای خود را به روی دیگران بستند. لهستان نیز اعلام کرده از اولین ساعت یکشنبه تا ده روز دیگر (۱۵ تا ۲۵ مارس) عبور و مرور در مرزهای محدوده شنگن را کنترل می‌کند و ورود خارجی‌ها به خاک این کشور با سخت‌گیری زیاد همراه خواهد بود. تردد قطارهای بین‌المللی و فرود پروازهای خارجی در لهستان نیز تا دو هفته لغو شده‌اند. کمیسیون اروپا هم سرگرم بحث درباره نحوه کنترل‌ مرزهای حوزه یوروست.

با اینکه در هفته‌های اخیر ایتالیا کانون شیوع کرونا در اروپا بود و از هفته گذشته کل این کشور قرنطینه شد، اما شمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در اسپانیا و فرانسه در هفته گذشته بسیار افزایش یافت. اسپانیا از شنبه قرنطینه شد و فرانسه نیز محدودیت‌های شهری برای ده‌ها میلیون شهروند خود وضع کرد. گزارش‌هایی درباره مبتلا شدن برخی از مقامات این دو کشور، از جمله یک وزیر فرانسوی و همسر نخست وزیر اسپانیا، نیز منتشر شده است.

همچنین اکثر کارمندان مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک به دستور آنتونیو گوترش دبیرکل این نهاد، از خانه کار می‌کنند. دفتر این سازمان در ژنو نیز از شنبه به این تصمیم پیوسته است. مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو که حدود ۱۶۰۰ کارمند دارد از کارمندان خود، به استثای معدودی افراد که حضورشان لازم است، خواست که از خانه کار کنند. اعلام شده یکی از کارکنان این مقر به کرونا مبتلا شده اما او از زمان بروز نخستین علائم، در محل کار حاضر نشده و با کسی تماس نداشته است. ژنو مقر شمار زیادی از نهادهای بین‌المللی است و اکثر این سازمان‌ها محدودیت‌هایی وضع کرده و از جمله تمامی همایش‌های خود را تا دست‌کم یک ماه آینده لغو کرده‌اند.

در استرالیا اسکات موریسون نخست‌وزیر این کشور، اعلام کرده از نیمه‌شب یکشنبه تمامی مسافران خارجی که وارد این کشور می‌شوند باید خود را برای ۱۴ روز قرنطینه کنند و ورود کشتی‌های گردشگری نیز برای ۳۰ روز ممنوع می‌شود. تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر در استرالیا به کووید۱۹ مبتلا شده و ۳ نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند. شماری از مقام‌های استرالیا، از جمله فرماندار ایالت ویکتوریا، خواستار استفاده از تمهیداتی شدیدتر شده و از جمله بر ممنوعیت ورود پرواز از امریکا تاکید کرده‌اند. نیوزیلند، همسایه استرالیا، یک روز پیش‌تر محدودیت‌های مسافرتی وضع کرد.

در چین، کانون اولیه شیوع کرونای جدید، اعلام شد که یکشنبه دومین روز پیاپی بود که تعداد مبتلایان به کرونا در بین مسافران بیش از مقیمان این کشور بود. پس از اعلام آمار جدید، دولت چین محدودیت‌هایی بیشتر بر مسافران ورودی وضع کرد و مقامات چینی می‌گویند در حالی که میزان شیوع در داخل کشور شیبی نزولی یافته و شمار بهبودیافتگان به حدود ۶۷هزار تن رسیده، چالش فعلی جلوگیری از شیوع از طریق مسافران است.  در ایالات متحده شمار مبتلایان به بیش از دوهزار تن رسیده و ۵۰ تن بر اثر این بیماری جان باخته‌اند و دونالد ترامپ از روز جمعه «وضعیت اضطراری ملی» در کشور اعلام کرده است. در روزهای اخیر ورود مسافران از کشورهای اروپایی، به جز بریتانیا و ایرلند، به امریکا ممنوع اعلام شده بود اما ترامپ این دو کشور را نیز مشمول این محدودیت قرار داد. محدودیت‌های مسافرتی در جهان باعث لغو پروازهای بسیاری شده و شرکت‌های هواپیمایی هر روز از لغو پروازهای بیشتری خبر می‌دهند. بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی ایالات متحده، «امریکن ایرلاینز»، اعلام کرده ۷۵ درصد از پروازهایش در دو ماه آینده را لغو می‌کند. در قاره امریکا، شمار بیشتری از کشورها بر دامنه محدودیت‌های مرزی خود می‌افزایند. آرژانتین ورود هر کس را که در دو هفته اخیر به یکی از کشورهای با شیوع بالا سفر کرده به خاک خود ممنوع کرده است. پاناما نیز پروازهای ورودی از اروپا و آسیا، به استثنای پروازهای حامل پزشکان و تجهیزات پزشکی را موقتا لغو کرده است. کلمبیا هم مرزهای خود با همسایه‌اش ونزوئلا را بسته و اعلام کرده چهار شهروند اروپایی را که از این قانون تخطی کرده بودند از کشور اخراج می‌کند.

در کره‎جنوبی اعلام شده از تمامی مسافران ورودی از فرانسه، آلمان، بریتانیا، اسپانیا و هلند تست کرونا می‌گیرد. این مقررات پیش از این صرفا برای مسافران ورودی از ایران، چین و ایتالیا اعمال می‌شد. صدها هزار نفر در کره‌جنوبی تاکنون تست کرونا داده‌اند و موارد مشکوک نیز از طریق تلفن همراه و تجهیزات ماهواره‌ای رصد می‌شوند.

چندین کشور مقررات منع تجمع صادر کرده و دستور به بسته شدن موقت مراکز ورزشی، مذهبی و فرهنگی داده‌اند. پزشکان و کارشناسان پزشکی نیز هشدار داده‌اند برای جلوگیری از شیوع ویروس باید بر مهارت «معاشرت از راه دور» تاکید کرده است.

شیوع کرونا بر مراسم مذهبی مسیحیان نیز اثر گذاشته و در آستانه «عید پاک» واتیکان اعلام کرده تمامی مراسم بزرگ که پاپ در آنها حضور دارد (تا ۱۲ آوریل، یک ماه دیگر) بدون حضور جمعیت برگزار می‌شود و مسیحیان می‌توانند مراسم پاک را از طریق تلویزیون و اینترنت پیگیری کنند. درباره مبتلا شدن مقام‌های کشورهای مختلف گزارش‌های متعددی منتشر شده و رسانه‌های عربی نیز گزارش داده‌اند وزیر راه و ترابری مراکش نخستین وزیر در کشورهای عربی است که به این بیماری مبتلا می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران