شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| وزیر خارجه روسیه در سخنانی نسبت به انتشار کاریکاتوری از رییس‌جمهوری کشورش در رسانه‌های امریکایی و ادعای تسلط او بر خاورمیانه واکنش نشان داده است.

گروه جهان| وزیر خارجه روسیه در سخنانی نسبت به انتشار کاریکاتوری از رییس‌جمهوری کشورش در رسانه‌های امریکایی و ادعای تسلط او بر خاورمیانه واکنش نشان داده است. به‌گزارش ایسنا، سرگئی لاوروف در واکنش به کاریکاتور ولادیمیر پوتین گفته که او ارباب و تربیت‌کننده مارهای خاورمیانه نیست.

مجله اکونومیست امریکا اخیرا کاریکاتوری را منتشر کرد که پوتین در آن کیسه بزرگی از مار در دست گرفته و روی آن نوشته شده است که «روسیه بالاخره کنترل بخشی از خاورمیانه را به دست گرفت.» لاوروف در این باره گفته: «ولادیمیر پوتین رام‌کننده مارهای خاورمیانه نیست و او نیز اینگونه فکر نمی‌کند. ما به نقش‌آفرینان در منطقه خاورمیانه به این چشم نگاه نمی‌کنیم و چنین موضع‌گیری در قبال شرکای خود در منطقه نداریم.» او در ادامه تصریح کرده: «هر یک از آنها حقایق و منافع خود را دارند. آداب و رسوم شرقی خاصی در خاورمیانه وجود دارد از جمله تقویت منافع با روش‌هایی که کاملاً شفاف نیستند.» وزیر خارجه روسیه همچنین تأکید کرده: «این به نفع مسکو است که یک خاورمیانه باثبات وجود داشته باشد و بتوان آینده آن را پیش‎بینی کرد.» برخی تحلیلگران بر این باورند که عقب‌نشینی امریکا از سوریه می‌تواند حاکی از این واقعیت باشد که روسیه یک نیروی نظامی‌- سیاسی غالب در خاورمیانه است. این مساله اکنون موجب نگرانی برخی‌ها در غرب شده که فکر می‌کنند مسکو واشنگتن را در جنگ بر سر مدیترانه شرقی دور زده است. به‌گزارش دیپلماسی ایرانی به نقل از رادیو روسی، یکی از مهم‌ترین دلایل علاقه وافر مسکو به حوادث درسوریه وجود پایگاه‌های نظامی روسیه در این کشور بود که امکان کنترل شرایط در مدیترانه شرقی را فراهم می‌کنند. این پایگاه‌ها در خاک سوریه برای کشور ما (روسیه) از اهمیت استراتژیک برخوردارند. اولین تأسیسات مهم، پایگاه نظامی دریایی در شهر ساحلی طرطوس است. بطور رسمی از آن به عنوان 720-مین مرکز تدارکات و لجستیک نیروی دریایی روسیه ذکر شده است که تقریباً نیم قرن پیش در سال‌های دور 1971 افتتاح شد. دومین تاسیسات مهم، پایگاه هوایی حمیمیم است که در اراضی روستای حمیمیم قرار دارد جایی که فرودگاه بین‌المللی باسل الااسد در آن واقع است. در حال حاضر، این پایگاه هوایی سوریه توسط نیروهای هوافضای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران