شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 148367 | |

گروه جهان| بوریس جانسون یا جرمی هانت؛ یکی از این دو قرار است نخست‌وزیر بریتانیا شود. در رقابت بر سر این پست، این دو، در تنها مناظره تلویزیونی خود از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.

گروه جهان| بوریس جانسون یا جرمی هانت؛ یکی از این دو قرار است نخست‌وزیر بریتانیا شود. در رقابت بر سر این پست، این دو، در تنها مناظره تلویزیونی خود از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.

به‌گزارش دویچه‌وله، بوریس جانسون وزیر خارجه پیشین بریتانیا، و جرمی هانت وزیر خارجه کنونی این کشور، در شبکه «آی‌تی‌وی» مناظره سختی در برابر یکدیگر داشتند. جانسون در این مناظره بار دیگر بر وعده خود یعنی خروج از اتحادیه اروپا تا ۳۱ اکتبر تأکید کرده است.  جانسون که در مقایسه با هانت از بخت بیشتری برای جانشینی ترزا می‌برخوردار است، در مورد برگزیت گفت، با خوشبینی و مذاکراتی سرسختانه‌تر، در موضوع برگزیت بر سر گرفتن امتیازات از اتحادیه اروپا مبارزه خواهد کرد. او در پاسخ به جرمی هانت که از او پرسید، آیا در صورت به تعویق افتادن دوباره برگزیت، استعفا خواهد داد، گفت: «نمی‌خواهم به اتحادیه اروپا این فرصت را بدهم که با امتناع از دست‌یابی به توافق، منجر به استعفای من شود.» تردیدهای جدی در این مورد وجود دارد که آیا جانسون واقعا طرحی قابل‌اعتماد برای خروج از اتحادیه اروپا دارد. چه در مورد پیشنهادهای او برای مذاکرات مجدد بر سر توافقنامه و چه در مورد برنامه بدون توافق، تناقض‌هایی درگفتار او وجود داشت. از سوی دیگر مشخص نیست که آیا او با گزینه بدون توافق، قادر خواهد بود در برابر مخالفت پارلمان کاری از پیش ببرد. هر دوی این نامزدها تاکید دارند مهلتی که تا ۳۱ اکتبر به برگزیت داده شده، یک اولویت است، حتی به این قیمت که بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شوند. جانسون در برابر هانت آشکارا، نامزد برگزیده برای تصاحب پست نخست‌وزیری بریتانیاست. اما هانت در این دوئل تصویر مبارزه‌جوتری از خود ارایه داد؛ پیوسته میان حرف نخست وزیر پیشین می‌پرید و او را متهم می‌کرد که پاسخ پرسش‌ها را نمی‌دهد. هانت همچنین جانسون را متهم کرد که چیزی جز خوش‌بینی کور ندارد که ارایه کند. به گفته او، کسی که می‌خواهد بریتانیا را با موفقیت از اتحادیه اروپا خارج کند باید جزئیات کار را هم بداند. برنده این رقابت را رای ۱۶۰ هزار عضو حزب حاکم محافظه‌کار تعیین می‌کند. روز ۲۳ جولای نتیجه مشخص می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران