شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 144767 | |

گروه جهان| سه ماه پس از نشست ناکام میان رهبران واشنگتن و پیونگ‌یانگ در ویتنام، رییس‌جمهوری امریکا در ماه ژوئن به سئول سفر خواهد کرد

گروه جهان| سه ماه پس از نشست ناکام میان رهبران واشنگتن و پیونگ‌یانگ در ویتنام، رییس‌جمهوری امریکا در ماه ژوئن به سئول سفر خواهد کرد تا با همتای کره جنوبی خود درباره برنامه اتمی کره شمالی مذاکره کند. به‌گزارش آسوشیتدپرس، کاخ‌سفید اعلام کرده دونالد ترامپ در جریان سفرش به ژاپن برای شرکت در نشست گروه 20 توقفی نیز در سئول خواهد داشت و با مون جائه این، رییس‌جمهوری کره جنوبی دیدار خواهد کرد. گفته شده، آنها به همکاری نزدیک‌شان در خصوص تلاش‌ها برای دستیابی به خلع تسلیحات اتمی کره‌شمالی که به صورت کامل قابل تأیید باشد، ادامه خواهند داد. ترامپ و مون درباره مسائل مهم کشورهای‌شان نیز مذاکره خواهند کرد. دفتر ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده این دو رهبر درباره ایجاد صلح پایدار از طریق خلع تسلیحات هسته‌ای کامل شبه جزیره کره نه فقط کره‌شمالی مذاکره خواهند کرد. از زمان شکست نشست ماه فوریه ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره‎شمالی در ویتنام، تلاش‌های او برای خلع تسلیحات اتمی شبه جزیره کره به حالت تعلیق درآمده است. از آن زمان به بعد کره‎شمالی برخی از آزمایش‌های موشکی خود را از سر گرفته است.

مذاکرات کره‌جنوبی و ترامپ درباره همسایه خود در شرایطی است که سئول اعلام کرده تمایل دارد تا با وجود آزمایش‌های موشکی اخیر از سوی کره‎شمالی همچنان به این کشور کمک‌های غذایی ارسال کند. چونگ ایویی یونگ رییس دفتر امنیت ملی ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی گفته: «فکر می‌کنم که مساله غذا جدا از مسائل امنیتی و بر اساس جنبه‌های انسانی باید مورد بازبینی قرار گیرد.» به گفته این مقام مسوول کره جنوبی، دولت سئول تصمیم خود را در این باره گرفته و به‎زودی برنامه‌های آن را با جزییات اعلام می‌کند. کره‌شمالی پنجشنبه اعلام کرد که دچار بدترین خشکسالی در ۳۷سال اخیر شده است. پیونگ‌یانگ از مردم این کشور خواسته که با تاثیرات سوء آن روی محصولات کشاورزی مقابله کنند. پیشتر سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که حدود ۱۰ میلیون نفر از مردم در کره شمالی نیازمند کمک‌های فوری غذایی هستند. براساس گزارش سازمان ملل، مردم کره‌شمالی در سال جاری روزانه با ۳۰۰ گرم غذا زنده مانده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران