شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 146154 | |

گروه جهان|در پی اوج‌گیری اعتراض‌ها و تظاهرات چند ماهه ضددولتی، رییس‌جمهوری آلبانی تصمیم گرفت انتخابات محلی ۳۰ ژوئن را لغو کند.

گروه جهان|در پی اوج‌گیری اعتراض‌ها و تظاهرات چند ماهه ضددولتی، رییس‌جمهوری آلبانی تصمیم گرفت انتخابات محلی ۳۰ ژوئن را لغو کند. به‌گزارش بی‌بی‌سی، ایلیر متا اعلام کرده که اوضاع سیاسی اجازه برگزاری انتخابات منصفانه را نمی‌دهد. پس از اعلام این تصمیم، پلیس معترضانی را که در تیرانا و در برابر ساختمان مجلس اجتماع کرده و برخی از آنها بمب‌های دودزا و ترقه پرتاب می‌کردند، با پرتاب گاز اشک‌آور متفرق کرد. معترضان ادی راما نخست‎وزیر سوسیالیست آلبانی، را به تقلب در انتخابات و فساد متهم کرده و درخواست کناره‌گیری او و برگزاری انتخابات سراسری زودرس را دارند.  لولزیم باشا رهبر حزب اپوزیسیون دموکراتیک از جمعیت خواسته تا زمانی که راما استعفا نداده به اعتراض‌های خود ادامه دهند. او در جمع هزاران معترضی که در تیرانا گردهم آمده بودند، تصمیم رییس‌جمهوری را نخستین نتیجه مبارزه علیه ادی راما خواند. احزاب مخالف این انتخابات را تحریم کرده بودند.

با این وجود نخست‌وزیر آلبانی که از ۲۰۱۳ عهده‌دار این مقام است، خلاف رییس‌جمهوری اعلام کرد انتخابات محلی لغو نخواهد شد. جامعه بین‌المللی از احزاب سیاسی آلبانی خواسته تا از خشونت پرهیز کرده و درهای گفت‌وگو را بگشایند. بسیاری از چهره‌های سیاسی و از جمله متا هشدار داده‌اند که دودستگی سیاسی به پیوستن آلبانی به اتحادیه اروپا لطمه می‌زند. اتحادیه اروپا هفته‌های آینده درباره آغاز مذاکرات پیوستن تیرانا به اتحادیه اروپا رای‌گیری خواهند کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران