شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| نوربرت روتگن سیاستمدار ارشد آلمانی آمادگی خود را برای ریاست حزب اتحادیه دموکرات مسیحی (CDU) بزرگ‌ترین حزب محافظه‌کار این کشور اعلام کرد؛

گروه جهان| نوربرت روتگن سیاستمدار ارشد آلمانی آمادگی خود را برای ریاست حزب اتحادیه دموکرات مسیحی (CDU) بزرگ‌ترین حزب محافظه‌کار این کشور اعلام کرد؛ درصورتی که او به ریاست حزب آنگلا مرکل برسد، شانس زیادی برای کسب کرسی صدراعظمی خواهد داشت. رویترز نوشته، روتگن که ریاست کمیته امورخارجه پارلمان آلمان را برعهده داشته است، گفته در نامه‌ای به «آنگرت کرامپ کارن‌باوئر» رییس حزب مرکل، که به‌ تازگی خبر کناره‌گیری او از این پست منتشر شده، علاقه‌مندی خود را برای برعهده گرفتن چنین مسوولیتی ابراز کرده است. اعلام نامزدی عجیب روتگن قانونگذار محافظه‌کار ارشد آلمانی به عنوان رهبر حزب اتحادیه دموکرات مسیحی موضوع جانشینی ریاست این حزب را پیچیده‎تر کرده است.

کارن‌باوئر که نامزد مورد تایید مرکل بود هفته گذشته با بیان اینکه قصد ندارد در انتخابات آتی فدرال به عنوان صدر اعظم جانشین مرکل شرکت کند، رسما از ریاست حزب کنار رفت و حزب اتحادیه دموکرات مسیحی را دچار آشفتگی کرد. انتخابات برای تعیین صدر اعظم آینده آلمان قرار است اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شود. اقدام غیرمنتظره روتگن او را به چهارمین فرد مدعی کسب ریاست حزب اتحادیه دموکرات مسیحی تبدیل کرده است. روتگن با توجه به ریاست کمیته امور خارجه پارلمان آلمان یک چهره ملی شناخته می‌شود اما فرد بانفوذی در حزبش محسوب نمی‌شود. همچنین وزیر محیط‌زیست آنگلا مرکل در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ میلادی بوده است. او در گذشته به عنوان فردی که ممکن است با حزب سبزها همکاری کند، شهرت داشته است. این حزب اکنون دومین حزب بزرگ بعد از حزب محافظه‌کار آلمان محسوب می‌شود. در نامه روتگن به کارن باوئر آمده است: «اوضاع اکنون بسیار جدی است و مساله، آینده حزب و مفهوم آن برای ثبات آلمان است.» علاوه بر نوربرت روتگن، فریدریش مرتس سیاستمداری که از نظر اجتماعی محافظه‌کار و از لحاظ اقتصادی لیبرال محسوب می‌شود، ینس اشپان وزر بهداشت راستگرا و آرمین لاشِت نخست‌وزیر ایالت پرجمعیت نوردراین وستفالن آلمان که سیاستمداری میانه‌رو است، مدعی ریاست حزب اتحادیه دموکرات مسیحی هستند. رییس این حزب احتمالا نامزد صدراعظمی برای فراکسیون محافظه‌کار پارلمان آلمان خواهد بود اما حزب سوسیال مسیحی نیز می‌تواند نامزدی را معرفی کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران