شماره امروز: ۵۴۷

فراخوان بروکسل برای آغاز مذاکرات پیوستن به اتحادیه

| | |

برخی کشورهای غرب منطقه بالکان در میانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند و مقام‌های بروکسل تمایل دارند تا آنها را نیز به عضویت این اتحادیه درآورند.

 گروه جهان|

 برخی کشورهای غرب منطقه بالکان در میانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند و مقام‌های بروکسل تمایل دارند تا آنها را نیز به عضویت این اتحادیه درآورند. کمیسون اروپا برای دومین بار به آلبانی و مقدونیه شمالی توصیه کرده است که مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه را آغاز کنند.

به‌گزارش یورونیوز، جمهوری مقدونیه شمالی برای پیوستن به اتحادیه اروپا حتی نام رسمی خود را نیز تغییر داده اما آلبانی در دوره پرتنشی به این کار دعوت شده است. در این کشور اعتراض‌ها به فساد دولتی در حال گسترش است. با وجود تنش اخیر میان کوزوو و صربستان، اتحادیه اروپا خواستار آن شده است که با درایت و هوشمندی از فرصت کنونی برای پیوستن این کشورها به این بلوک سیاسی و اقتصادی حمایت کند.

فدریکا موگرینی کمیسر روابط خارجی اروپا، در این باره گفته: «اگر ما امروز درایت و هوشمندی به خرج دهیم، می‌توانیم مشوق عضویت بی‌بازگشت آنها بشویم. اگر امروز این فرصت را از دست بدهیم، خطر آن هست که قدرت‌های تاریک پیشین بازگردند و ما را به سوی رویارویی و حتی درگیری با یکدیگر سوق بدهند. »

این در حالی است که تمام کشورهای عضو اتحادیه بر این نظر نیستند که در شرایط کنونی پذیرای اعضای جدید باشند. همچنین با وجود فراخوان اخیر بروکسل برای آغاز مذاکرات، ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، پیش‌تر در ارتباط با عضویت این کشورها گفته بود که آنها هنوز فاصله زیادی با عضویت در اتحادیه اروپا دارند و باید پیش‌شرط‌های بسیاری را برای چنین عضویتی تامین کنند.

رییس کمیسیون اتحادیه اروپا به چندنمونه، همچون وجود تخلفات سازماندهی شده، فساد مالی و ناکارایی در رفع اختلافات میان کشورها در غرب بالکان اشاره کرده و گفته تعیین تاریخ ۲۰۲۵ باید این کشورها را ترغیب کند تا با اصلاحات مناسب و ضروری به اهداف مورد نظر اتحادیه اروپا برسند. مقام‌های فرانسه هم معتقدند که اتحادیه اروپا اول باید خودش را اصلاح کند و هلند نیز همین نظر را مطرح کرده است. اما برخی دیپلمات‌های اروپایی بر این باورند که مقام‌های فرانسوی با توجه به پیشروی احزاب دست راستی ضدمهاجرتی، در حال حاضر نگران تشدید احساسات ضد مهاجر در درون کشور خود هستند که می‌تواند موقعیت آنان را بیش از پیش متزلزل کند.  ادوارد ژوزف کارشناس روابط خارجی، در این باره می‌گوید: «بزرگ شدن اندازه جمعیت مساله‌ای نیست که خطری برای اقتصاد یا امنیت اتحادیه اروپا به وجود آورد. برعکس، تهدید واقعی برای امنیت اروپا آن است که آینده باثباتی برای آن اندیشیده نشود. مساله فرانسه و هلند کاملا در پیوند با مسائل داخلی این دو کشور است.»

این استاد دانشگاه که سال‌ها در کشورهای حوزه بالکان زندگی کرده درباره خطر مداخله روسیه در منطقه می‌گوید: «می‌دانیم که روسیه در جمهوری بوسنی و نیز در صربستان بسیار فعال است. این کشور تلاش می‌کند تا در برابر سیاست ادغام اروپایی-غربی کشورهای بالکان، خود را به عنوان یک گزینه اصلی مطرح کند. بنابراین مبارزه با سیاست روسیه در بالکان ضرورت دارد. باید به کشورهای این حوزه جغرافیایی اطمینان داد که اگر اصلاحات مورد نظر اروپا را اعمال کنند، در مسیر آینده‌ای اروپایی قرار می‌گیرند.»

کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌تر پیش‌شرط‌هایی را برای عضویت سریع کشورهای غرب بالکان نام برده است، از جمله این پیش‌شرط‌ها تحکیم سیاست امنیتی و اقتصادی کشورها است. فدریکا موگرینی سال گذشته گفته بود: «اگر در یکی ازاین کشورها مشکلی امنیتی رخ دهد، بطور خودکار کل اتحادیه اروپا با این مشکل روبرو خواهد شد.» موگرینی همزمان به بازار کشورهای غرب بالکان اشاره کرده و آن را با ۱۸ میلیون جمعیت فرصت مناسبی برای اتحادیه اروپا خوانده بود.

گفته شده، اتحادیه اروپا اکنون در نظر دارد برای آماده‌سازی کشورهای غرب بالکان با آنها در زمینه‌هایی چون حکومت قانون، حمل‌و‌نقل، آموزش و بهداشت همکاری‌های ویژه‌ای را سامان دهد. اتحادیه همچنین در نظر دارد کمک‌های مالی بیشتری به این کشورها اختصاص دهد.

اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست ماه ژوئن خود به عضویت کشورهای حوزه بالکان چراغ سبز نشان می‌دهند یا خیر. کشورهای مونته‌نگرو، صربستان، آلبانی، بوسنی‌وهرزگوین، مقدونیه و کوزوو در منطقه غرب بالکان واقع شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران