شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| انتخابات مقدماتی نامزدان حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری در ۱۴ ایالت امریکا برگزار شد. جو بایدن در روز سه‌شنبه بزرگ موفق به پیروزی در ۸ ایالت شد.

گروه جهان| انتخابات مقدماتی نامزدان حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری در ۱۴ ایالت امریکا برگزار شد. جو بایدن در روز سه‌شنبه بزرگ موفق به پیروزی در ۸ ایالت شد. از سه‌شنبه بزرگ به عنوان روزی یاد می‌شود که می‌تواند بر انتخاب نامزد حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری تاثیری مهم بر جای نهد. در این روز در ۱۴ ایالت امریکا به‌طور همزمان انتخابات مقدماتی برگزار شد. برنی‌سندرز، رقیب اصلی بایدن در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری در امریکا نیز در سه ایالت به پیروزی رسید. نگاه‌ها متوجه نتایج دو ایالت تگزاس و کالیفرنیا است. ارزیابی‌های صورت گرفته حکایت از پیشتازی برنی سندرز در کالیفرنیا است، ولی در تگزاس پیش‌بینی‌ها از جلوبودن بایدن حکایت دارند . به‌گزارش خبرگزاری آلمان، رقابت بر سر کسب ۱۹۹۱ رای از مجموع ۳۹۷۹ رای است. تنها فردی که بتواند به این میزان رای در انتخابات مقدماتی امریکا دست یابد، می‌تواند از سوی حزب دموکرات به عنوان رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا حضور یابد.

   تقسیم آرا در «سه‌شنبه بزرگ»

بنا بر آمارهای اعلام شده جو بایدن موفق شده با پیروزی قطعی در هشت ایالت امریکا از رقیب اصلی خود، برنی سندرز پیشی گیرد. برنی سندرز نیز آرای سه ایالت دیگر را به دست آورده است. سرنوشت سه ایالت دیگر و از جمله دو ایالت مهم تگزاس و کالیفرنیا هنوز روشن نیست. پیش‌بینی می‌شود که پیروزی برنی سندرز در کالیفرنیا قطعی باشد. بر اساس شمارش اولیه آرا و نظرسنجی‌های صورت گرفته جو بایدن در ایالت‌های آلاباما، ویرجینیا، کارولینای شمالی، تنسی، اکلاهما، آرکانزاس، ماساچوست و مینه‌سوتا پیروز شده است. جو بایدن نزد اقلیت‌های قومی و سیاهپوستان ایالت‌های جنوبی محبوب بوده است. به عنوان نمونه، ۷۲ درصد سیاهپوستان در آلاباما و ۷۱ درصد در ویرجینیا رای خود را به او داده‌اند. در مقابل، سندرز در ایالت ورمانت، یوتا و کلورادو به پیروزی رسیده است. ایالت ورمانت زادگاه سندرز است. فاصله سایر کاندیداهای حزب دموکرات از دو کاندید اصلی بیشتر شده است. به نظر می‌رسد که نتایج انتخابات مقدماتی در سه‌شنبه بزرگ باعث کناره‌گیری شماری از کاندیداهای حزب دموکرات و از جمله الیزابت وارن شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران