شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان|با وجود کنار رفتن عمر البشیر از قدرت، امیدها برای پی‌ریزی یک دموکراسی در سودان با دشواری‌های بسیاری رو‌به‌رو شده است.

گروه جهان|با وجود کنار رفتن عمر البشیر از قدرت، امیدها برای پی‌ریزی یک دموکراسی در سودان با دشواری‌های بسیاری رو‌به‌رو شده است.

پس از آنکه ارتش سودان، به سه دهه حضور عمر البشیر در قدرت پایان داد، نظامیان دوره انتقالی دو ساله‌ای را تعیین کردند تا بعد از آن انتخاباتی آزاد برگزار شود. دوره طولانی گذار که از همان ابتدا مورد نقد جدی مخالفان دولت قرار گرفت. شورای نظامی انتقالی مسوولیت قدرت را در این دو سال بر عهده گرفت. این شورا که تحت رهبری عوض بن‌عوف وزیر دفاع و معاون رییس‌جمهوری بود با خشم عمومی مردم مواجه شد و به بن‌عوف به‌دلیل ارتباطاتش با رژیم البشیر مورد انتقاد قرار گرفت. به همین دلیل او بیشتر از ۲۴ساعت در قدرت نماند و از سمت خود کنار رفت. پس از آن صلاح عبدالله محمد صالح که رییس دستگاه اطلاعات و امنیت ملی سودان بود هم بعد از عوف از سمت خود استعفا داد.  بعد از مرحله نخستین استعفاها، عبدالفتاح برهان به عنوان رییس شورای نظامی، جایگزین عوف شد. برهان کسی بود که رهبری نیروهای سودانی در جنگ یمن را بر عهده داشت. امارات و عربستان نخستین کشورهایی بودند که از به قدرت رسیدن برهان حمایت کردند. عربستان بلافاصله اعلام کرد که کمک‌های فراوانی از جمله، گندم، سوخت و دارو به این کشور تحت کنترل برهان ارسال می‌کند. امارات هم با استقبال از تغییر قدرت اعلام کرد کمک‌های خود را روانه این کشور می‌کند. مصر دیگر کشوری بود که اعلام آمادگی کرد یاری‌رسان برهان خواهد بود. برهان پس از ملاقات با مخالفان دولت، قول داد که به‌زودی زندانیان سیاسی را آزاد خواهد کرد. اما از سوی دیگر شورای نظامی درخواست معترضان برای تشکیل دولت غیرنظامی را نادیده گرفته است.  مبارزات مدنی که خواستار پایان حکومت نظامیان در سودان بودند از یک شنبه آغاز شده است. رهبران مخالفان از مردم خواسته‌اند که پس از برخوردهای خشن نظامیان در خانه بمانند. پس از آنکه صحنه درگیری‌های سودان شکل خون‌بارتری گرفت، افزایش فشارهای بین‌المللی به شورای انتقالی قدرت سبب شد نظامیان به فکر مذاکره بیفتند اما مخالفان ارتش را غیرقابل اعتماد خوانده و حاضر به گفت‌وگو نشدند. در حال حاضر هیچ چشم‌انداز روشنی در تحولات این کشور وجود ندارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران