شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| چین اکنون بیش از سه برابر اندازه اقتصاد خود بدهی دارد. به‌گزارش ایسنا،

گروه جهان| چین اکنون بیش از سه برابر اندازه اقتصاد خود بدهی دارد. به‌گزارش ایسنا، بانک تسویه بین‌الملل در گزارش جدید خود از وضعیت بدهی کشورهای جهان اعلام کرده که برای نخستین‌بار نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی چین به ۳۰۳ درصد رسیده است تا دومین اقتصاد بزرگ جهان به دومین بدهکار بزرگ در جهان نیز تبدیل شود. این موسسه با اشاره به اینکه حدود ۱۵ درصد کل بدهی‌های جهان مربوط به چین است، در گزارش جدید خود آورده که با وجود تلاش‌های دولت برای محدود کردن چرخه بدهی در این کشور، حجم بدهی‌های دومین اقتصاد بزرگ جهان به ۴۰ تریلیون دلار رسیده است.

مقامات چین در واکنش به این گزارش اطمینان داده‌اند که بدهی‌های این کشور در سطح قابل مدیریت قرار دارد و جای نگرانی نیست. چین در سه ماهه دوم امسال رشد ۶.۲ درصدی را به ثبت رساند که ضعیف‌ترین رشد فصلی این کشور در طول ۲۷ سال اخیر محسوب می‌شود. از زمان تشدید جنگ تجاری بین چین و امریکا، رشد اقتصادی چین کاهش و میزان بدهی این کشور افزایش یافته است. البته ن باید فراموش کرد که اقتصاد امریکا نیز وضعیت مشابهی را تجربه کرده است.

بیش از نیمی از بدهی‌های جهانی مربوط به سه کشور امریکا، چین و ژاپن است که سه اقتصاد نخست جهان از نظر تولید ناخالص داخلی محسوب می‌شوند. مقامات چینی برای کاهش سطح بدهی‌های خود که یکی از عوامل کاهش رشد اقتصاید این کشور نیز محسوب می‌شود، تاکنون تغییرات گسترده‌ای در بخش مالی و بانکی این کشور اعمال کرده‌اند. طبق اعلام وزارت دارایی چین، در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی این کشور ۲.۱۷ تریلیون یوان (۳۱۶.۵ میلیارد دلار) اوراق قرضه صادر کرده است. سال گذشته صندوق بین‌المللی پول به‌دنبال بررسی سلامت بخش مالی چین به این کشور هشدار داد که اقتصاد آن وابستگی زیادی به بدهی پیدا کرده است. تجزیه و تحلیل سیستم مالی چین نشان داد میزان اعتبارات در این کشور از استانداردهای جهانی بسیار بالاتر است. رشد اقتصادی سریع چین نیز بیشتر مدیون استقراض‌های محلی و دولتی بوده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران