شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| نشست میان رهبران کره‌شمالی و امریکا در ژوئن ۲۰۱۸ به نظر امیدواری برای کاهش کلی تنش در شبه جزیره کره می‌آمد اما ۱۸ ماه بعد، این امیدواری‌ها رخت بربست

گروه جهان| نشست میان رهبران کره‌شمالی و امریکا در ژوئن ۲۰۱۸ به نظر امیدواری برای کاهش کلی تنش در شبه جزیره کره می‌آمد اما ۱۸ ماه بعد، این امیدواری‌ها رخت بربست. نشنال اینترست نوشته، در حالی که پیش‌بینی تحلیلگران درباره هدیه شگفت‌انگیز پیونگ‌یانگ برای سال نو به جایی نرسیده است، روابط بین واشنگتن و کره‌شمالی همچنان همانند آغاز روند مذاکرات در سطحی از تنش باقی مانده است. زمانی که گفت‌وگوها به سمت بدی پیش می‌رود، توجه تحلیلگران به سمت دورنمای جنگ معطوف می‌شود. اما در رابطه با جنگ در کره، تحلیلگران تقریباً به‌طور یکسانی انتظار دارند تا تبعات به حدی وحشتناک قلمداد شود که دیگر یک گزینه سیاسی واقع‌بینانه نباشد. در صورت بروز درگیری در شبه‌جزیره کره شاهد جنگ با سلاح متعارف و اتمی خواهیم بود. مشخص است که تخمین نابودی و مخرب بودن درگیری به گسترگی و سرعت روند آن بستگی دارد. درگیری‌ای که با حملات دقیق هوایی برای از میان برداشتن ظرفیت‌های نظامی کره‌شمالی آغاز شود، کمتر از درگیری با حملات ناگهانی این کشور مخرب است. هر دو طرف براساس اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود استفاده از نیرو را محاسبه می‌کنند. در ۲۰۱۷، فرانتز استفان گدی، تحلیلی جامع را درباره جنگ متعارف کره شامل تخمین تلفات هر دو طرف انجام داد و به این نتیجه رسید که هم کره‌شمالی و هم کره‌جنوبی تلفات نظامی سنگین صدها هزار نفری خواهند داشت و اگر کره‌شمالی حملات توپخانه‌ای خود را به سمت مناطق غیرنظامی در سئول معطوف کند، تلفات غیرنظامیان کره‌جنوبی شاید مشابه یا حتی در سطح بیشتری باشد و حتی اگر این جنگ به پیروزی کره‌جنوبی و امریکا منجر شود، با تخریب گسترده کره‌جنوبی خواهد بود. در کنفرانس ۲۰۱۸ امریکا تخمین زده شد که ۱۰هزار سرباز امریکایی در نخستین روزهای یک جنگ متعارف در شبه جزیره کره کشته شوند. در مطالعه دیگری از پنتاگون نیز پیش‌بینی شد که نرخ مرگ غیرنظامیان کره‌جنوبی ۲۰ هزار تن در روز است که اکثر این تلفات به دلیل حملات مستقیم توپخانه‌ای کره‌شمالی است.

جفری لویس تخمین زد که تلفات اولیه در کره‌جنوبی، ژاپن و امریکا حدود سه میلیون تن باشد و مرگ ناشی از جراحات، تشعشعات و تخریب زیرساخت‌ها حدود پنج میلیون تن شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران